کد خبر: ۴۸۲۵۷۷
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۷

رئیس‌جمهور پس از آخرین جلسه هیئت دولت در سال ۹۷ گفت: توان ما در سال آینده برای تولید، اشتغال و به دست مردم رساندنِ کالاهای اساسی است.

به گزارش شفاف، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور پس از آخرین جلسه هیئت دولت در سال 97 که صبح امروز دوشنبه 27 اسفند برگزار شد، گفت: مردم ما می‌دانند در سال گذشته ما 4000 مگاوات برق آبی خود را بخاطر شرایط دریاچه ها از دست دادیم و در آن شرایطی که آب و برق کم بود مردم در مضیقه قرار گرفتند.

وی افزود: در سالی که در حال پایان است،  8 نیروگاه به مدار آمده و در زمینه آب نیز یک دهم میلیارد مترمکعب آب را مهار کردیم. خدمات دیگر هم برای روستاییان در سال 97 انجام شده و بیش از 1500 روستا را آبرسانی کردیم و سال آینده هم این رقم بیشتر خواهد شد. امسال 300 روستا را گاز رسانی کردیم و تقریبا همه روستاهای با جمعیت بیش از 10 خانوار دارای برق هستند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: اگر مشکلی در سال جاری بوده، دولت هم به فکر بوده و اینکه برخی می‌گویند مشکل وجود دارد و دولت برنامه ریزی نمی‌کند؛ اینطور نیست بلکه دولت می‌داند و کار انجام داده است. دولت با همه توان خود دنبال حل مشکلات است و این راه را در سال آینده ادامه خواهد داد.

روحانی با بیان اینکه دشمنان قسم خورده ما با همه توان خود آمدند تا جلوی پیشرفت کشور و زندگی عادی مردم را بگیرند، تاکید کرد:  آمریکایی‌ها بدون هیچ دلیلی از برجام خارج شدند و به قول خودشان شدید ترین تحریم را علیه ملت ایران اعمال کردند. آنها فکر می‌کنند اگر فشار را ادامه دهند می‌توانند به ایران بازگردند و هدف آنها این است که به تهران برگردند و این امکان ناپذیر است و این ملت ایستادگی خواهند کرد.

وی ادامه داد: فشارهایی را به ما وارد کردند و ما کاروانی بودیم و مسیر را از سال 92 شروع کردیم و پیش می‌رفتیم و به برخی از قله‌های مدنظر هم رسیدیم و راهزنان به ما حمله کردند؛ مقداری متوقف شدیم و مقداری کار برای ما سخت شد. ابر قدرتی مانند آمریکا، صهیونیزم و  ارتجاع منطقه دست به دست هم دادند تا ملت ایران را به زانو در آورند. در مسئله ارز مشکل درست کردند و دولت خسته نشد و دست روی دست نگذاشت. وقتی مشکل ارز پیدا کردیم به فکر بودیم تا این تنش را چگونه کنترل کنیم و نسبت به تحریم‌ها و فشارها، تا حد زیادی ما قیمت ارز را کنترل کردیم و نگذاشتیم به صورتی که نابسامان و بی‌ترمز حرکت می‌کرد، به مسیر خود ادامه دهد. این به معنای این نیست که قیمت ارز امروز مطلوب است. آنها می‌خواستند تورم روزانه بالا رود و در ماه شهریور و مهر مشکلات زیادی داشتیم و تورم ماهانه را مهار کردیم و فشار و سختی بر مردم وارد شد. مردم سالی را با سختی و فشار و مشکلات گذراندند. بدانید دولت همه توان خود را به کار گرفته و به آینده بسیار امیدواریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه وظیفه مهم رسانه؛ امیدوار کردن جامعه به آینده و وحدت است، خاطر نشان کرد: سختی وجود دارد و می توانیم از آن عبور کنیم.

روحانی اظهار کرد: آمریکا در تلاش‌های خود برای اهدافی که مدنظر داشت تقریبا ناموفق بود؛ فکر می‌کرد وقتی از برجام خارج شد روز بعد هم ما خارج می‌شویم و اروپا هم او را تنها نمی‌گذارد. ما بر مبنای مناقع ملی حرکت کردیم و مورد تحسین همه کشورها هستیم. امروز همه کشورها از لحاظ سیاسی و حقوقی پشتیبان ایران هستند.

وی تصریح کرد: در دادگاه لاهه و دادگاه‌های اروپایی چندین رای گرفتیم و این یعنی توانستیم آمریکا را شکست دهیم. معاونت حقوقی ریاست جمهوری، وزیر دادگستری و وزیرخارجه مسئولند لایحه شکواییه را علیه همه آنهایی که در آمریکا در تحریم‌ها دخالت دارند به عنوان جنایت علیه بشریت تدوین کنند و در دادگاه‌ داخل کشور نیز مطرح کنند.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: دنیا بداند کاری که آمریکا علیه ایران کرده علیه زندگی عادی و مواد غذایی مردم بوده و در لایحه قضایی روشن می‌شود که چه اقداماتی در آینده را باید انجام دهیم.

روحانی افزود: نیاز به ابزار جدیدی داشتیم تا از این مرحله عبور کنیم، قبلا گفتم یکبار در جلسه خصوصی و بار دیگر که در جمع پنج شش نفره از مسئولان که خدمت رهبری بودیم، به ایشان گفتم امروز در شرایط جنک اقتصادی هستیم آیا شما این را قبول دارید؟ فرمودند بله؛ گفتم آیا قبول دارید نیاز به فرمانده داریم مانند زمان دفاع مقدس که  همه اطاعت از فرمانده می‌کردیم؟ من پیشنهاد را به رهبری دادم و گفتم همه تابع شما هستیم و شما فرماندهی را بر عهده بگیرید و ایشان در جلسه خصوصی و جلسه‌ای که سران کشور حضور داشتند فرمودند بله در جنگ هستیم و رئیس‌جمهور فرمانده جنگ است. ایشان گفتند سران قوا و برخی مسئولین در شورای عالی هماهنگی اقتصادی تصمیم‌گیری کنند و تصمیمات این جلسه لازم الاجراست و این کار دست ما را باز کرد.

وی تاکید کرد: مردم  ممطمئن باشند لحظه‌ای از توطئه‌ی دشمن و مشکلات مردم غفلت نداریم و در حد توان‌مان می‌خواهیم مشکلات را حل کنیم و این راه را ادامه می‌دهیم. پرداختی ما به اقشار مستضعف نسبت به چند سال پیش بیش از 4 برابر است و نیاز آنان بیش از پرداختی ماست.

رئیس‌جمهور ادامه داد: توان ما برای سال آینده برای تولید، اشتغال و به دست مردم رساندنِ کالاهای اساسی است. برخی به شیوه کار ایراد دارند و ممکن است تغییراتی بدهیم و اصل در اختیار قرار دادن 15 میلیارد دلار برای کالاهای اساسی مردم را ادامه خواهیم داد. کمک‌های حمایتی نوبه‌ای را نیز در سال آینده ادامه خواهیم داد. از تعزیرات می‌خواهم بیش از گذشته در صحنه باشند.

روحانی تصریح کرد: قبول دارم که اکثریت وارد کنندگان و صادرکنندگان ما  افراد خوبی هستند ولی در میان آنها کسانی هستند که حقوق مردم را رعایت نمی‌کنند. اکثر کسبه متدین هستند ولی در میان هستند کسانی که مراعات نمی‌کنند و باید ستاد حمایت و تعزیرات بیش از پیش فعال شوند و قوه قضاییه نیز مانند چند ماه گذشته کمک کند. اگر هم به صحنه بیاییم می توانیم شرایط را مدیریت کنیم.

وی خاطر نشان کرد: این ایام، ایام عید ایام سفر و نشاط مردم عزیز ایران است و خواهش می‌کنم که به هم کمک کنیم و سفرهای سالمی داشته باشم و مردم به سلامت به سفر بروند و مامورین در سفرها بتوانند بیش از پیش ادای وظیفه کنند. از دستگاه‌ها می‌خواهم حضور و نظارت خود را بیشتر کنند. از همه رسانه‌ها و اصحاب خبر نیز تشکر می‌کنم که شما در طول سال کنار مردم بودید و تلاش کردید مسائل را برای مردم بیان کنید و حتی از دولت نیز نقد کردید و این می‌تواند برای ما مهم و ارزشمند باشد. نقد سازنده برای ما ارزشمند است. حتما نباید مردم را مایوس و ایجاد شکاف و نباید خدمتگزاران را متهم کنیم. شهادت می‌دهم همه دستگاه‌ها اجرایی در حال سعی و تلاش هستند و اصحاب رسانه باید به ما تذکر و به مردم امید بدهند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: دشمن اصلی را از یاد نبریم، دیشب هم در سخنرانی گفتم هرچه لعنت دارید بر کسی لعنت کنید که این شرایط را برای کشور به وجود آورد؛ آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع منطقه کشور این شرایط را برای کشور به وجود آوردند. برخی می‌گویند مشکل مدیریت است؛ با مدیریت توانستیم پروژه‌های پارس جنوبی را افتتاح کنیم و بخش سلامت ما مانند گذشته تلاش می‌کنند و تاکید داریم طرح تحول سلامت باید با قدرت ادامه داشته باشد.

وی در پایان تاکید کرد:دولت راه و وظایف خود را انجام می‌دهد و سال جدید ان شالله سال مبارکی برای ملت بزرگ ایران و سال آینده مولای ما امیرالمومنین(ع) است و با ولادت ایشان سال را شروع می‌کنیم و پایان سال هم با ایام ولادت ایشان هست و امیدواریم سال آینده برای همه مبارک باشد.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار