کد خبر: ۴۸۱۸۴۰
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۶

عضو پارلمان عراق تاکید کرد که تهران و بغداد نقش غیر قابل انکاری در مقابله با گروهک‌های تروریستی – تکفیری در منطقه دارند.

به گزارش شفاف، احمد حاج رشید عضو پارلمان عراق در گفتگویی در خصوص سفر قریب الوقوع رئیس جمهوری اسلامی ایران به بغداد گفت: نقش و جایگاه مهم جمهوری اسلامی ایران در منطقه بر کسی پوشیده نیست و بر این اساس انتظار داشتیم این سفر زودتر انجام می شد تا بر اساس اشتراکات فراوان و مرزهای طولانی مشترک، زمینه توسعه روابط تهران – بغداد فراهم شود، بنابراین چنین سفری دارای تاثیرات مثبتی است که به عنوان پارلمان عراق هم از آن استقبال می کنیم.

وی گفت: عراق با کشور جمهوری اسلامی ایران دارای منافع مشترکی است که مهمترین آن به نقش و مشارکت دو کشور در تامین امنیت منطقه و مقابله با گروهک های تروریستی – تکفیری برمی گردد. از سوی دیگر، تحقق منافع اقتصادی مشترک در تحکیم روابط دوجانبه تاثیرگذار خواهد بود.

این عضو پارلمان عراق تاکید کرد: با حمایت های جمهوری اسلامی ایران، عراق از مرحله تهدیدات داعش به مرحله بازسازی گام می نهد و در این راه باز هم نیازمند حمایت ها و استفاده از تجربیات این کشور هستیم.

حاج رشید تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در مرحله بازسازی عراق خواهد داشت، زیرا سربلندانه از آزمون 40 ساله تحریم ها بیرون آمده و با وجود دشمنی های شماری از کشورها به مسیر پیشرفت و توسعه خود ادامه داده است.

وی گفت: معتقدم که نقش و همکاری ایران برای عراقی ها بیشتر از هر کشوری خواهد بود منوط به آنکه روابط تهران – بغداد در چارچوبی راهبردی و قابل اجرا تعریف شود.

عضو کمیسیون اقتصادی پارلمان عراق به موضوع تحریم های غیر قانونی آمریکا علیه ملت ایران هم اشاره کرد و گفت: قانون اساسی عراق به صراحت تاکید کرده است که خاک و امکانات این کشور نباید علیه هیچ کشوری استفاده شود، با وجود تصریح قانون اساسی، دولتمردان و کمیسیون های مختلف پارلمان عراق بر این نکته اتفاق نظر دارند که کشورهای همسایه و تداوم روابط موجود بر اساس اشتراکات فراوان یک اولویت غیر قابل انکار است.

احمد حاج رشید در عین حال گفت: عراق در این مرحله از پروسه سیاسی ضمن اینکه بر عدم پایبندی به تحریم های آمریکا علیه ایران تاکید کرده است، اما به داشتن روابط با دیگر کشورهای منطقه و جهان هم بر اساس اصول سیاست خارجی و کسب جایگاه شایسته خود معتقد است.

عضو پارلمان عراق اعلام کرد: منافع عراقی ها برای دولت و پارلمان این کشور از اهمیت زیادی برخوردار است و بخش زیادی از تحقق این هدف به داشتن روابط حسنه با کشورهای همسایه وابسته است.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: