کد خبر: ۴۸۰۱۳۳
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه از دستیابی به توافقی با روسیه درباره نقشه راهی برای شهر منبج سوریه خبر داد.

به‌ گزارش ‌شفاف ‌به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، ابراهیم کالین، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد: طبق توافق امضا شده میان آنکارا و واشنگتن درباره نقشه راه شهر منبج با روسیه به توافق رسیده‌ایم.

کالین تاکید کرد: تسریع در اجرای طرح نقشه راه شهر منبج برای روابط دو جانبه ما با واشنگتن، امنیت منطقه و روند حل بحران در سوریه بسیار اهمیت دارد.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه افزود: قرار بود نقشه راه شهر منبج مدت‌ها قبل اجرایی شود اما تاکتیک‌هایی که برای کند کردن این روند وجود داشته‌اند به نفع هیچ کس نیست.

کالین همچنین گفت‌: ادعاهای مطرح شده درباره توافق ترکیه و آمریکا درباره منطقه امن در سوریه واقعیت را انعکاس نمی‌دهند و مذاکرات دو طرف در این رابطه همچنان ادامه‌ دارد.

وی افزود: ترکیه امیدوار است که کنترل منطقه امنی که قرار است در سوریه ایجاد شود را به دست بگیرد.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه در بخش دیگری اظهارات خود درباره اظهارات رئیس‌جمهوری کشورش در رابطه با همکاری اطلاعاتی با دمشق تاکید کرد : دستگاه اطلاعاتی ترکیه با همتای سوری خود همکاری دارد اما این به معنای این نیست که آنکارا مشروعیت دولت بشار اسد (رئیس جمهوری سوریه) را به رسمیت می‌شناسد.

کالین ادامه‌ داد: امکان دارد در چارچوب امنیت ترکیه مسؤولان دستگاه اطلاعات این کشور گهگاهی با طرف‌های مختلف از جمله نیروهای امنیتی سوریه چه در دمشق، حسکه یا قامشلی رایزنی‌ها و همکاری‌هایی را در راستای امنیت و سلامت عملیات‌هایی که در خاک سوریه اجرا می‌شوند، داشته باشند اما این امر جای تعجب ندارد.

وی در ادامه تاکید کرد: موضع‌گیری ما نسبت به دمشق روشن است. بشار اسد از نظر ما مشروعیت خود را از دست داده و قادر به حفظ تمامیت ارضی سوریه نیست.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه بار دیگر تاکید کرد: رایزنی‌های دستگاه‌های اطلاعاتی ترکیه و سوریه به معنای به رسمیت شناختن بشار اسد نیست و دولت اسد آینده‌ای ندارد.

این اظهارات کالین در پی اعتراف رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به این مساله بود که آنکارا همچنان با دمشق رایزنی‌ها و ارتباطاتی به ویژه‌ در سطح اطلاعاتی دارد. اردوغان گفته بود سیاست خارجه ترکیه با سوریه در سطح پایینی ادامه‌ دارد. احتمالا رهبران این کشورها با یکدیگر ارتباطی ندارند اما دستگاه‌های اطلاعاتی دو طرف بر اساس منافع خود با یکدیگر همکاری می‌کنند. اگر دشمنی داشته باشی باید روابطت را با او حفظ کنی، چه بسا در آینده به وی احتیاج پیدا کنی.

کالین درباره تلاش‌های آنکارا برای حمایت از "برقراری ثبات" در سوریه نیز ادعا کرد: ترکیه از سوریه حمایت کرده و به حمایت‌های خود از مذاکرات ژنو و آستانه جهت اتخاذ اقدامات لازم برای تثبیت امنیت و ثبات در سوریه ادامه‌ خواهد داد.

 سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه همچنین تاکید کرد: ترکیه هرگز اجازه نخواهد داد که خطرات تروریستی بار دیگر شکل گرفته و منطقه شرق فرات را تهدید کنند.

او درباره تحولات شرق دریای مدیترانه نیز اظهار کرد: آنکارا از هیچ گونه اقدامی برای تحمیل شرایط به هر منطقه‌ای در دریای مدیترانه چشم پوشی نخواهد کرد.

 این مسؤول ترکیه درباره حفاری‌های گاز در دریای مدیترانه نیز خاطرنشان کرد: موضع‌گیری‌هایی که با هدف محدود کردن ترکیه در خلیج آنتالیا انجام می‌شوند، قابل قبول نیستند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: