کد خبر: ۴۸۳۱۳۲
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۲

سازمان تجارت جهانی در جریان بررسی شکایت روسیه علیه اقدامات ترامپ، علیه قواعد تجارت آزاد جهانی و نیز شکایت اوکراین علیه سنگ اندازی مسکو در برابر تجارت خارجی این کشور به نفع مسکو رای داد.

به گزارش شفاف به نقل از تاس، نهاد حل اختلاف سازمان تجارت جهانی در جریان بررسی ادعاهای روسیه علیه اقدامات «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا علیه قواعد تجارت آزاد جهانی و نیز شکایت اوکراین علیه سنگ اندازی مسکو در برابر تجارت خارجی این کشور به نفع دولت پوتین رأی داد.

در جریان نشست روز جمعه این نهاد، سازمان تجارت جهانی برای نخستین بار بر حق مستثنی کردن مباحث امنیت ملی از قواعد تجارت آزاد جهانی صحه گذاشت و در عین حال تاکید کرد که توجیه آمریکا برای افزایش تعرفه تنها زمانی قابل پذیرش است که حالت فوق‌العاده در روابط بین‌المللی این کشور حادث شده باشد.

نهاد حل اختلاف سازمان تجارت جهانی همچنین تصریح کرد، حالت فوق‌العاده در روابط بین‌الملل معمولاً به شرایط متأثر از وقوع درگیری نظامی، تنش غیرعلنی، بحران شدید و بی‌ثباتی ناشی از دولت در حال فروپاشی اطلاق می‌شود.

بنا بر اعلام نظر این نهاد بین‌المللی، تعرفه‌های تجاری وضع شده از سوی ترامپ بر فلزاتی همچون آلومینیوم و فولاد با طرح این ادعا که «امنیت اقتصادی به مثابه امنیت ملی است» ناقض قواعد تجارت آزاد جهانی است و رویکرد تجاری رئیس جمهوری بیش از آنکه معطوف به مباحث امنیت ملی باشد متأثر از دغدغه افزایش حمایت از صنایع آمریکایی است.

«ماکسیم اورشکین» وزیر اقتصاد روسیه، اعلام کرد که نهاد حل اختلاف سازمان تجارت جهانی در نشست روز جمعه همچنین ادعاهای اوکراین علیه مسکو را نیز بی اساس تشخیص داده است.

اوکراین پس از کاهش شدید تجارتش با کشورهای آسیایی و منطقه قفقاز در سال ۲۰۱۶ میلادی شکایتی را علیه روسیه در سازمان تجارت جهانی مطرح کرده بود. اوکراین مدعی بود که مسدود کردن مسیرهای تجاری این کشور از سوی روسیه ناقض اصول تجارت آزاد جهانی است

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: