کد خبر: ۴۸۰۵۵۷
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۲

تنظیم باد لاستیک خودروها موجب کاهش سه درصدی مصرف سوخت می شود که بی تردید، کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها را در پی دارد.

به گزارش شفاف، آلودگی هوا یکی از معضلات کلانشهرهایی مانند تهران است که برای برون رفت از آن تاکنون راهکارهای زیادی مطرح شده است؛ راهکارهایی که اجرای برخی از آنها نیازمند برنامه ریزی ها کلان و ورود مستقیم دولت است اما برخی از این راهکارها بسیار ساده و با کمترین هزینه انجام می شود. 
به اعتقاد کارشناسان، تنظیم باد لاستیک خودرو به عنوان یک راهکار ساده تاثیر بسیاری در کاهش آلودگی هوا دارد.این راه حل هزینه چندانی ندارد و بسیار ساده است اما باز هم برخی از شهروندان آن را جدی نمی گیرند. بر این اساس در هفته هوای پاک یک استارتاپ جوان کشور وارد عرصه شد و استارت تنظیم رایگان باد لاستیک 100 هزار دستگاه خودرو در تهران را زد. 
داریوش گل علیزاده معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست روز چهارشنبه در این باره به خبرنگار علمی ایرنا گفت: این گروه استارتاپی در هفته هوای پاک ( 29 دی ماه تا 4 بهمن) کار تنظیم باد لاستیک خودروها به صورت رایگان در تهران را به صورت نمادین در پارک پردیسان آغاز کرد. 
وی تاکید کرد: قطعا تنظیم باد لاستیک خودروها تاثیر زیادی در کاهش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ به ویژه کلانشهرهایی مانند تهران دارد که روزانه حجم زیادی خودرو در آن تردد می کند، بنابراین توجه به این مقوله با صرف کمترین هزینه و وقت، هوایی سالم برای پایتخت نشینان به همراه خواهد داشت. 
گل علیزاده اظهار داشت: بر این اساس در هفته هوای پاک این گروه استارتاپی به سازمان حفاظت محیط زیست پیشنهاد داد تا کار تنظیم باد لاستیک خودروها در تهران را با هدف کاهش آلودگی هوا داشته باشد که پس از موافقت با آن قرار شد باد لاستیک 100 هزار دستگاه خودرو در تهران را به صورت رایگان تنظیم کنند. 
همچنین محمد مصدق مدیرعامل استارتاپ 2806 که سرویس ‌های آنلاین را جهت نگهداری و سرویس خودرو در اختیار افراد قرار می ‌دهد، گفت: با حمایت و نظارت سازمان محیط زیست، این طرح توسط خدمات کاپیتان کار از بهمن ماه 97 به اجرا درآمده و قرار است طی اجرای آن، بیش از 100 هزار دستگاه خودرو در سطح شهر تهران از خدمات رایگان این طرح بهره‌مند شوند. 
وی افزود: یکی از مهمترین عوامل صرفه جویی در مصرف سوخت استفاده از فیلتر هوای استاندارد و تعویض به موقع روغن موتور خودرو و فیلترها است که تا 10 درصد مصرف سوخت و تا 50 درصد آلودگی هوا را کاهش می ‌دهد، همچنین تنظیم باد لاستیک‌ها تا 3 درصد مصرف سوخت خودرو را کاهش می ‌دهد بنابراین این استارتاپ ضمن ارائه خدمات رایگان تنظیم باد در سطح شهر، بازدید وضعیت روغن و فیلترها را هم انجام می‌ دهد و در صورت نیاز در این زمینه نیز می‌ تواند اقدام کند. 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: