کد خبر: ۴۸۰۳۳۷
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۵

وزیران خارجه و نمایندگان چند کشور عربی بعد از دیدار با دیپلمات‌های آمریکا و تروئیکای اروپایی در واشنگتن، بیانیه‌ای مشترک درباره سوریه صادر کردند.

به گزارش شفاف، وزرای خارجه و نمایندگان مصر، فرانسه، آلمان، اردن، عربستان سعودی، انگلیس و آمریکا بعد از دیدار در واشنگتن، بیانیه مشترکی در خصوص تحولات سوریه منتشر کردند.

در این بیانیه آمده است: «ما وزرای خارجه و نمایندگان مصر، فرانسه، آلمان، اردن، عربستان سعودی، پادشاهی متحده و ایالات متحده آمریکا به منظور ادامه فعالیتمان در حمایت از تلاش‌های سازمان ملل برای دستیابی به راه حل سیاسی در خصوص بحران سوریه بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز در واشنگتن دیدار کردیم.»

دیپلمات‌های کشورهای عربی و غربی تأکید کرده‌اند بحران سوریه راه حل نظامی ندارد: «هیچ راه حل نظامی برای سوریه وجود ندارد و برای راهکار سیاسی جایگزینی وجود ندارد؛ بنابراین، پایان بخشیدن به درگیری‌های سوریه و کاستن از آلام مردم سوریه نیازمند دیپلماسی و اراده سیاسی بین‌المللی است. ما به شدیدترین لحن تأکید می‌کنیم آنهایی که به دنبال بی‌ثبات کردن منطقه یا راه حل نظامی هستند تنها خطر تشدید تنش‌ها و شعله‌ور شدن آتش‌ها در منطقه را افزایش می‌دهند. ما مصمم هستیم تلاش‌هایمان را متمرکز کرده و در مسیر راهکاری سیاسی منطبق با قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت به پیش برویم.»

در بند پایانی این بیانیه آمده است: «ما بر حمایت خود از تلاش‌های سازمان ملل متحد و نماینده ویژه سازمان ملل برای سوریه تأکید می‌ورزیم. مجوز آشکار دفتر نماینده ویژه سازمان ملل از سوی دبیر کل و شورای امنیت برای حرکت در مسیر این اهدف را یادآور شده و همه طرف‌ها را به تعامل سازنده برای پایان دادن به درگیری‌های سوریه ترغیب می‌کنیم.»

سوریه از ماه مارس ۲۰۱۱ صحنه ناآرامی بوده است. خشونت‌ها و ناآرامی‌ها در این کشور به کشته شدن تعداد زیادی از مردم سوریه و از جمله نیروهای امنیتی و نظامی این کشور منجر شده است.

دولت سوریه می‌گوید این ناآرامی‌ها از خارج از کشور طراحی می‌شوند. گزارش‌های زیادی هم نشان می‌دهند شمار زیادی از مخالفان درگیر با دولت دمشق اتباع خارجی هستند.

مستندات نشان می‌دهند برخی از کشورهای غربی و متحدان منطقه‌ای آنها از جمله عربستان سعودی، قطر و ترکیه جزو تأمین‌کنندگان منابع مالی و تجهیزات نظامی برای گروه‌های افراطی در حال نبرد با دولت سوریه بوده‌اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار