کد خبر: ۴۸۱۴۹۱
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۱

انتظار می رود همه ی بخشهایی که هم به لحاظ امنیتی و هم به لحاظ اقتصادی اجرای این طرح برایشان ضروری به نظر می آید بیشتر از این زمان را هدر ندهند تا ده سال دیگر مجبور نباشند به نکرده های خویش در امروز فکر کنند

به گزارش شفاف، تکیه بر دانش بومی و اقتصاد مقاومتی موضوعاتی هستند که این روزها زیاد درباره ی آنها شنیده میشود. در شرایطی که اقتصاد کشور با توجه به شرایطی که در حوزه ی بین الملل وجود دارد دچار التهاب شده باید از حداکثر ظرفیتها استفاده کرد تا در برخی هزینه های هنگفت صرفه جویی به عمل آید. دستاوردهای تکنولوژی این قابلیت را برای زندگی افراد فراهم می کند تا بتوانند از وقت خود نهایت استفاده را ببرند و هزینه های خود را کاهش دهند. باید گفت با گسترش فضای مجازی سطح توقعات مردم از استانداردهای زندگی بالا رفته و با ارتباطات وسیعی که در حوزه های مختلف وجود دارد هرگز نمی توان با این کاروان همراه نبود. آهنگ همراهی با کاروان نرم افزاری دنیا که حالا در همه جا درباره ی آن می شنویم بستگی به اراده و مهارت در زمینه هایی دارد که در آنها نیاز به پیشرفت داریم. بدون شک این اراده بدون بستر سازی فقط می تواند رؤیای رسیدن به آنچه را که از دریچه های جهانی میبینیم برایمان به همراه داشته باشد و با واقعیت سازگار نباشد. بعد از روی کار آمدن دولت حسن روحانی تحولی در حوزه های کسب و کار دیجیتال به وجود آمد و استارآپ ها و دانش بنیان ها توانستند بعد از مدتها ظرفیت های واقعی خود را به رخ اقتصاد بکشند و ما شاهد آن بودیم  که در بسیاری موارد با بومی سازی برخی از دستاوردها علاوه بر حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی به ایجاد اشتغال و فراگیری دانش کمک شد. در سطح وسیعتر وقتی درباره ی عوض شدن یک بستر گفتگو می شود باید با حداقل زمان بیشترین دقت را لحاظ کرد زیرا باید پذیرفت که در حوزه ی تکنولوژی اگرچه حرفهای زیادی برای گفتن داریم اما نسبت به آنچه که در دنیا در حال به وقوع پیوستن است فاصله داشته و برای جبران این عقب ماندگی باید همه ی آنچه را که می توان انجام داد با اولویت بندی در حوزه های مختلف به انجام رساند. حوزه های نظامی در روزگاری که در آن به سر می بریم نیاز به بیشترین امنیت لازم را دارد و دیگر نمی توان مانند گذشته از آ پی های معمولی برای انجام کارها و مأموریت های مهم بهره برد. در سایر حوزه ها نیز وضع به همین صورت صورت است خصوصاً وقتی شاهد این باشیم که بسیاری از فعالیتهای تخصصی مان در بخشهای مختلف قابل رصد باشد نیاز به ایجاد تفاوت بیشتر احساس میشود. به علاوه باید گفت حریم شخصی که این روزها بحث درباره ی ان خصوصا در فضای مجازی بسیار زیاد شده نیاز به بازخوانی مجدد و ایجاد زیرساختهای مناسب جهت مصون ماندن دارد. زیرا رشد فناوری و دسترسی راحت به اطلاعات سبب شده که حریم شخصی افراد با ساده ترین ترفندها مورد تعرض قرار بگیرد و پیامدهایی هم برایشان به همراه داشته باشد.

اینترنت اشیاء که در چند وقت گذشته از طریق وزارت ارتباطات و روابط عمومی آن درباره ی آن صحبت شده می تواند علاوه بر بالا بردن امنیت داده ها و عملکردها ، سایر هزینه های جانبی را کاهش دهد و در طولانی مدت اثرات اقتصادی خوبی جدا از مسائل امنیتی به همراه بیاورد.

 اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیاء در واقع شبکه‌­ای از اشیاء هستند که می‌توانند (با کمک کامپیوتر و از طریق ارتباط اینترنتی) با سایر اشیاء ارتباط برقرار کنند. “اشیاء” می­‌تواند شامل هر “چیزی” باشد که قابلیت جمع آوری داده­‌ها، کنترل شدن و یا ارتباط از راه دور را داشته باشد. دو ویژگی اصلی می­‌تواند “اشیاء” مختلف را به عنوان بخشی از “اینترنت اشیاء” قرار دهد. مشخصه هویتی و ارتباط اینترنتی. هر کدام از این اشیاء هوشمند، یک آدرس پروتکل اینترنتی (IP) مختص به خود را خواهند داشت تا ابزاری که به ارسال یا دریافت اطلاعات می‌­پردازد، قابل تشخیص شود. این اشیاء هوشمند، قادر خواهند بود سیستم­‌هایی را تشکیل دهند که توانایی ارتباط با یکدیگر را داشته باشند.

در حال حاضر مدیران ارتباطات، انرژی، خدمات مالی، بهداشت، تولید، خرده‌فروشی و حمل‌ونقل در دنیا بیشترین استفاده را از اینترنت اشیاء داشته اند و با مطالعه ی منابع مختلف متوجه خواهیم شد که در نهایت این صرف هزینه جهت راه اندازی چنین شبکه ی خارق العاده ای چقدر می تواند هدر رفت مالی را کاهش دهد. بنابراین باید گفت وقتی در خصوص شبکه ی حمل و نقل که بخش بزرگی از اقتصاد را به خود اختصاص داده است این اتفاق می افتد پس باید برای سایر بخشها همانند کشاورزی و نظامی هم به فکر ایجاد آن باشیم. انقلاب صنعتی چهارم تحول عظیمی برای زیرساختها به همراه دارد و برای کشورمان در بحث پدافند غیر عامل می تواند بسیار مفید به فایده باشد. عدم جدیت سازمانهایی که نیاز به این تحول در آنها دیده می شود متأسفانه تاکنون این موضوع را با چالش های جدی همراه کرده است.

 در حال حاضر کشور کره جنوبی در صدر کشورهای استفاده کننده از اینترنت اشیاء است و البته قصد دارد با سرمایه گذاری مجدد در این بخش به صورت جدی تری در این حوزه ورود پیدا کند تا علاوه بر صرفه جویی های اقتصادی امنیت تراکنشهای خود را بالا ببرد و به انقلاب جدید در بخش صنایع لگام محکمتری بزند. طبق نمودار زیر، ایالات متحده آمریکا، هلند، آلمان، سوئد، اسپانیا، فرانسه، پرتغال، بلژیک و انگلستان به ترتیب در رتبه‌های  چهارم تا دوازدهم این فهرست جای گرفته‌اند.

اینترنت اشیاء می تواند مهمترین دستاورد برای کشور باشد

با همه ی آنچه درباره ی لزوم استفاده از اینترنت اشیاء گفته شد انتظار می رود همه ی بخشهایی که هم به لحاظ امنیتی و هم به لحاظ اقتصادی اجرای این طرح برایشان ضروری به نظر می آید بیشتر از این زمان را هدر ندهند تا ده سال دیگر مجبور نباشند به نکرده های خویش در امروز فکر کنند. زمان مهمترین مسئله در فناوری و تکنولوژی است و مطمئناً برای کسی متوقف نمی شود تا خودش را بروز رسانی کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار