کد خبر: ۴۷۹۰۴۳
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۶
یک عضو پارلمان عراق خبر داد؛

عضو کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق خبر داد، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق از جانب واشنگتن تحت فشار زیادی است.

به گزارش شفاف، «کریم علیوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق در گفت‌وگو با وبگاه خبری «المعلومه» گفت: «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در سفر به بغداد حامل پیام‌های تهدید متعددی برای عبدالمهدی درباره هر گونه اقدام بغداد برای اخراج نظامیان آمریکایی از عراق بوده است.

وی تصریح کرد: آمریکا از طریق تحریم‌های تحمیلی علیه ایران و وادار کردن عراق به پایبندی به این تحریم‌ها بر دولت عراق فشار وارد می‌کند تا درباره کمیت و کیفیت حضور رزمی آمریکا در عراق حرفی نزند، علاوه بر اینکه آمریکا تهدید به انحلال 67 گروه از الحشد الشعبی هم کرده است.

این عضو پارلمان عراق گفت:  آمریکا از تکمیل نشدن اعضای کابینه عراق و ضعف دولت آن برای اجرای نقشه‌های خود و باقی نگاه داشتن نیروهای رزمی خود در عراق بهره برداری می‌کند و دولت ترامپ، عبدالمهدی را تحت فشار زیاد قرار داده تا از میزان حضور رزمی نظامیان آمریکایی در عراق صحبتی نکند.
ائتلاف البناء هفته گذشته خبر داد، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در سفر به بغداد درصدد ممانعت از تسلیح الحشد الشعبی و گروه های مقاومت مردمی و ایجاد محدودیت‌هایی برای آنها و در نهایت انحلال آنها بود؛ اما در عین حال این ائتلاف تاکید کرد که در برابر تلاش های ترامپ برای متقاعد کردن عبدالمهدی در انحلال الحشد الشعبی و تضعیف محبوبیت گروه های مقاومت خواهد ایستاد.

پارلمان عراق قرار است بزودی میزبان عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق باشد تا از وی درباره دلایل تحرکات آمریکا و ترکیه در عراق پرسش کند، علاوه بر اینکه پارلمان عراق در تدارک پیش نویس قانون اخراج نظامیان خارجی از عراق و به رای گذاشتن آن است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: