کد خبر: ۴۸۳۴۰۸
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۶

از دست دادن وزن ممکن است برای سلامتی فیزیکی شما مفید باشد، اما همچنین می تواند بر سلامت روان شما تأثیر منفی داشته باشد.

هنگامی که شما در حال تلاش برای لاغری سریع هستید، عوارض جانبی معمولا مثبت هستند. از لحاظ فیزیکی و ذهنی، شما از احساس کلی رضایت و اعتماد به نفس لذت می برید. از سوی دیگر، نتایج سریع جراحی کاهش وزن ممکن است شما را از تهیه ذهنی برای تغییرات جسمی جلوگیری کند و می تواند اثرات روحی روانی ایجاد کند.

افسردگی
گرتس ترنس ویلسون، مدیر دانشکده روانشناسی کاربردی و حرفه ای دانشگاه کلینیک اختلالات خوردن راتگرز، افسردگی بیشترین نتیجه روانشناختی کاهش وزن را ناشی از رژیم غذایی می داند. در مواردی که افراد حدود 25 درصد از وزن بدن خود را از دست می دهند، افراد احتمالا دارای اثرات شدید منفی روانی هستند. او می گوید مطالعات نشان می دهد که نشانه های افسردگی و کاهش اعتماد به نفس بیشتر با افرادی که وزن سالم دارند، اما در تلاش برای از دست دادن وزن هستند. روانشناسان بر این باورند که بین تصویر ضعیف بدن و افسردگی ارتباط مستقیم دارد. از سوی دیگر، ویلسون بیان می کند که بیشتر بیماران چاق مبتلا به کاهش وزن نشان می دهد بهبود اولیه در رضایت از تصویر بدن و افزایش کلی در رضایت آنها در روابط بین فردی.

اضطراب و استرس
ویلیس می گوید که حفظ وزن می تواند سطوح استرس و اضطراب شما را افزایش دهد. روانشناس Paul Susic می گوید نگهداری از دست دادن وزن می تواند برای رژیم های غذایی که تمایل به خوردن عاطفی دارند دشوار باشد. کاهش وزن بر میزان هورمون شما تأثیر میگذارد که به نوبه خود بر روی روانشناسی شما تأثیر میگذارد. کاهش سریع وزن باعث ایجاد اختلال شدید هورمونی می شود که می تواند منجر به نوسانات خلق، تمرکز دشواری، استرس و اضطراب شود. Susic معتقد است که حفظ کاهش وزن شما می تواند به لحاظ ذهنی و احساسی سخت باشد زیرا شما نیاز دارید که نه تنها رفتار خود را تغییر دهید، بلکه باید یک زندگی طولانی از ارتباطات ذهنی لذت بخش را با غذا تغییر دهید. ویلسون و Susic هر دو توافق دارند که با تلاش برای حفظ وزن خود را از طریق محرومیت مداوم مواد غذایی می تواند منجر به یک وضعیت اضطراب ثابت.

اختلالات اشتها
ویلسون می گوید، با فشار دادن به از دست دادن و حفظ یک وزن هدف خاص، در معرض هزینه روانشناختی قرار می گیرد. مطالعات او نشان می دهد که زنان به علت رژیم غذایی و کاهش وزن در معرض اختلالات خوردن قرار دارند. ویلسون می گوید زنان مبتلا به رژیم غذایی بیشتر در معرض ابتلا به بی خوابی ناخوشایند، نوشیدن غذا و نازایی bulimia هستند. او تأکید می کند که بین رژیم های غذایی و بیماران مبتلا به Bulimia رابطه مستقیمی وجود دارد. با توجه به عواقب جسمی و روحی وسواس و محدودیت غذا، افراد مبتلا به دیابت بیشتر به اختلالات خوردن مبتلا می شوند. ویلسون می گوید: "در سطح شناختی، استانداردهای غیرقابل اعتماد سفت و سخت از محدودیت غذا، همراه با حس محرومیت، رژیم غذایی را از دست دادن کنترل آسیب پذیری پس از بروز تصور یا واقعی از رژیم غذایی آسیب پذیر می کند."

منبع: سیمای سلامت

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: