کد خبر: ۴۸۱۶۷۴
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰

کیفیت خدمات و شفافیت های لازم سبب می شود که سبد سهام خریداران همیشه یک جای خالی برای بانک ملت داشته باشد و در بین همه ی نمادهای بانکی باید اذعان کرد که ملتی ها با اختلاف در صدر خرید و فروش سهام بانکی قرار دارند.

به گزارش شفاف، اگر بنا باشد بر اساس سه ماهه ی منتهی به پایان سال درباره ی فعالیت مجموعه ای در بورس نظر بدهیم باید یادمان باشد که در چند ماه گذشته اقتصاد کشور همیشه آبستن چالشهایی بوده که تا امروز برایش راه حلی پیدا نشده است. اما این موضوع چیزی از مسئولیت استراتژیک بنگاههایی که اقدام به عرضه ی سهام خود کرده اند کم نمی کند بلکه هنر واقعی آنها در چنین شرایطی خود را نشان می دهد. زیرا در شرایط معمول همگی با کیفیتهای مختلف می توانند راه حلهایی داشته باشند اما وقتی شاهد حضور مجموعه ای در بازار اول بورس هستیم به این معناست که ظرفیت های لازم برای بودن در بطن اقتصاد برایش فراهم است. کش و قوسهایی که در تصویب برخی لوایح بین المللی در مجلس وجود داشت و دارد ، نوسانات بازار ارز و مسکن ، نمودار سینوسی قیمت جهانی نفت و جهش معاملات به سمت فلزات گرانبها همگی از متغیرهایی هستند که برای مهار تورم حاصل از افزایش قیمت آنها راه حل درستی تا کنون اتخاذ نشده و به همین خاطر بسیاری از افرادی که قبلا در بازار بورس آمد و شد داشتند این روزها با احتیاط بیشتری اقدام به خرید یا فروش سهامی می کنند. در چنین شرایطی که همگی فشار ناشی از آن را حس کرده ایم بانکها می توانند صندوق خوبی برای سرمایه باشند. نگاهی به وضعیت حضور بانکهای مختلف در بورس مؤید این موضوع است.

اما چرا همه ی بانکها نمی توانند براساس روند بازار حضور پر رنگی در بورس داشته باشند؟ برای پاسخ به این سؤال باید گفت برآیند اتفاقاتی مانند حضور در بزنگاههای مهم اقتصادی که می تواند برای شرایط اقتصادی و افزایش نقدینگی بسیار مهم باشد ، کفایت سرمایه ، برگزاری منظم مجمع ها ، شفافیت در عملکرد مالی ، توالی تنظیم گزارشات مالی ، انتصابهای دارای بازخورد در مجموعه ی بانکی ، صورت وضعیت مالی که نشان از پیش بینی یا عدم پیش بینی یک مجموعه مالی می دهد همگی از مواردی هستند که می توانند کم و کیف استقبال خریداران را کاهش یا افزایش دهد. خصوصاً وقتی درباره ی سه ماهه ی آخر سال صحبت می کنیم باید مجموع متغیرهای اثرگذار را به دقت مورد مطالعه قرار دهیم تا از این حیث  برآورد درستی از میزان موفقیت یک بانک داشته باشیم.

بانک ملت از جمله بانکهایی است که اگر قرار باشد درباره ی نوع حضورش در بورس صحبت کنیم در ابتدا باید نگاهی به استمرار حضور معنادار این بانک در بین نمادهای پربیننده و تأثیر گذار بیندازیم. کیفیت خدمات و شفافیت های لازم سبب می شود که سبد سهام خریداران همیشه یک جای خالی برای بانک ملت داشته باشد و در بین همه ی نمادهای بانکی باید اذعان کرد که ملتی ها با اختلاف در صدر خرید و فروش سهام بانکی قرار دارند.

ملتی ها با 50 میلیارد سهام در چندماه گذشته هرگز حجم خرید و فروش سهامشان بطور میانگین کمتر از 3500 معامله نبوده و در دوسوی خریداران حقیقی و حقوقی آمار قابل قبولی دارند. کاهش واحد ملتی در نوسان بازار در مقابل افزایش شاخص آنها رقم قابل توجهی نیست که نشان از استراتژی خوب نوسان گیر آنها در بازار بورس دارد. متوقف نشدن تابلوی ملتی ها برای مدت طولانی با اینکه بسیاری از بانکها در زمان برگزاری مجمع و یا بستن صورتهای مالی اقدام به آن می کنند یکی دیگر از متغیرهایی است که توجه خریداران سهام بانکی را به سمت ملت جلب می کند. با بررسی صورتهای مالی بانک ملت در دوماه گذشته خواهیم دید در اکثر شاخصها آنها روند رو به رشدی را داشته اند به عنوان مثال مجموع درآمد تسهیلات اعطایی این بانک در گزارش منتهی به 30/11/97 به ارزش 186.624.342 هزار میلیون ریال بوده که در مقایسه با ماه قبل 18122781 هزار میلیون ریال رشد داشته در در جمع سود سپرده های سرمایه گذاری نیز در مقایسه دو ماه متوالی شاهد افزایش هستیم. افزایش چنین شاخصهایی در کنار حضور پر رنگ ملتی ها در سایر حوزه ها نشان می دهد که معیار خوبی در دست مدیران این بانک در جهت توسعه ی ساختار بانکی با افزایش سرمایه وجود دارد. فرآیند بررسی ریسک مشتری در این بانک از جمله مواردی است که دو فایده ی بسیار مهم برای مشتریان و بانک دارد اول اینکه با در نظر گرفتن ریسک اعطای تسهیلات به برخی افراد از هدر رفت سرمایه ی بانک جلوگیری می کند و در وهله ی دوم تفاوت واضحی را نسبت به سایر مشتریان با آنها به وجود می آورد اجرای این سیاست سبب خواهد شد که در کنار اسناد لازم در جهت دریافت و پرداخت اعتبارات بانکی به افراد سابقه ی آنها نیز مورد بررسی دقیق قرار گیرد تا سونامی ضایع شدن سرمایه ی بانکی تکرار نشود. با در نظر گرفتن همه ی آنچه که در اعتماد به ساختار بانکی گفته شد باید اذعان کرد ملتی ها در حال حاضر هنر خود را به رخ می کشند که در اوضاع و احوال فعلی اقتصاد هم از سلامت بالایی برخوردار است و هم  نشان از آینده ی بسیار روشن آنها می دهد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: