کد خبر: ۴۸۲۶۶۸
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۳:۰۵

واحدهای درسی که برای رشته‌های دانشگاهی تدریس می‌شود همیشه به درس‌های پایه و اختصاصی محدود نمی‌شود و دانشجویان باید واحدهای اختیاری هم در خلال تحصیلات آکادمیک خود پشت سر بگذارند.

به گزارش شفاف: واحدهای درسی که برای رشته‌های دانشگاهی تدریس می‌شود همیشه به درس‌های پایه و اختصاصی محدود نمی‌شود و دانشجویان باید واحدهای اختیاری هم در خلال تحصیلات آکادمیک خود پشت سر بگذارند.

این واحدهای اختیاری در بعضی از دانشگاه‌ها و کالج‌های سراسر دنیا بعضی اوقات از جنبه خشک صرفا درسی خارج می‌شود و به موضوعاتی جالب و گاه مسخره می‌پردازد؛ برای مثال با ظهور ستاره‌ها در عرصه‌های مختلف دانشگاه‌ها واحدهایی را برای رفتارشناسی این افراد اختصاص می‌دهند که با افول آنها طبعا از سیستم آموزشی حذف می‌شود؛ مثل واحد درسی «لیدی گاگا» که با اوج‌گیری این خواننده در دانشگاه کالیفرنیا تدریس می‌شد، اما حالا رفتارشناسی مایلی سایروس به واحد درسی دانشجویان آمریکایی اضافه شده است. در این مطلب تعدادی از واحدهای عجیبی که در دانشگاه‌های مختلف دنیا تدریس می‌شود را بررسی می‌کنیم:


«انگلستان: از هوگوارتز و هری: مطالعه فشرده هری پاتر از طریق جزایر بریتانیا»: دانشگاه مرکزی میشیگان (دانشکده زبان و مطالعات خارجی)

در این واحد دانشجویان کتاب‌های جی. کی. رولینگ را می‌خوانند و برای ١٠ روز به انگلستان می‌روند تا مکان‌های تاریخی‌ای را که داستان‌های هری پاتر از آنها الهام گرفته شده است از نزدیک ببینند. قصر ادینبرو، کتابخانه بودلیان، کلیسای مسیح در دانشگاه آکسفورد و برج لندن ازجمله مکان‌هایی است که دانشجویان این واحد درسی آنها را مطالعه می‌کنند.


«تلف‌کردن وقت در اینترنت»: دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا. (دانشکده زبان انگلیسی)

در این واحد درسی نیازی به کتاب نیست و دانشجویان فقط با لپ‌تاپ و وای‌فای سر وکار دارند. دانشجویان سر کلاس این درس از طریق شبکه‌های اجتماعی و چت‌روم‌ها با هم در تعامل هستند. پروفسور گولد اسمیت در مقاله‌ای که در نشریه نیویورکر چاپ شده، آورده است: «نسل جدید بیش از نسل گذشته می‌خوانند و می‌نویسند، اما خواندن و نوشتن این نسل خیلی متفاوت است. فوروارد کردن، ریتوییت کردن و وبلاگ نوشتن هم می‌تواند جزیی از ادبیات باشد.»


«کلاس سلفی»: دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در لس‌آنجلس (دانشکده نگارش)

اسم رسمی این واحد در واقع «نگارش ١٥٠: نوشتن و نقد کردن، هویت و گوناگونی» است. در این واحد درسی از دانشجویان خواسته می‌شود پنج سلفی از خود بگیرند و در نوشته‌هایی بیان کنند چطور سلفی‌هایشان هویت آنها را بیان می‌کند؟


«یادگیری از یوتیوب»: کالج پتزر در کلارمونت کالیفرنیا (دانشکده مطالعات رسانه‌ای)

این واحد درسی در ‌سال ٢٠٠٧ و بر پایه این‌که از یوتیوب می‌توان چه مطالبی آموخت، طراحی و وارد سیستم آموزشی این کالج شد. در این واحد درسی دانشجویان ویدیوهای یوتیوب را می‌بینند و در مورد آنها اظهارنظر می‌کنند و خودشان هم باید کلیپ‌هایی روی این شبکه بفرستند. پروفسور آلکساندرا جوهاس این سایت ویدیویی را یک تلویزیون پست‌مدرن می‌داند.


«سیاست بیانسه»: دانشگاه ایالتی نیوجرسی (دانشکده مطالعات زنان)

در این واحد درسی بیانسه به‌عنوان یک فمنیست پیشرو و یک شخصیت عجیب مطرح شده و آهنگ‌ها و موزیک‌ویدیوهایش بررسی و نقد می‌شود. در کنار اینها، تاریخچه فمنیست‌های سیاهپوست در آمریکا تدریس می‌شود. در واقع این واحد درسی می‌کوشد بیان کند آیا موزیک بیانسه می‌تواند بنیان‌گذار تغییرات اجتماعی در میان زنان سیاهپوست شود؟


«جامعه‌شناسی مایلی سایروس»: کالج اسکیدمور در ساراتوگا اسپرینگز نیویورک (دانشکده جامعه‌شناسی)

این نوجوان خیلی زود به ستاره‌ای در دنیای پاپ تبدیل شد، اما رفتارهای عجیب و غریبش چه در عرصه خوانندگی و چه در عرصه اجتماعی و فرهنگی باعث شد به یک مورد مطالعاتی برای کارشناسان تبدیل شود. تاثیرات رفتارهای مایلی سایروس روی همسن و سالانش، دیدگاه‌های فمنیست‌ها در مورد او و آسیب‌شناسی رفتارهای او باعث ایجاد این واحد درسی در آمریکا شد.


«کالیفرنیا ما اینجاییم؛ اورنج کانتی و خودشناسی فرهنگی قرن بیست‌ویکم آمریکا»: دانشگاه دوک در دورهام (دانشکده زبان انگلیسی)

در این واحد درسی نقش بی‌همتای کالیفرنیا و مردم این منطقه در تاریخ آمریکا بررسی می‌شود. موزیک منطقه و فرهنگ خاص این ایالت جنوبی در این واحد درسی برای دانشجویان تدریس خواهد شد.


«هنر راه رفتن»: کالج مرکزی دنویل (دانشکده مطالعات محیطی)

دانشجویان در این واحد درسی آثار دیکنز، تولستوی و کانت را می‌خوانند و سپس در تورهای راهپیمایی فلسفی و تاریخی در پارک‌ها، موزه‌ها و قبرستان‌ها شرکت می‌کنند. هدف این واحد آموزشی تمرکز روی تجربه کردن است. در دنیای امروز که دنیای تلفن‌های هوشمند است، چنین واحدهای درسی‌ای موهبت محسوب می‌شود. این واحد درسی در دانشگاه‌هایی در فرانسه و آلمان هم تدریس می‌شود.


«فیزیک جنگ ستارگان»: دانشگاه سانتاکلارا در سانتاکلارا (دانشکده فیزیک)

در این واحد درسی در مورد فیزیک نیوتونی و انیشتینی، مدل‌های استاندارد فیزیک ذرات و سفر در زمان بحث می‌شود.


«جی زی و کانیه وست»: دانشگاه میسوری در کلمبیا (دانشکده زبان انگلیسی)

ارتباط میان شعر و ترانه‌های رپ ازجمله مباحثی است که در این واحد درسی تدریس می‌شود.


«خون‌آشام در ادبیات و سینما»: دانشگاه ویسکونسین (دانشکده زبان و ادبیات)

محبوبیت این موجود افسانه‌ای در میان مردم و رسانه‌ها به‌قدری زیاد است که واحدی درسی برای رفتارشناسی خون‌آشام‌ها و تاثیرشان در ادبیات و سینما تدریس می‌شود.


«الویش، زبان ارباب حلقه‌ها»: دانشگاه ویسکونسین (دانشکده زبان و ادبیات)

این واحد درسی توسط یکی از زبان‌شناسان برتر دنیا و کسی که به سازندگان فیلم ارباب حلقه‌ها مشاوره می‌داده، تدریس می‌شود. هرچند این زبان اصلا کاربردی نیست، اما کنجکاوی طرفداران این فیلم را به‌خوبی برطرف می‌کند.


«تاثیر شیطان: درک این‌که چگونه انسان‌های خوب به شیطان بدل می‌شوند»: دانشگاه MIT (دانشکده انسان‌شناسی)

بارها شده در زندگی از خود پرسیده‌ایم چگونه فردی بی‌گناه و پاک به جنایتکار و فردی پلید تبدیل می‌شود. در این واحد درسی به سوالات این‌چنینی پاسخ داده می‌شود.


«عروس‌های آنلاین سفارشی» دانشگاه جان ‌هاپکینز (دانشکده جامعه‌شناسی)

هرچند شاید برای بسیاری پدیده عروس‌های آنلاین سفارشی باورنکردنی باشد، اما این مسأله واقعا وجود دارد و دانشجویان در این دانشگاه باپرستیژ دلایل وجود چنین مسأله‌ای خصوصا در فیلیپین و کشورهای شرق آسیا را بررسی و تحلیل می‌کنند.


«سیمپسون‌ها و فلسفه» دانشگاه برکلی (دانشکده فلسفه)

شاید کارتون سیمپسون‌ها برای خیلی‌ها فقط یک سرگرمی باشد اما در این واحد درسی فلسفه‌ای که در این برنامه کارتونی نهفته است برای دانشجویان بیان می‌شود.


«علم ابرقهرمانان» دانشگاه ارواین کالیفرنیا (دانشکده علوم)

شاید عنوان این واحد درسی بیشتر جنبه تفریحی و بازی داشته باشد اما در این واحد درسی از ابرقهرمانان به‌عنوان وسیله‌ای برای آموزش فیزیک استفاده می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: