کد خبر: ۴۸۳۳۲۶
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۰

سرپرست معاونت نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: برای اولین بار زاغ بور که تنها پرنده آندمیک و نماد پرندگان ایران بوده در نزدیکی تالاب بین المللی گاوخونی و در این منطقه مشاهده و رکورد شد.

به گزارش شفاف، روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان: حسین اکبری اظهار داشت: برای اولین بار زاغ بور که تنها پرنده آندمیک و نماد پرندگان ایران بوده در نزدیکی تالاب بین‌المللی گاوخونی و در این منطقه مشاهده و رکورد و در زیستگاه‌های شرقی و مجاور تالاب گاوخونی شناسایی و تصویربرداری شد.

سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: رکورد زاغ بور به عنوان تنها پرنده منحصربه‌فرد ایران در جهان به شدت بر اهمیت تنوع زیستی تالاب بین‌المللی گاوخونی به عنوان یک اکوسیستم آبی افزوده و نقاط قوت و جاذبه‌های بسیار مهم گردشگری منطقه به شمار خواهد رفت.

مشاهده تنها پرنده بومی ایران در تالاب گاوخونی

به گزارش فارس، زاغ بور یا زاغ کویری (نام علمی: Podoces pleskei) پرنده‌ای از خانوادهٔ کلاغیان است، این پرنده تفاوت‌های زیادی با دیگر خویشاوندانش یعنی کلاغ‌ها و زاغ‌ها دارد؛ از جمله زمینی بودن، به‌طوری‌که حتی در هنگام احساس خطر نیز دویدن را به پرواز ترجیح می‌دهد، داشتن صدای خوش و رنگ نخودی مایل به قهوه‌ای از دیگر ویژگی‌های این پرنده است.

زاغ بور پرنده‌ای زیرک و تا حدودی مخفی کار است و این امر مشاهده آن را در طبیعت با مشکل مواجه می‌سازد. از طرفی هماهنگی کامل رنگ پروبال این پرنده با محیط زیست آن و نیز عدم پرواز در ارتفاع بالا، امکان مشاهده آن را در زیستگاه‌های طبیعی‌اش کاهش می‌دهد. ازاین‌رو باور عمومی این است که این پرنده از جمعیت و تراکم نسبتاً پایینی برخوردار است.

این پرنده تنها در مناطق بیابانی و نیمه‌بیابانی شرق و جنوب شرق ایران، در ده استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان، اصفهان، یزد، فارس، کرمان و تهران محدود است و تنها پرندهٔ بومی انحصاری (اندمیک) ایران است.

منبع: فارس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: