کد خبر: ۴۸۲۸۱۵
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰

آیا این روندی که دولت از ابتدای سال در پیش گرفته است ادامه پیدا می کند و ما شاهد برکناری برخی از مدیران بی کفایت خواهیم بود؟

به گزارش شفاف، درست اوایل سال ۹۸ که آغاز حرکت تازه‌ای برای همگان به حساب می‌آید؛ در پى بارندگی‌های شدید در روز‌های ابتدایی سال خبر سیل در ۴ استان گلستان، مازندران، سمنان و خراسان شمالی  عید را به کام همه به‌ ویژه اهالی این خطه  تلخ می‌کند، این حادثه ناگوار و تلخ اگرچه تلفات جانی به همراه نداشت، اما خسارت‌های مالی فراوانی را در پی داشت و همچنین سوالاتی را هم برای همگان به دنبال داشت:

آیا هواشناسی وظیفه‌اش را درست انجام داده بود؟ آیا هشدار‌های معتبر و کافی به طور  مناسب ارائه شده بود؟  آیا مدیریت سد‌ها و سایر سازه‌های مؤثر در مدیریت سیلاب به خوبی عمل کردند؟ و آیا همه دستگاه‌های دولتی و عمومی (مدیریت امور آب، شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها، راه و شهرسازی، نظامیان و ...) کار خود را به درستی و مطابق پروتکل‌های مدیریت بحران انجام داده‌اند؟

این‌ها  سوالاتی است که نه تنها برای مردم گلستان  بلکه نقطه ابهامی برای همه است.  از طرفی مردم استان گلستان با مشکلات فراوان ناشی از سیل روبرو شده‌اند و  با این بلایای طبیعی دست و پنجه نرم می‌کنند، در حالی که استاندارشان در استان حضور نداشته و در سفر خارج از کشور به سر می‌برد.

نگاهی به واکنش دولت به برخی بی کفایتی های مدیران/خشت اول گر نهاد دولت برکنار؛تا پایان دولت رود برکناری

در مقابل عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ۳ فروردین ۹۸ در گفت‌و‌گویی تلویزیونی گفته است: استاندار گلستان بیش از یک ماه است در خارج از کشور است.

وی افزود: ایشان قبل از نوروز تقاضای مرخصی داشتند، مشکل خانوادگی برای ایشان پیش آمده و ضرورت داشت که بروند. بنده هم به ایشان گفتم اگر احساس می‌کنید که مشکلی پیش نمی‌آید بروید و با مرخصی ایشان موافقت کردم. ایشان هم گفتند که همه تمهیدات اندیشیده شده و مسئولان هستند و مشکلی پیش نخواهد آمد.

در ساعات اولیه حادثه، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، ضمن گفت و گوی تلفنی با استاندار مازندران و معاون استاندار گلستان و اخذ آخرین گزارش‌ها از وضعیت جاری شدن سیل و آبگرفتگی در این دو استان و همچنین اقدامات انجام شده، به وزیر کشور دستور داد برای تکمیل و تسریع در اقدامات امدادی انجام شده، علاوه بر امکانات موجود در استان‌های سیل زده، تجهیزات و امکانات لازم از مناطق همجوار نیز برای مدیریت مشکلات ناشی از سیل، کاهش خسارات و هر گونه کمک فوری و لازم به سیل زدگان بسیج شوند.

رئیس جمهور همچنین از عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور خواست وی هم در اسرع وقت به همراه تیمی از مسئولان دستگاه‌های امدادی، خدماتی و اورژانس به منطقه اعزام و امکانات لازم در این دو استان و استان‌های همجوار را برای تسریع در روند کمک رسانی به سیل زدگان بسیج کند.

 


نگاهی به واکنش دولت به برخی بی کفایتی های مدیران/خشت اول گر نهاد دولت برکنار؛تا پایان دولت رود برکناری


دولت باید پس از حادثه سیل، نگاه ویژه‌ای به استان گلستان داشته باشد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی هم در پی حادثه سیل ویرانگر در استان‌های شمالی، به سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح دستور دادند امکانات بیشتری برای امداد به این مناطق گسیل شود.

همچنین در تاریخ ۲ فروردین ۹۸ سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور خبر از اختصاص ۲۰ میلیارد تومان جهت مدیریت بجران اولیه به ۴ استان سیل زده می‌دهد؛ اما علی محمد شاعری نماینده مردم بهشهر، نکاو گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفت: روند بازسازی بسیار کند است، علی‌رغم اینکه اعتبارات در سطح استان برای جبران به کار گرفته شده است. اما مشکلاتی در بسیج امکانات وجود داشته و مقابله برخی دستگاه‌های اجرایی با این رخداد روند امداد رسانی هم‌اکنون کند صورت می‌گیرد و تقاضا داریم که دولت در اسرع وقت خسارت‌های مردم را در بخش‌های مختلف مسکونی و کشاورزی جبران کند و بخشی از مشکلات مردم در سال جدید حل شود.

نگاهی به واکنش دولت به برخی بی کفایتی های مدیران/خشت اول گر نهاد دولت برکنار؛تا پایان دولت رود برکناری

شاعری در واکنش به خبر اختصاص ۲۰ میلیارد تومان اعتبارات از سوی وزارت کشور به استان‌های گلستان و مازندران، گفت: هیچ اعتباری تاکنون اختصاص پیدا نکرده است و صرفا یک تنخواهی حدود ۵ میلیارد تومان برای استان مازندران گرفته شده که این تنخواه برای هزینه‌های روزمره و هزینه‌های جاری است، ما فقط در بخش کشاورزی حدود ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت دیدیم، در بخش زیرساخت‌ها، حمل ونقل جاده‌ای، تجهیزات آب رسانی شهری و تأسیسات شبکه برق خسارت‌های بسیار زیادی را متحمل شدیم.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی معتقد است: لازم است دولت در اسرع وقت تشکیل جلسه اضطراری دهد و بر اساس پیشنهادی که سازمان مدیریت بحران وزارت کشور داده و سازمان برنامه و بودجه کشور هم تأیید کرده است، اعتبار مورد نیاز را تصویب کند.

 

اسد الله قره خانی نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس شورای اسلامی هم  با اشاره به اینکه شهر‌های دیگر استان هم آسیب‌های فراوانی دیده‌اند، افزود: محصولات کشاورزی و دامی هم خسارت فراوانی دیده‌اند، از طرفی دولت باید نگاه ویژه‌ای به استان گلستان داشته باشد، زیرا این استان هر  چند وقت دچار سیل ویرانگر می‌شود که باید اعتبارات مناسبی در این زمینه صورت بگیرد، همچنین باید پس از سیل نگاه جدی‌تر به استان گلستان شود.

 

گمانه زنی‌هایی برای طرح استضیاح وزیر کشور؛ آیا عملیات برکناری دولت ادامه پیدا می‌کند؟

محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی سوم فروردین ماه در گفت و گو با «انتخاب» با اشاره به غیبت استاندار گلستان در روز‌هایی که این شهر درگیر مشکلات ناشی از سیل است، گفت: معمولا در ایام عید مسئولین منطقه‌ای باید حضوری جدی‌تر از همیشه در محل مدیریتی خود داشته باشند تا در صورت وقوع حادثه غیر مترقبه بتوانند شرایط پیش آمده را مدیریت کنند. غیبت آقای استاندار در شرایطی است که وضعیت به وجود آمده قبلاً پیش بینی شده بود. به همین دلیل سفر خارج از کشور واقعا با هیچ عذر و بهانه‌ای توجیه نمی‌شود.

محمود صادقی همچنین تاکید کرد: من به عنوان یک نماینده مجلس، از مردم آسیب دیده عذرخواهی می‌کنم و به آن‌ها وعده می‌دهم، با مسوولین متخلف و بی تفاوت برخورد لازم خواهد شد و به مردم قول می‌دهم با مناف هاشمی و رحمانی فضلی برخورد لازم را کنیم.

 البته پیگیری های باشگاه خبرنگاران جوان برای گفت و گو با با سید مناف هاشمی استاندار گلستان  ادامه داشت تا در نهایت آقای استاندار سابق  با پیامک " نمی توانم صحبت کنم" از مصاحبه خودداری کرد. 

مصاحبه محمود صادقی با «انتخاب» کافی بود تا اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، شامگاه شنبه سوم فرودین ماه در نشست هماهنگی مدیریت بحران استانداری گلستان از ظرفیت ۵ دقیقه‌ای خود استفاده کند و با انتقاد از نبود استاندار در این روز‌ها در منطقه سیل زده،  خبر از برکناری مناف هاشمی دهد و همچنین در این نشست میرمحمد غراوی را به عنوان استاندار جدید گلستان معرفی کند.

 

نگاهی به واکنش دولت به برخی بی کفایتی های مدیران/خشت اول گر نهاد دولت برکنار؛تا پایان دولت رود برکناری

حال با توجه به برکناری ناگهانی استاندار گلستان؛ گمانه زنی‌هایی با توجه به اظهارات محمود صادقی نماینده مردم تهران برای طرح استیضاح وزیر کشور بعد از تعطیلات نوروزی در دستور کار مجلس شورای اسلامی مطرح شده است که باید دید آیا این روندی که دولت از ابتدای سال در پیش گرفته است، ادامه پیدا می‌کند؛ آیا ما شاهد برکناری برخی از مدیران  دیگر نیز  خواهیم بود؟

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: