کد خبر: ۴۸۰۳۶۵
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹

وزیر برق عراق گفت: از صنعت برق کشورها و شرکت‌های متعددی بازدید کردم اما جز ایران هیچ کشوری حاضر به فروش تکنولوژی به عراق نشد و تمامی کشورها و شرکت‌های خارجی فقط به دنبال فروش تجهیزات به عراق هستند.

به گزارش شفاف، لوی خطیب وزیر برق عراق در نشست امروز امضای توافقنامه همه جانبه همکاری ایران و عراق در صنعت برق اظهار داشت: توافقنامه‌ای پیش از این در بغداد امضا کرده بودیم که شامل رساندن برق از سوی ایران به نقاط مختلف کشور ما بود چرا که ما در شرایطی هستیم که از کمبود برق به شدت رنج می‌بریم و این سفر به تهران و همچنین توافقنامه‌ای که امروز امضا شد در جهت اجرایی شدن همان توافقنامه بغداد بود.

وی افزود: به عنوان دولت عراق اطمینان می‌دهم که ما به همه بندهایی که در صورتجلسه گذشته و تفاهمنامه امروز آمده متعهد خواهیم بود و در آینده‌ای نزدیک کمیته مشترکی تشکیل می‌دهیم تا بتوانیم تمامی بندهای توافقنامه را اجرایی کنیم.

وزیر برق عراق ادامه داد: از اولویت‌های ما این است که با استفاده از تجربیات و تخصص ایران گسترش شبکه برق عراق را اجرایی کنیم و دادن شایستگی به متخصصان صنعت برق عراق با استفاده از آموزش‌هایی که توسط متخصصان صنعت برق ایران داده می‌شود از اولویت‌های اصلی ماست.

خطیب تصریح کرد: از صنعت برق کشورها و شرکت‌های متعددی بازدید کردم اما جز ایران هیچ کشوری حاضر به فروش تکنولوژی به عراق نشد و تمامی کشورها و شرکت‌های خارجی فقط به دنبال فروش تجهیزات به عراق هستند.

وی افزود: بحث مالی و مشکلات اقتصاد پول، اکنون یک بحث جهانی است و خیلی‌ها در سراسر جهان از مباحث مالی رنج می‌برند اما تلاش می‌کنیم که مشکلات مالی بین ایران و عراق رفع شود.

وزیر برق عراق درخصوص انتخاب شرکت‌های ایرانی طرف قرارداد با صنعت برق عراق گفت: ما شرکت‌هایی را انتخاب خواهیم کرد که بتوانند در سریع‌ترین زمان و با جدیت خدمات را به ما ارائه دهند.

خطیب ادامه داد: در واقع هدف ما استمرار واردات برق و گاز نخواهد بود و از آنجایی که ما کشوری غنی و ثروتمند هستیم هدف ما این است در کنار خودکفایی در تامین برق و گاز بتوانیم تعامل خوبی را با کشورهای منطقه داشته باشیم و اطمینان داریم این همکاری منطقه‌ای باعث ایجاد بازار برق خواهد شد.

وی اذعان داشت: آن چیزی که باعث تعجب و خوشحالی من در سفر به تهران شد این بود که در دیدار از کارخانه‌های ایران به میزان پیشرفت صنعتی شرکت‌های ایرانی واقف شدم و بسیار خوشحالم که ما می‌توانیم از این سطح از تکنولوژی و پیشرفت در همکاری با ایرانی‌ها برخوردار شویم.

وزیر برق عراق افزود: آماده همکاری مشترک با مراکز تحقیقاتی ایران هستیم تا هر چه سریعتر دوره‌های آموزشی و تخصصی برای صنعت برق عراق و نیروی انسانی فعال در این صنعت برگزار شود.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: