کد خبر: ۴۷۹۳۵۸
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۷
دژپسند، وزیر اقتصاد:

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: در چشم انداز آینده هرمزگان باید به یک استان مهاجرپذیر متخصص تبدیل شود، باید به حدی از رشد و توسعه برسیم که از تحصیلکرده‌ها و متخصصان کشور دعوت کنیم که به استان بیایند و در حوزه‌های مختلف فعال شوند.

به گزارش شفاف، فرهاد دژپسند ظهر امروز در نشست با انجمن های سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی هرمزگان اظهار کرد: سعی کرده ام وزارت اقتصاد را از یک وزارت ستادی به یک وزارتخانه ستادی عملیاتی تبدیل کنم، بعد از زیارت امام رضا(ع) اولین استانی که برای بررسی مشکلات آن سفر کرده ام هرمزگان بوده است.

وی با بیان اینکه مطالعات آمایش سرزمینی باید طرحی باشد که ۳۰ سال دیگر کسی ما را قضاوت کرد به خوبی و نیکی یاد کند، افزود: اگر تمامی نیازهای استان در طرح آمایش سرزمینی دیده شود می تواند به بسیاری از نیازها و مشکلات این استان پاسخ مناسب داد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به اینکه هرمزگان این قابلیت را نه فقط در عرصه ویژگی های جغرافیایی بلکه به خاطر داشتن انسان های باهوش و پرتحرک و نجیب برای توسعه و پیشرفت دارد، خاطرنشان کرد: نیروی انسانی خوبی در این استان وجود دارد که به عنوان یک گنج و موتور محرک اقتصادی می توان از آن استفاده بهینه کرد و باید این قابلیت ها و توانمندی های انسانی را در کنار قابلیت های جغرافیایی و خدادادی به بهترین شکل بهره گرفت.

دژپسند با بیان اینکه بندر شهید رجایی به تنهایی حدود ۳۷ درصد واردات و ۳۲ درصد صادرات کشور از آن انجام می شود، تصریح کرد: ۸۵ درصد کالاهای وارداتی مصرفی است، اگر سایر توانمندی ها را در این مجرا به کار بگیریم می توانیم نقش بالنده استان را در اقتصاد کشور به تصویر بکشانیم.

وی با اشاره به اینکه امروز به رغم شیطنت های دشمنان انقلاب و کشور و تمام محدودیت های انتقال و تبادلات مالی ایجاد کرده اند، صادرات غیرنفتی نسبت به ۱۰ ماهه سال گذشته افزایش داشته است، عنوان کرد: حتی صادرات نفتی کشور هم قابل قبول است، دشمنان علیرغم تمام شعارها و تلاش ها نتوانستند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه مناطق آزاد ظرفیت کمی نیست و باید این مناطق را در راستای اهداف توسعه استان و کشور به خوبی به کار بگیریم، ابراز کرد: باید در مناطق آزاد به جایگاهی برسیم که استان هم از این سرریز تحت تاثیر مثبت قرار بگیرد.

دژپسند با اشاره به اینکه تورم استان هرمزگان نسبت به متوسط کشور در ۱۰ ماهه امسال ۷۵ درصد است که ۲۵ درصد کمتر از متوسط کشور است و نرخ بیکاری در هرمزگان تک رقمی است، بیان کرد: دارایی هایی که دولت در هرمزگان دارد باید اهرمی برای رشد و توسعه اقتصادی استان شود، باید این ایده به یک طرح و پلن تبدیل شود، ظرفیت هایی که در استان داریم باید به گونه ای باشد که کشور را اداره کند.

وی با بیان اینکه تا زمانی که مورد استیضاح نمایندگان قرار نگرفته ام به عنوان وزیر اقتصاد پای کار هستم و تا جائی که قانون اجازه می دهد اختیارات همکاران وزارت اقتصاد و دارایی را در استان ها افزایش خواهم داد، اظهار کرد: برای سرمایه گذاری خارجی باید منطقه ای عمل کنیم و استان هرمزگان یکی از مقاصد بسیار مناسب و جذاب برای سرمایه گذاری است، مسئولان استانی و سرمایه گذاران هرمزگان از سرمایه گذاران خارجی دعوت کنند و برای علاقمند کردن سرمایه گذاران خارجی باید از ظرفیت های فراوان این استان در دسترسی به آب های آزاد، مسائل گمرکی و ظرفیت های زیرساختی استفاده کنید.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به اینکه یکی از پارامترهای ارزیابی مدیرکل های استانی را در جلب و جذب سرمایه گذار خارجی می دانم و برای استان هرمزگان تاکید بنده بیشتر است و سال آینده هرمزگان باید رتبه اول جذب سرمایه گذار خارجی را کسب کند، افزود: اگر سرمایه گذار خارجی بداند این ظرفیت ها و علاقمندی در مسئولان و فعالان اقتصادی در هرمزگان وجود دارد حتما استقبال خواهد کرد.

دژپسند با بیان اینکه نظام بانکی کشور دچار یک عارضه شده است، اضافه کرد: معوقات بانکی زیاد است و باید ببینیم چه کسانی گرفته اند و چرا تا کنون به بانک ها برنگردانده اند، راه برگرداندن پولی که در دستان عده ای است را باید ابتدا پیدا کنیم.

وی با اشاره به پدیده قاچاق خاطرنشان کرد: همچنان که باید بر تولید کننده فرش قرمز پهن کنیم باید به همان اندازه به قاچاق بادی چشم عقاب داشته باشیم. باید جلوی قاچاق را بگیریم و گمرکات به سیستم های هوشمند تجهیز شوند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه می توانیم اقتصاد کشور را از خطر نجات بدهیم و جلوی تعبیر خواب های آشفته برخی را بگیریم، تصریح کرد: هر کسی هر توانی دارد به میدان بیاید و برای درست کردن کشور آستین ها را باید بالا بزنیم و راهها را بر همدیگر باید هموار کنیم.

دژپسند عنوان کرد: در چشم انداز آینده هرمزگان باید به یک استان مهاجرپذیر متخصص تبدیل شود، باید به حدی از رشد و توسعه برسیم که از تحصیلکرده ها و متخصصان کشور دعوت کنیم که به استان بیایند و در حوزه های مختلف فعال شوند.

افزایش اختیارات استان هرمزگان کمک به پیشرفت کشور است/ خواستار اجرای اصل 44 قانون اساسی برای کارخانه آلومینیوم المهدی هستیم

نماینده مردم استان هرمزگان در مجلس گفت: تلاشمان را می کنیم مشکلات موجود را حل کنیم. اگر ایرادی در کار است به صورت خصوصی به استاندار منتقل می کنیم. قرار نیست حاشیه ای برای استاندار به وجود بیاید.

به گزارش شفاف، حسین هاشمی تختی امروز در نشست انجمن های سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی هرمزگان با وزیر امور اقتصادی و دارایی عنوان کرد: به نوبه خود از حضور اقای دژپسند و حوصله ای که در اختیار جمع قرار دادند تشکر می کنم. می دانیم که انتخاب آقای دژپسند انتخاب درست و به جایی بوده است.

وی افزود: از زمان حضور ایشان در این پست تحول خوبی در وزارت اقتصاد رخ داده است. همچنین انتخاب اقای میر اشرفی نیز به عنوان مدیر کل گمرگ شهید رجایی نیز انتخاب عاقلانه ای بود.

نماینده مردم استان هرمزگان در مجلس خطاب به وزیر اقتصاد ادامه داد: فضای خوبی برای فعالیت فعالان اقتصادی در استان حاکم است. آقای استاندار تحولی در بخش اقتصادی استان به وجود آورد. ما نمایندگان نیز به شکل منطقی در این راه تلاش می کنیم و اگر ایرادی در کار باشد در فضای خلوت صحبت ها و پیشنهاداتمان را لحاظ می کنیم.

حسین هاشمی تختی تصریح کرد: نمی خواهیم حاشیه ای برای استاندارمان به وجود بیاید. از طرفی کمک می کنیم تولیدات بنگاه های اقتصادی، بالارود.

وی با بیان این که تمامی حاضران به این موضوع اشاره کردند که استان هرمزگان اگر همت و کمک دولت با آن ها باشد پیشرفت در استان و در مرحله بعد در کشور رخ می دهد، خاطر نشان کرد: اگر اختیارات استان افزایش یابد با ظرفیت و پتانسیل موجود در استان می توانیم تحریم ها را دور بزنیم. با آرامش و همکاری می توانیم به فکر پیشرفت و توسعه باشیم .

این نماینده بیان کرد: در پست بازرسی شهید میرزایی شاهد صف های طولانی خودروها و کامیون ها(10_15کیلومتر) هستیم اگر فرایند و سامانه ای ترتیب داده شود تا هم به شکل علمی عمل کنیم، هم جلوی قاچاق گرفته شود و نیز مشکل مردم حل شود.

هاشمی تختی در پایان گفت: کارخانه آلومینیوم المهدی مشکلات زیادی دارد. ما خواستار اجرای اصل44 قانون اساسی در خصوص این کارخانه هستیم. در مقطعی با تدبیر اشتباه کارخانه را به یک سرمایه گذار که اهلیت آن مورد تایید نبود واگذار کرد و آینده کاری پرسنل این مجموعه را به خطر انداخته بود .

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: