کد خبر: ۴۸۱۰۳۵
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۳

متعاقب بالا گرفتن تنش ها بین هند و پاکستان، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که در صورت موافقت طرفین، سازمان ملل برای میانجیگری بین هند و پاکستان آماده است.

به گزارش شفاف به نقل از جیو نیوز، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل ضمن اظهار نگرانی از افزایش تنش ها بین هند و پاکستان طرفین را به انجام اقدمات فوری در راستای کاهش تنش ها دعوت کرد.

دبیرکل سازمان ملل ضمن دعوت طرفین به خویشتنداری اعلام کرد که در صورت موافقت طرفین، حاضر به میانجیگری بین هند و پاکستان است.

لازم به ذکر است که پس از افزایش تنش ها بین هند و پاکستان، به دنبال حمله اخیر در منطقه «پلوامه» در کشمیرِ تحت کنترل هند، «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان طی نامه ای به دبیرکل سازمان ملل، از این سازمان خواست تا با ورود به مناقشه هند و پاکستان، برای حل تنش ها بین طرفین ایفای نقش کند.

از دیگر سو، «ملیحه لودی» نماینده مستقل سازمان ملل در پاکستان طی دیدار با دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت این سازمان، ضمن اعلام موضع پاکستان در خصوص این مسئله، خواهان میانجیگری سازمان ملل در این مسئله شد.

این در حالی است که روز گذشته نیز «عمران خان» نخست وزیر پاکستان طی اظهاراتی، ضمن اعلام آمادگی کشورش برای همکاری با هند در خصوص تحقیقات در مورد حمله اخیر کشمیر در پاسخ به تهدیدات دهلی گفت: اگر هند حمله کُند، بدون درنگ پاسخ خواهیم داد.

شایان ذکر است که چند روز گذشته در نتیجه حمله یک عامل انتحاری با خودرو بمبگذاری شده به یک اتوبوس حامل نیروهای پلیس هندوستان در کشمیر ۴۴ تن کشته شدند.  

به دنبال این حادثه، «نارندرا مودی» نخست وزیر هند با متهم کردن پاکستان به دست داشتن در این حمله گفت که ما واکنش مناسب انجام می دهیم و به همسایه مان اجازه نمی دهیم که ثبات ما را برهم بزند.

این در حالی است که دولت هند از شواهد قطعی درباره دخالت پاکستان در این حمله خبر داده اما اسلام آباد هر گونه ارتباط با این حمله را به شدت رد کرده است.

همچنین در پی حمله مرگبار به اتوبوس حامل نیروهای پلیس هندوستان در کشمیر، «آرون جیتلی» از وزیران هندی اعلام کرد که امتیازات تجاری را درباره پاکستان لغو می‌کند و با انجام اقدامات احتمالی دیپلماتیک از بابت انزوای کامل این کشور مطمئن می‌شود.

وی افزود: این اقدامات شامل لغو امتیازات تجاری ارائه شده به پاکستان بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی است.

وزارت خارجه هندوستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما از دولت پاکستان می‌خواهیم تا حمایت از تروریست‌ها و گروه‌های تروریستی را که از داخل این کشور عملیات خود را انجام می‌دهند، متوقف کرده و زیر ساخت‌های آنها را منهدم و نابود کند.

وزارت خارجه پاکستان نیز این حمله را موضوعی بسیار نگران کننده دانست اما در بیانیه ای اعلام کرد: ما ادعای عناصر دولت هندوستان و رسانه‌ها را که بدون تحقیقات به دنبال مرتبط کردن این حمله به کشور پاکستان هستند، رد می‌کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: