کد خبر: ۴۸۲۲۵۴
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۷
در پی تداوم قطعی برق؛

رهبر مخالفان دولت ونزوئلا با تشکیل جلسه ای با حضور قانونگذاران مجمع ملی، بدنبال صدور مجوز اعلام 'وضعیت هشدار' به خاطر قطع گسترده برق در این کشور است.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری فرانسه، 'خوان گوایدو' که خود را رئیس جمهوری ونزوئلا خوانده، قرار است امروز(دوشنبه) از قانونگذاران ونزوئلایی بخواهد که به دلیل قطع گسترده برق در این کشور، 'وضعیت هشدار' اعلام شود تا بنابر بر ادعای وی، انتقال کمک های بین المللی به ونزوئلا آسان صورت گیرد.
پیش از این گزارش شده بود که دستکم 15 بیمار دیالیزی به دلیل قطعی برق در ونزوئلا و نبود برق در بیمارستان ها، جان خود را از دست داده اند.
این در حالیست که 'خورخه رودریگز' وزیر اطلاع رسانی ونزوئلا روز گذشته (یکشنبه) اعلام کرد که گزارش آمار مرگ شمار زیادی از این بیماران نادرست است چون دولت تدابیری برای برق رسانی در بیمارستان ها با ایجاد ژنراتورهای تولید انرژی اتخاذ کرده است. 
خوان گوایدو در جدیدترین اظهارنظر گفت: نباید این شرایط فاجعه بار بی توجه باشیم.
وی در گفت وگو با خبرنگاران افزود: قرار است امروز نشست اضطراری در مجمع ملی تحت هدایت مخالفان برگزار شود تا 'وضعیت هشدار' در ونزوئلا اجرایی شود. 
'نیکلاس مادورو' رییس جمهوری ونزوئلا نیز در توئیت جدید خود نوشت: راهبرد هولناک برای کشاندن ما به تقابل شکست خواهد خورد.
قطع برق در ونزوئلا تا روز گذشته (یکشنبه) نیز برای چهارمین روز پیاپی ادامه داشت.
مادورو روز شنبه 18اسفند ماه نیز گفت که پس از خاموشی سراسری در روزهای پنجشنبه و جمعه، نزدیک به 70 درصد از شبکه توزیع برق ترمیم شده بود که موج دیگری از حملات سایبری در روز شنبه، تلاش‌ها را ناکام گذاشت.
وی همچنین انگشت اتهام در این زمینه را به سمت «عوامل نفوذی» گرفت وافزود: افرادی از داخل کشور، شرکت برق ونزوئلا را هدف حمله قرار داده‌اند.
در همین حال گزارش شده که اواخر روز گذشته برخی مناطق کاراکاس برق رسانی شده که این مساله شهروندان را برای برق رسانی کامل در این شهر امیدوار کرده اما مغازه ها و مدارس همچنان امروز در کاراکاس فعالیتی نداشته اند. 
عدم فعالیت وسایل حمل و نقل عمومی، رفت و آمد در این شهر را سخت کرده است.
گوایدو همچنین خواستار برگزاری تظاهرات عمومی مخالفان در روز دوشنبه برای اعمال فشار بیشتر علیه مادورو شده است.
از سوی دیگر 'جان بولتون' مشاور امنیت ملی امریکا در مصاحبه با شبکه 'ای بی سی' از اعضای ارتش ونزوئلا خواست در مساله حمایت از مادورو تجدیدنظر کنند. 
به گزارش ایرنا، آمریکا و متحدانش از ماه گذشته و در اقدامی خلاف عرف دیپلماتیک، خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور به رسمیت شناخته و از مادورو خواسته‌اند تا از مقام خود کناره‌گیری کند.
دولت ونزوئلا در واکنش به این اقدام، روابط خود را با تعدادی از این کشورها از جمله آمریکا و کلمبیا قطع کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار