کد خبر: ۴۸۱۴۰۱
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۷

مراسم اختتامیه بخش تجلی اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با معرفی برگزیدگان از سوی نهادها و سازمان های مختلف به کار خود پایان داد.

به گزارش شفاف، مراسم اختتامیه بخش تجلی اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در ایوان شمس با حضور برخی از سینماگران، هنرمندان و اهالی رسانه برگزار شد.

علی نصیریان، نرگس آبیار، محمدحسین قاسمی، محمدحسین مهدویان، جواد طوسی، بهناز جعفری، رضا مقصودی، اکبر عالمی، فرشته صدرعرفایی، علیرضا شجاع نوری، مونا زندی حقیقی، منوچهر شاهسواری، علیرضا رضاداد، بهنوش طباطبایی، محسن تنابنده، فردین خلعتبری، سعید ملکان، بهرام توکلی از جمله هنرمندان حاضر در این مراسم هستند.

ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، در آخرین مراسم این دوره از جشنواره در سخنانی گفت: خدمت حضار گرامی هنرمندان عزیز و مسئولان محترم حاضر در آخرین آیین سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر خیر مقدم عرض می‌کنم و میلاد با سعادت حضرت زهرا سلام الله علیها را تبریک می‌گویم و تقارن و این رویداد پایانی با این ایام خجسته را به فال نیک می‌گیریم به نام حضرتش آغاز کردیم و به نام مقدسش به پایان می‌بریم.

وی افزود:دومین سالی است که در دوره جدید و در دولت تدبیر و امید میزبان سازمان‌ها و نهاد‌های مدیریتی کشور در جشنواره فیلم فجر هستیم. این رویداد که سابقه دیرینه در جشنواره فیلم فجر دارد در سال‌هایی به دلیل ناکارآمدی متوقف شده بود و در دو سال گذشته با رویکرد و نگاه تخصصی نهاد‌های مدیریتی کشور به سینما، دوباره بازویی برای رشد سینما به شمار می‌رود.

داروغه زاده بیان کرد:امسال حدود ۲۰ سازمان در این رویداد حضور پیدا کردند و نکته جالب اینکه برخی از آثاری که از نگاه غیرتخصصی در جشنواره گاه با نقد‌های روبرو می‌شدند در نگاه تخصصی این سازمان‌های مدیریتی ویژگی‌هایی ممتاز کسب کردند و این امر حکایت از آن دارد که نگاه سینماگر به موضوعات، تخصصی‌تر و کاربردی‌تر است.

وی گفت:این حضور موثر را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم هرچه بیشتر بتوانیم در این جهت گام برداریم توفیق روز افزون سینما و فعالان خدمت به کشور را از درگاه ایزد متعال خواستارم.

تندیس تجلی اراده ملی در این بخش به فیلم‌های غلامرضا تختی، روز‌های نارنجی، شبی که ماه کامل شد، بیست و سه نفر، بهارستان خانه ملت، مردی بدون سایه، بنفشه آفریقایی رسید.

حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی در ادامه ضمن تبریک میلاد بانوی دو عالم گفت : چنین مراسمی جای سخنرانی نیست فقط تشکر و قدردانی از دستگاههایی دارم که نسبت به سینما حساسیت دارند دارم و نمود آن حضورشان در این مراسم است.

وی افزود:همانطور که رهبر انقلاب فرمودند کلید حل بسیاری از مشکلات کشور در دست شما سینماگران است. این تعارف نیست بلکه نگاه راهبردی است.

سرپرست سازمان سینمایی بیان کرد:قاعدتا در چنین مراسم و رویکردی این مسئولان دستگاهها هستند که باید پاسخگو باشند که چقدر باید از این فضا و ظرفیت بهره ببرند.

انتظامی گفت:شاید یک جمله از این عزیزان بشنویم که ما در خدمتیم که اتفاقا باید معکوس باشد و بگویند چگونه باید از ظرفیت سینما و فرهنگ استفاده کنند.
سرپرست سازمان سینمایی گفت:از دستگاههایی که با چنین رویکردی پیش می روند و مشکلات فرهنگ را از طریق سینما حل می کنند قدردانی میکنم.

به دعوت فرزاد حسنی مجری مراسم، اصغر دانشیان، فرید موسوی، معصومه ابتکار، جعفر صانعی مقدم و رضا مقصودی برای اعطای جوایز روی سن حاضر شدند.

سعید ملکان و بهرام توکلی تهیه کننده و کارگردان فیلم «غلامرضا تختی» جایزه بخش تجلی اراده ملی را دریافت کردند.

تندیس تجلی اراده ملی به سبب بیان داستان زندگی صلح جویانه یک انسان با محیط اطرافش به آرش لاهوتی و قاسم خان برای «روزهای نارنجی» اهدا شد.
تندیس تجلی اراده ملی برای توجه به زندگی گاندوها و توجه درست به فقر به نرگس آبیار و محمدحسین قاسمی برای فیلم «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد.

هیات داوران فراکسیون جوانان دو فیلم را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی دانست. مهدی جعفری کارگردان 23 نفر با این مضمون که خوش به حال مملکتی که جوانانی مثل شما دارد و و همچنین تندیس تجلی اراده ملی بابت اینکه بهارستان صرفا نام یک میدان نیست و بهارستان تاریخچه تجلی اراده ملی است به بابک بهداد تهیه کننده و کارگردان مستند بهارستان خانه ملت اهدا شد.

هیات داوران معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری دو اثر را شایسته تندیس تجلی اراده ملی دانستند: به خاطر چهره باورپذیر زنی موفق در جامعه و زنی در خانواده به علیرضا رئیسیان برای «مردی بدون سایه» تعلق گرفت. همچنین بهترین فیلم مرتبط با مسائل خانواده به خاطر پرداختن به اهمیت اخلاق و احترام به ویژه سالمندان به مونا زندی برای فیلم بنفشه آفریقایی تعلق گرفت.

 برای اعطای جوایز به دعوت مجری، سیدعلیرضا آوایی وزیر دادگستری، محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین المللی وزارت دادگستری، حسین انتظامی ریاست سازمان سینمایی، حجت الاسلام هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه ،سیدمحمدرضا خوشرو، آیت الله محمدحسین اختری دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت، حسین عرفانی مقدم، محمود عزیزی، سجاده چی، مصطفی رستگاری روی سن حضور یافتند.

هیات داوران حقوق بشر وزارت دادگستری به سه فیلم منتخب، تندیس تجلی اراده ملی تقدیم می کند.به خاطر روایت گری زیبا و جذاب از نقض آشکار موازین حقوق بشر رژیم بعث؛ مجتبی فرآورده تهیه کننده 23 نفر جایزه دریافت کرد.

تندیس تجلی اراده ملی برای به تصویر کشیدن نقض آشکار حقوق بشر توسط گروه های تکفیری و تصویر حقوق کودک توسط مادر ایرانی به محمدحسین قاسمی برای فیلم «شبی که ماه کامل شد» تعلق گرفت.

تندیس تجلی اراده ملی به سبب پرداختن به موضوع تروریسم به عنوان مصداق نقض فاحش حقوق بشر به سیدمحمود رضوی برای «ماجرای نیمروز؛ رد خون» اهدا شد.

هیات داوران معاونت فرهنگی قوه قضاییه به دو فیلم تندیس تجلی اراده ملی داد. در این بخش، تندیس تجلی اراده ملی به فردین خلعتبری و یلدا جبلی برای جمشیدیه به دلیل تبیین یکی از موضوعات اصلی آسیب های اجتماعی، ضرورت کنترل خشم به همراه ترویج مفهوم بخشایش و گذشت،اهدا شد.

تندیس تجلی اراده ملی به علی مصفا تهیه کننده و مسعود بخشی نویسنده و کارگردان یلدا به جهت ترویج مفهوم بخشایش، عفو و گذشت،اهدا شد.

هیات داوران مجمع جهانی اهل بیت تندیس تجلی اراده ملی را به سیاوش حقیقی تهیه کننده و مرتضی علی عباس میرزایی کارگردان «خون خدا» برای ابراز ارادت به ساحت حضرت امام حسین(ع) توجه به مفهوم توبه و گذشت و پرداخت هنری به حقیقت سفینه النجاه بودن امام حسین اهدا شد.

تندیس تجلی اراده ملی به محمدحسین مهدویان کارگردان و سیدمحمود رضوی تهیه کننده «ماجرای نیمروز؛ رد خون» تعلق گرفت.

از مجتبی فرآورده تهیه کننده و مهدی جعفری کارگردان 23 نفر به دلیل تصویرگری رشادت های رزمندگان اسلام و آزادگان سرافراز در برابر کفر و استکبار جهانی تقدیر شد.

دومین تقدیر مجمع جهانی اهل بیت از رشید حاجتمند تهیه کننده و هادی حاجتمند کارگردان مدیترانه برای نشان دادن رشادت های مدافعان حرم و پرداختن به حجاب و عفاف در قاب سینما انجام شد.

محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت درمان، مهدی کدخدازاده معاون فرهنگی و دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی، وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی، احسان نصیرالاسلامی معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی ارتش، امیرلله گانی مدیر فرهنگی وزارت بهداشت و فرشته صدرعرفایی برای اعطای باقی جوایز روی سن حاضر شدند.

هیات داوران معاونت فرهنگی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در این بخش تندیس تجلی اراده ملی را به خاطر تبیین رسا خلاقانه و تاثیرگذار آسیب های اجتماعی جوانان به سعید روستایی برای فیلم متری شیش و نیم اهدا کردند.

هیات داوران سازمان بهزیستی تندیس تجلی اراده ملی را به دلیل پرداخت مناسب به مسئولیت اجتماعی فردی و ترویج روحیه پهلوانی به بهرام توکلی کارگردان غلامرضا تختی تقدیم کرد.

دانشگاه علوم پزشکی ارتش جایزه خود را به دلیل تصویر ارائه شده از یک افسر ارتشی که نظامی محکم و آگاه و در عین حال دارای روحیه جنگنده و طالب حقیقت که به استیفای حقوق همرزمان خویش می‌پردازد به مهدی جعفری کارگردان و مجتبی فرآورده تهیه کننده فیلم سینمایی ۲۳ نفر تقدیم می کند.

هیئت داوران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جایزه خود را به دلیل توجه به ابعاد اجتماعی سلامت، ساختار بصری مناسب، پرکشش و جذاب شخصیت پردازی باورپذیر در مسیر ایجاد درک صحیح از کاراکترهای آسیب‌دیده اجتماعی به جمال ساداتیان تهیه‌کننده فیلم متری شیش و نیم اهدا کرد.

حضور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، علی اصغر کاراندیش، شهیندخت مولاوردی دبیر کل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان، مهدی صالحی رئیس انجمن فرهنگی ویرایش و درست نویسی، حسین ترابی، مسعود محدث روی سن برای اهدای جوایز حاضر شدند.

هیئت داوران معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تندیس تجلی اراده ملی را به دلیل پرداخت به ماجرای واقعی تکفیری که با برداشتی غلط و ناصحیح از قرآن کریم به دنبال تبلیغ و ترویج قرائت متفاوت از دین مبین اسلام است  به نرگس آبیار کارگردان و محمدحسین قاسمی تهیه کننده فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد»،اهدا کرد.

هیات داوران به خاطر داستانی سرشار از مضامین دینی و قرآن و مصداق تلاش و ظلم‌ستیزی جهت بیان داستانی روان و جذاب برای مخاطبین کودک و نوجوان محسن عنایتی کارگردان انیمیشن بنیامین را شایسته دریافت تندیس مجله تجلی اراده ملی می‌داند.

هیات داوران حقوق شهروندی وزارت ارشاد با در نظر گرفتن توامان ارزش های سینمایی و موضوع و محتوا سه اثر را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی می داند. کامران مجیدی تهیه کننده و پدرام پورامیری و حسین امیری دوماری برای فیلم جاندار؛ تندیس تجلی اراده ملی برای علیرضا قاسم خان و آرش لاهوتی برای روزهای نارنجی و جایزه سوم به محسن تنابنده کارگردان فیلم سینمایی قسم اهدا شد.

هیات داوران وزارت ورزش و جوانان سه فیلم را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی را معرفی کرد.

میلاد صدرعاملی برای جسارت در پرداختن به یک سوژه ورزشی و نیم نگاهی به افتخار آفرینی های ورزش زنان برای فیلم «سونامی» جایزه دریافت کرد.

 جایزه بعدی به بهرام توکلی کارگردان فیلم غلامرضا تختی به خاطر نگاهی جدید و به دور از کلیشه های مرسوم به زندگی و زیست اجتماعی غلامرضا تختی به عنوان یک سرمایه اجتماعی و پرداختن به نقش این اسطوره تاریخ معاصر در تحولات اجتماعی و فرهنگی زمان خود تقدیم شد.

 جایزه بعدی به سعید روستایی برای فیلم «متری شیش و نیم» به دلیل تلاش محسوس و غیرکلیشه ای برای ترسیم چرخه کامل آسیب های ناشی از خرید و فروش و مصرف مواد مخدر در جامعه تقدیم می شود. این جایزه را سیدجمال ساداتیان تهیه کننده فیلم دریافت کرد.

چهارمین جایزه هیات داوران به مهدی جعفری کارگردان 23 نفر برای روایتی لطیف و واقعی و به دور از اغراق از ایثارگری ها و فداکاری های جوانان در 8 سال دفاع مقدس و باز تولید صحیح مفهوم ایثارگری برای مخاطب و جوانان نسل امروز تقدیم شد.

هیات داوران انجمن فرهنگی آموزشی ویرایش و درست نویسی تندیس تجلی اراده ملی را از منظر به کارگیری درست زبان و ادبیات فارسی در سینما به نیما جاویدی کارگردان سرخپوست اهدا کرد.

سادینا آبائی مدیرعامل شبکه علمی ایران، محمدرضا جوادی یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، زینب نصیری رئیس اداره کل سلامت شهرداری تهران، حجت الاسلامی محمدحسن کاویانی راد معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران، محمدرضا منصوری رئیس انجمن صنفی مدیران تولید، زهرا اصلاح چی مدیر حوزه ریاست و ارتباطات شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی، نصرالله فروتن فر رئیس هیات مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران، زهرا آیت اللهی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اعطای جوایز روی سن حضور یافتند.

هیات داوران وزارت ارتباطات دو فیلم را شایسته تقدیر دانست. تندیس اول به رضا میرکریمی کارگردان و تهیه کننده قصر شیرین ارائه شد.تندیس دوم به علی مصفا تهیه کننده مسخره باز اهدا شد که جایزه او را علی نصیریان بازیگر پیشکسوت و بازیگر این فیلم دریافت کرد. حضور نصیریان روی سن با تشویق پرشور حاضران همراه شد. نصیریان بعد از حضور روی سن تاکید کرد این جایزه را به گفته علی مصفا به جواد مطوری طراح جلوه های ویژه بصری اهدا می کند. مطوری روی سن آمد و جایزه را از دستان نصیریان دریافت کرد.

هیئت داوران شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی، تندیس تجلی اراده ملی را به خاطر به تصویر کشیدن قصه ای به لطافت زنانگی و مادرانی که در نبود خویش نیز محبت را به اطرافیانش هدیه می‌دهد و عشق و آرامش را به زندگی می بخشد به رضا میرکریمی کارگردان و تهیه کننده فیلم سینمایی قصر شیرین تقدیم کرد.

هیئت داوران معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران دو فیلم را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی دانست.تندیس تجلی اراده ملی به سعید ملکان تهیه‌کننده فیلم سینمایی غلامرضا تختی اهدا شد که نمونه ای از سینمای شریفی است که بدون آنکه سفارشی باشد بازنمایی موفقیت در زندگی شخصیت ملی ارائه داده و دغدغه های والای او را برای کمک به کودکان، اهالی شهر و محله خود نشان می دهد.

هیئت داوران جایزه خود را به واسطه تلاش برای انتقاد از غیاب نهادهای ملی و شهری در ایفای وظایف اجتماعی پیشگیرانه خود در قبال آسیب های اجتماعی از جمله کم توجهی به موضوع برابری به جمال ساداتیان تهیه‌کننده فیلم سینمایی متری شیش و نیم تقدیم کرد.

هیات داوران بنیاد شهید و امور ایثارگران سه فیلم را به عنوان فیلم منتخب در جهت دریافت تندیس تجلی اراده ملی معرفی کردند.اولین تندیس  به مهدی جعفری، کارگردان فیلم سینمای 23 نفر برای خلق یک اثر دلنشین و غرور آفرین اهدا شد.

هیات داوران این سازمان جایزه برگزیده بعدی خود را به دلیل پرداخت هنرمندانه عملیات مرصاد و موضوع منافقین به محمدحسین مهدویان کارگردان ماجرای نیمروز؛ رد خون اهدا می کند. این سازمان جایزه برگزیده بعدی خود را به خاطر خلق یک اثر نفس گیر و تاثیرگذار به نرگس آبیار برای فیلم «شبی که ماه کامل شد»تقدیم کرد.

هیات داوران انجمن صنفی مدیران تولید سینما دو فیلم را به نمایندگی از مدیران تولید کشور که با سختی های بسیار و در شرایط سخت کارهای ماندگار خلق می کند، شایسته تندیس تجلی اراده ملی دانست.در این بخش، کامران حجازی مدیر تولید فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز؛ رد خون» جایزه این بخش را دریافت کرد.

جایزه دوم به کیومرث عباسی نوده مدیر تولید فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» تقدیم می شود.

هیات داوران انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران، سه عکاس را شایسته تقدیر به عنوان بهترین عکاسان خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر دانست که مریم کامیاب از خبرگزاری مهر، علی حدادی از خبرگزاری آنا، عین باقری از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از جمله تقدیر شدگان بودند.مراسم با اعطای جایزه عکس به پایان رسید.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: