کد خبر: ۴۸۰۸۱۱
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۸

شرکت ایرباس اعلام کرد در پی لغو سفارش کشور امارات برای تولید چند فروند هواپیمای A380 که بزرگترین "هواپیمای مسافربری" دنیا محسوب می‌شود، تولید این هواپیما را به کلی متوقف می‌کند.

به گزارش شفاف و به نقل از ایرباس، شرکت ایرباس امروز اعلام کرد که تولید هواپیمای A380 متوقف خواهد شد، چرا که شرکت هواپیمایی امارات متعلق به امارات متحده عربی سفارشات خود را برای تولید این هواپیما که در حال حاضر بزرگترین در جهان است، لغو کرده است. قرار بود این هواپیماها در سال ۲۰۲۱ به هواپیمایی امارات تحویل داده شود.

"تام اندرس" مدیرعامل شرکت ایرباس در یک کنفرانس تلفنی به تحلیلگران گفت: این یک تصمیم دردناک است. ما تلاش و منابع زیادی صرف تولید این هواپیما کردیم و عرق زیادی برای آن ریخته‌ایم.

پایان راه A380 می‌تواند به معنای از دست رفتن و یا جابجایی بیش از ۳۵۰۰ شغل طی سه سال آینده باشد. ضمن اینکه ساخت و ساز ایرباس در چندین کشور اروپایی انجام می‌شود.

این هواپیمای ۱۴ ساله با هزینه ۲۵ میلیارد دلار می‌تواند ۸۵۳ مسافر حمل کند و ایرباس امیدوار بود که این هواپیما اصلی‌ترین هواپیمای فرودگاه‌های بزرگ باشد، اما خب این چیزی نیست که اتفاق بیفتد.

این هواپیما دارای دو عرشه مسافری با بال‌هایی به طول ۷۹ متر، طول ۷۲ متری از دماغه تا انتهای دم و وزن ۲۷۷ تن است.

ایرباس تا به امروز فقط ۲۳۴ فروند A380 را از ۱۲۰۰ فروندی که قرار بود تولید شود فروخته است.

اندرس گفت: ما باید واقع‌بین باشیم. با تصمیم امارات برای کاهش و لغو سفارش خود، میزان سفارش ما برای تولید کافی نیست.

در واقع تولید این هواپیما بدون وجود امارات خیلی وقت پیش متوقف می‌شد، چرا که ۱۰۹ فروند از ۲۳۴ فروند تولید شده به امارات تحویل شده است و قرار بود ۱۴ فروند دیگر تا سال ۲۰۲۱ به این کشور تحویل شود.

"شیخ احمد بن سعید آل مکتوم" رئیس و مدیرعامل شرکت هواپیمایی امارات در بیانیه‌ای که توسط شرکت هواپیمایی امارات منتشر شد گفت: هواپیمایی امارات از زمان آغاز فعالیت خود حامی جدی A380 بوده است. در حالی که با لغو سفارش ما تولید این جامبو جت متوقف می‌شود، اما باید شرایط را درک کرد و واقعیت را پذیرفت. A380 برای ما یک هواپیمای فوق العاده است که مورد علاقه مشتریان و خدمه ما و یک وجه تمایز برای هواپیمایی امارات است.

اولین پرواز A380 در سال ۲۰۰۵ اتفاق افتاد و از سال ۲۰۰۷ به طور رسمی عملیاتی شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: