کد خبر: ۴۸۱۷۸۸
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹
قاسمی در نشست خبری:

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه نفوذ منطقه‌ای ایران امری نیست که بتوان با خواست یکی دو کشور آن را کاهش یا افزایش داد، گفت: ما در مسائل داخلی و خارجی خود از دیگران اجازه نمی‌گیریم.

به گزارش شفاف، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود که صبح امروز برگزار شد، پیرامون استعفای ظریف و گمانه زنی پیرو اختلاف نظر با روحانی اظهار داشت: در این خصوص توضیحات لازم داده شد این استعفا موضوعی شخصی یا بر اثر اختلاف نظر با آقای روحانی نبود بلکه همانطور که گفته شد تلاشی برای ارتقای جایگاه وزارت امور خارجه بود.

وی گفت: آقای ظریف اعتقاد دارد وزارت امور خارجه علاوه بر انجام وظایف ذاتی خود، باید جایگاه حقیقی‌اش را پیدا کند تا بتواند از جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی دفاع کند. لذا مرتبط کردن این استعفا به جناح بازی‌های رایج و بیان اینکه منشأ آن، اختلاف نظر با رئیس‌جمهور بود، موضوعی اشتباه است.

قاسمی در خصوص سفر اخیر بن سلمان به پاکستان و اینکه آیا این کشور تعهدات خود را به ایران انجام خواهد داد یا خیر؟ افزود: روابط ما با پاکستان دیرینه است و به‌عنوان دو کشور همسایه حُسن همجواری را در روابط خود لحاظ می‌کنیم. اختلافات پیش آمده خواست حاکمیت آن کشور نیست اگر چه ما از آنها خواستیم با جدیت بیشتری بحث تأمین امنیت مرزهای دو کشور را پیگیری کنند و تماس‌های دائمی در این راستا میان ایران و پاکستان وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اختلافات میان هند و پاکستان و موضع ایران در قبال آن بیان کرد: افزایش تنش میان هند و پاکستان را از ابتدا مذموم دانستیم و با توجه به تحولات بیشتری و بین‌المللی افزایش تنش را به مصلحت هیچیک نمی‌دانیم و از آنها خواستیم از طریق راه‌های مسالمت‌آمیز اختلافات خود را حل کنند.

وی تصریح کرد: ایران از هر کمکی در راستای ایجاد صلح و دوستی میان دو کشور هند و پاکستان در صورت نیاز آنها امتناع نخواهد کرد.

قاسمی در خصوص فشارهای وارده برای کاهش نفوذ منطقه‌ای ایران، گفت: بحث نفوذ منطقه‌ای ایران که توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی روی آن تحرکاتی صورت می‌گیرد یک نفوذ مردمی و ذاتی است و ربطی به اقدام خاصی از جانب ما ندارد و این نفوذ معنوی امری نیست که بتوان با خواست یکی دو کشور آن را کاهش یا افزایش داد چرا که به پیوستگی‌های تاریخ و جغرافیا باز می‌گردد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ایران کشور شرط پذیری نیست و در حوزه مسائل داخلی و خارجی خود از دیگران اجازه نمی‌گیریم و با استقلال لازمی که داریم سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی خود را پیش خواهیم برد.

وی در خصوص الحاق ایران به کنوانسیون‌های مرتبط با FATF؛ ادامه داد: ما در روابط بانکی و تجاری خود به یکسری ابزارها نیازمندیم و یکی از آنها همین مساله الحاق ایران به لوایح FATF است که در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح است که باید مسئولیت عواقب تصمیمات خود را در مسائل مختلف قبول کند.

قاسمی افزود: ما باید چارچوب‌های بین‌المللی را علیرغم اینکه ممکن است تحفظ خاص خود را داشته باشیم، بپذیریم ولی اینکه این موضوع بتواند کلیه مشکلات اقتصادی ما را حل کند چنین اعتقادی نداریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: مشکلات اقتصادی ما تک علتی نیست و ریشه‌ها و علت‌های مشخصی دارد. پذیرش FATF قطعاً می‌تواند منجر به تسهیل شرایط تبادلات مالی و بانکی جهانی ما باشد. پیوستن در شرایط کنونی بهتر از نپیوستن است و ما می‌توانیم از مشکلاتی که می‌تواند در صورت عدم الحاق ما داشته باشد جلوگیری کند.

وی در خصوص آخرین وضعیت رایزنی‌ها در موضوع امنیت در مرز با پاکستان گفت: موضوع تأمین امنیت مرز پاکستان به طور جدی دنبال می‌شود و پیگیری‌های دیپلماتیک و غیر دیپلماتیک ایران با طرف پاکستانی ادامه دارد و ما باید به این نتیجه برسیم که مرزهای میان دو کشور همسایه که می‌خواهند روابط خوبی با یکدیگر داشته باشند، شرایط بهتری داشته باشد.

قاسمی در خصوص سفر آقای اسد به تهران، بیان کرد: این نوع سفرها در این سطح و با توجه به آثار سیاسی و امنیتی آن معمولاً خبرش از پیش داده نمی‌شود بنابراین روش درستی در ورود و خروج ایشان اتخاذ شد و طبیعتاً آنهایی که باید مطلع می‌بودند، در جریان بودند.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: حاشیه سازی‌ها و نگاه‌های جناحی در این خصوص را نباید جدی تلقی کرد چراکه ما نیاز به همدلی و همزبانی داریم. این سفر بسیار مهم بود و آثار مهمی در آینده خواهد داشت. یکی از اهداف این سفر تشکر دولت و ملت سوریه از ایران جهت تلاشی که برای مبارزه با تروریست‌ها در خاک آن کشور و اقدامات مستشاری صورت گرفته است، بود.

وی در خصوص سفر یک مقام انگلیسی به یمن، ادامه داد: ما با یک بحران جدی خیلی غم‌انگیز در یمن به دلیل تجاوز کشورهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی مواجه هستیم که شرایط بدی را ایجاد کرده است. بعد از تلاش‌های ایران برای رایزنی با کشورهای مختلف در خصوص یمن جهت دستیابی به شرایط گفتگو، به مذاکرات سوئد رسیدیم.

قاسمی تصریح کرد: اگر دیگر کشورها علاقمند به کمک برای کاهش یا توقف آن بحران هستند، بهتر است برای فروش سلاح و این نوع سفرها از طریق مقتضی و کارساز در جهت کاهش آلام مردم یمن اقدام کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص طرح یکی از نمایندگان مجلس در برگزاری رفراندوم در خصوص برجام، افزود: قرار نیست درباره هر اظهار نظری، توضیح ارائه شود. نیازی به رفراندوم برای برجام به‌عنوان یک دستاورد بزرگ سیاست خارجی نداریم.

وی در خصوص تشکیل کارگروهی از طرف روسیه برای خروج از سوریه که از سوی رژیم صهیونیستی مطرح شد، بیان کرد: مقامات رژیم صهیونیستی عادتی دارند که نمی‌توانند آن را رها کنند و آن هم دروغ گویی و ایجاد جنگ روانی است. آنها می‌خواهند روابط موفق مسکو و تهران را با بیان این‌طور مسائل تحت تأثیر قرار دهند.

قاسمی تصریح کرد: این نوع سخن پراکنی های بیجا همیشه وجود داشته است. روابط ایران و روسیه مستحکم‌تر و گسترده‌تر از پیش خواهد بود. ما حضور مستشاری در سوریه داشتیم و هیج گاه نیرو و پایگاهی در خاک آن کشور نداشتیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: تا زمانی که سوریه از ما بخواهد در آن کشور خواهیم بود و برای مبارزه با تروریسم به دولت و ملت سوریه کمک خواهیم کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: