کد خبر: ۴۸۰۳۵۲
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۳

آیت الله جوادی آملی با تاکید بر لزوم خودکفایی در زمینه پزشکی به ویژه دارو، بیان کرد: "اعتقاد" است که می‌تواند طب را بالا ببرد. طب هرگز نباید خود را به اقتصاد وابسته بداند، به فکر پول نباشید، نباید به این دلیل که داروی داخلی ارزان‌تر از داروی خارجی است آن را تولید کنیم و یا با این تفکر که واردات داروی خارجی مقرون به صرفه است از تولید دارو در داخل صرفه نظر کنیم، بلکه باید بزرگ‌تر بیندیشیم؛ انگیزه ما باید «خودکفایی و استقلال» باشد نه مساله اقتصاد و منفعت. باید با انگیزه خودکفایی و استقلال به این سمت حرکت کنیم.

 

به گزارش شفاف، آیت الله جوادی آملی با تاکید بر لزوم خودکفایی در زمینه پزشکی به ویژه دارو، بیان کرد: "اعتقاد" است که می‌تواند طب را بالا ببرد. طب هرگز نباید خود را به اقتصاد وابسته بداند، به فکر پول نباشید، نباید به این دلیل که داروی داخلی ارزان‌تر از داروی خارجی است آن را تولید کنیم و یا با این تفکر که واردات داروی خارجی مقرون به صرفه است از تولید دارو در داخل صرفه نظر کنیم، بلکه باید بزرگ‌تر بیندیشیم؛ انگیزه ما باید «خودکفایی و استقلال» باشد نه مساله اقتصاد و منفعت. باید با انگیزه خودکفایی و استقلال به این سمت حرکت کنیم.

آیت الله جوادی آملی در دیدار با سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسرا با اشاره به جایگاه رفیع علم «طب»، بیان کرد: در جریان طبابت یک کار وزین بر عهده شماست و آن این است که حرمت «طب» را حفظ کنید و آن را در حد بیطاری تنزل ندهید.

این مرجع تقلید ادامه داد: از آنجا که موضوع علم طب «انسان» است، پاسداشت حرمت طب به این است که انسان را حیوان ناطق ندانیم.

بسیاری از بیماری‌ها می‌تواند در انسان به وجود بیاید که برای آنها نمی‌توان از طریق آزمایش‌هایی که روی موش صورت می‌گیرد درمانی پیدا کرد؛ بیماری‌هایی مانند اختلاس و احتکار و گرفتن حقوق نجومی را آزمایشگاه موش جواب نمی‌دهد، در نتیجه باید توجه داشته باشید شما عزیزان پزشک با «انسان» روبرو هستید و لذا بایستی هم حرمت طب، هم حرمت طبیب و هم حرمت انسان را حفظ کنید.

وی در بخش دیگر عنوان کرد: اکثر بیماری‌ها مربوط به پرخوری و بدخوری است، دین به ما گفته تا اشتها نداشتید غذا نخورید و قبل از سیر شدن کامل نیز، دست از غذا خوردن بکشید، افرادی که در ماه مبارک رمضان غصه دار می‌شوند، معلوم می‌شود که خود را خوب نشناخته‌اند، این افراد توجه ندارند که غذا باید در خدمت انسان باشد و نه انسان در خدمت غذا.

آیت الله جوادی آملی تاکید کرد: توجه اصلی باید به مساله بهداشت و پیشگیری از بیماری باشد تا جامعه از هزینه‌های درمان نجات پیدا کند.

وی با تاکید بر لزوم خودکفایی در زمینه پزشکی به ویژه دارو، بیان کرد: "اعتقاد" است که می‌تواند طب را بالا ببرد.

طب هرگز نباید خود را به اقتصاد وابسته بداند، به فکر پول نباشید، نباید به این دلیل که داروی داخلی ارزان‌تر از داروی خارجی است آن را تولید کنیم و یا با این تفکر که واردات داروی خارجی مقرون به صرفه است از تولید دارو در داخل صرفه نظر کنیم، بلکه باید بزرگ‌تر بیاندیشیم؛ انگیزه ما باید «خودکفایی و استقلال» باشد نه مساله اقتصاد و منفعت. باید با انگیزه خودکفایی و استقلال به این سمت حرکت کنیم.

آیت الله جوادی آملی ادامه داد: ایمان، اقتضا می‌کند که خودکفا باشیم؛ اینکه فرمود «حب الوطن من الإیمان» از مصادیقش همین است که انسان به فکر خودکفایی و عدم وابستگی به بیگانه باشد، تکیه به بیگانه مانند تکیه به پای چوبین است.

وی افزود: باید مانند دریا باشیم، دریا مضایقه‌ای ندارد که به کسی سود برساند اما وابسته به دیگری نیست و لولوء و مرجان را با هنر خود و در دل خود می‌سازد، این تفکر است که انسان را از وابستگی و حقارت نجات می‌دهد.

آیت الله جوادی آملی تصریح کرد: این کشور به لطف الهی همه چیز دارد، منتها باید مسئولین، جوانان را هدایت کنند تا در مسیر صحیح علم و دانش قرار بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: فخر این کشور مردان بزرگ علمی مانند بوعلی و فارابی هستند که نه استادی داشتند و نه کسی توان آن را داشت که شاگردی اینان را کند، این غرور و فرهنگ ملی ماست و این جوانان باید بدانند که وارثان آنها هستند.

وی گفت: فهم یک ملت، پشتوانه واقعی آن ملت است و این استعداد در جامعه ما وجود دارد و ما می‌توانیم با پاکی و قداست روح، کشور را با عظمت اداره کنیم.

 

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: