کد خبر: ۴۸۱۴۷۹
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۲

یک نماینده پارلمان عراق با تأکید بر لزوم تصویب قانون اخراج نیروهای خارجی از این کشور گفت، آمریکایی‌ها مانع نیروهای عراقی برای حمله به هسته‌های باقی مانده داعش می‌شوند.

به گزارش شفاف، «کریم علیوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق گفته است که آمریکایی‌ها عملا مانع از حمله نیروهای عراقی به عناصر باقی مانده داعش در مناطق مختلف می‌شوند و در هر منطقه‌ای که تحرکات آمریکایی‌ها افزایش می‌یابد، به موازات آن حضور و فعالیت تروریست‌های داعش نیز بیشتر می‌شود.

علیوی در مصاحبه با شبکه السومریه عراق گفت: پیش از این بارها در خصوص آدم‌ربایی و کشتار از سوی تروریست‌ها در مناطقی که آمریکایی‌ها حضور دارند، هشدار داده‌ و از حمایت نیروهای آمریکایی از هسته‌های داعش سخن گفته‌ایم.

او تأکید کرد که شرایط خوبی در این خصوص حاکم نیست و دولت و پارلمان باید از طریق تسریع در تصویب قانون اخراج نیروهای خارجی از کشور، موضع قوی و محکمی اتخاذ کنند.

عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق افزود: در صورت تصویب این قانون، هیچ نیروهای آمریکایی در خاکمان نخواهد ماند و آن‌ها هیچ توجیهی برای حضور و فعالیت در عراق نخواهند داشت.

او ادامه داد: واشنگتن از طریق همکاری با برخی شیوخ عشایر برای تشکیل حشد العشایری و یا تحریک برخی گروههای تروریستی برای ایجاد نا آرامی و بهانه‌تراشی برای ماندن در عراق تلاش می‌کند.

«کریم علیوی» همچنین تأکید کرد که آمریکا به طور کامل به مناطق حضور هسته‌های تروریستی و تعداد  افراد و سلاح‌ها و میزان امکانات آن‌ها واقف است و می‌تواند به طور کامل آن‌ها را نابود کند اما با آن‌ها در راستای منافع خود همکاری می‌کند و در مقابل نیز به نیروهای عراقی اجازه ورود به مناطق حضور هسته‌های تروریستی داعش را نمی‌دهد.

تروریست‌های داعش در روزهای اخیر تعدادی از اهالی استان الانبار را که برای چیدن گیاه «دمبل» به دشت رفته بودند را ربوده و کشته است. همچنین پنج صیاد نیز در استان نجف در نزدیکی دریاچه «الثرثار» به دست تروریست‌ها کشته شده‌اند.

تأکید این نماینده پارلمان عراق بر ممانعت آمریکا از عملیات علیه هسته‌های داعش پیش از این نیز بر زبان سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان جاری شده بود. او در سخنان ششم بهمن ماه گذشته خود گفت: «زمانیکه تابستان گذشته دیرالزور کارش تمام شد، پیشروی فقط تا رود فرات ادامه یافت چون آمریکا مانع تکمیل عملیات البوکمال شد و مخالف یکسره شدن کار داعش بود و تهدید کرد که با هواپیما بمباران می‌کند.»

پس از نابودی خلافت ادعایی داعش و آزادسازی موصل، بسیاری از هسته‌های تروریستی داعش در کوههای حمرین ما بین استان دیالی و صلاح‌الدین و همچنین مناطق بیابانی استان الانبار و مناطق نزدیک به مرز سوریه در استان نینوی پراکنده شده‌  و هر از چندگاهی دست به عملیات‌های آدم‌ربایی و قتل و کشتار می‌زنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: