کد خبر: ۴۸۱۷۹۹
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۰
برای عدم همراهی با قانون اخراج نظامیان آمریکا؛

در آستانه اولین جلسه پارلمان عراق بعد از پایان تعطیلات فصلی، گزارش رسانه های این کشور حاکیست که آمریکا کردهای عراق را تهدید کرده است که از موافقت با لایحه قانون اخراج نیروهای آمریکا از خاک عراق خودداری کنند.

به گزارش شفاف، سایت خبری «الاباء» وابسته به کتائب حزب الله عراق امروز دوشنبه در گزارشی خبری نوشته است که کنسول آمریکا در اربیل احزاب کرد حاضر در پارلمان عراق را تهدید کرده است که هرگونه اعلام موافقت با لایحه قانونی اخراج نیروهای آمریکا از خاک عراق به معنی پایان ائتلاف بین آمریکا و کردها است.
آمریکا در 23 تیرماه 95 در بحبوبه حمله گروه تروریستی داعش به عراق، یک پروتکل همکاری نظامی با اقلیم کردستان عراق امضا کرد که به موجب آن آمریکا متعهد به پرادخت سالانه 450 میلیون دلار کمک به نیروهای پیشمرگه کرد شده است.
گزارش سایت خبری الاباء حاکیست که اقلیم کردستان عراق که در حال حاضر از مشکلات سیاسی و اقتصادی حادی رنج می برد، فروپاشی ائتلاف آمریکایی ها با آنها، بحران ها و مشکلات بیشتری را برای کردستان عراق به بار می آورد.
برهمین اساس رسانه ها و کارشناسان عراقی پیش بینی کرده اند که فراکسیون کردها در پارلمان عراق از مهمترین فراکسیون های مخالف لایحه قانونی اخراج نیروهای آمریکا از خاک عراق باشند.
نیروهای آمریکایی براساس توافقنامه نظامی امنیتی سال 95 اقدام به ایجاد 5 پایگاه نظامی در کردستان عراق نیز کرده اند که یکی از مهمترین این پایگاه ها در حومه فرودگاه بین المللی اربیل واقع شده است.
برخی از کارشناسان عراقی که الاباء با آنها صحبت کرده از نمایندگان کرد در پارلمان عراق خواسته اند که نسبت به تهدیدهای آمریکایی، ضعف و سستی نشان ندهند و با قدرت در جلسه آتی پارلمان به لایحه قانونی پارلمان رای مثبت دهند.
جلسه آتی پارلمان شنبه آینده 18 اسفند ماه بعد از یک دوره تعطیلات فصلی از سرگرفته می شود و انتظار می رود پرونده اخراج یا تعیین تکلیف ماموریت نیروهای آمریکا از عراق و تکمیل کابینه ناتمام دولت در راس برنامه پارلمان در فصل دوم قانونگذاری باشد

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: