کد خبر: ۴۸۳۴۷۸
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۸

معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه پیشگیری از جرم در ۱۱ جرم معین در سال ۹۸ تشکیل داد.

به گزارش شفاف، سیدعلی اصغر رفاهی مدیر کل پیشگیری‌های مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضائیه امروز طی نشستی خبری ضمن اعلام این خبر گفت: تمرکز ما برای سال 98 بر روی سامانه جامع اطلاعات مردمی موسوم به سجام خواهد بود و در این سامانه امکاناتی برای مردم، سازمانهای مردم‌نهاد و افراد دغدغه‌مند فراهم شده که به بهترین شکل ممکن در مدیریت اجتماعی جامعه خود مشارکت کنند.

وی با اشاره به اینکه سجام سامانه‌ای قدرتمند و کارآمد در انجام تمام امور ستاد مردمی پیشگیری از جرم قوه قضائیه است هدف آن را استفاده از تمام ظرفیت‌های مردمی برای همکاری با دستگاه قضایی در جهت پیشگیری از وقوع جرم و آسیبهای اجتماعی برای کاهش ورودی پرونده‌های قضایی دانست و افزود: سامانه سجام یکی از بهترین روشهای پیشگیری غیرمتمرکز یعنی نظارت مردم بر مردم و مردم بر مسئولان است که در واقع امر به معروف و نهی از منکری با استفاده از ظرفیت فضای مجازی است.

رفاهی با بیان اینکه دسترسی آسان در همه زمانها و مکانها برای تحقق و ایفای نقش مردم با استفاده از سجام ممکن است، افزود: مصممیم با کمک این سامانه در سال 98 بتوانیم در رابطه با دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب و فرمایشات معظم‌له مبنی بر اینکه قوه قضائیه پناهگاهی است برای مردم با این تعبیر که هر کس اگر از همه جا ناامید شد نقطه امیدی برای مراجعه به این دستگاه داشته باشد را محقق کنیم.

مدیر کل پیشگیری‌های مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضائیه با اشاره به اینکه از این فرمایش برای رفع بسیاری از معضلات بهره‌گیری خواهد شد، افزود: همچنین با توجه به فرمایشات آیت‌الله رئیسی رئیس قوه قضائیه مبنی بر استفاده از ظرفیتها و تشکل‌های مردمی برای کاهش فساد امیدواریم بتوانیم با این سامانه نقش مؤثری داشته باشیم.

وی از تمامی دغدغه‌مندان، تشکل‌ها و سازمانهای مردمی دعوت کرد تا از ظرفیتی که دستگاه قضایی به واسطه سجام فراهم کرده است بهره ببرد.

رفاهی سپس به 11 موضوعی که برای پیشگیری در سال 98 مشخص شده است به ترتیب ذیل اشاره کرد: 1- پیشگیری از فساد اداری و مالی، 2- پیشگیری از جرائم علیه منابع طبیعی با اولویت پیشگیری از تصرفات غیرقانونی اراضی ملی و دولتی (زمین‌خواری، ساحل‌خواری، کوه‌خواری و...)، 3- پیشگیری از جرائم محیط زیست، 4- پیشگیری از جرائم فضای مجازی، 5- پیشگیری از تهیه و تولید مواد مخدر و روانگردان،6- پیشگیری از تهیه و توزیع مشروبات الکلی، 7 قاچاق کالا و ارز، 8- تخلفات و جرائم انتخاباتی، 9- جرائم و مفاسد اقتصادی، احتکار و گرانفروشی‌های عمده، 10 - فرار مالیاتی، 11- جرائم علیه محیط‌های کارگری.

رفاهی با تاکید بر اینکه مصمم هستیم با کمک سامانه سجام این موضوعات را کاهش دهیم تصریح کرد: می‌خواهیم با کمک سامانه گمنامی مجرمان را حذف کنیم و اگر شهروندان در هر جای کشور به مفاسد اداری و مالی برخورد کردند بلافاصله به عنوان دیده‌بان پیشگیری گزارش دهند.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی معاونت پیشگیری از جرم قوه قضائیه با تاکید بر اینکه امنیت دیده‌بان‌های پیشگیری تضمین شده است و گزارش آنها محرمانه خواهد ماند، گفت: تاکنون 70 هزار عضو جذب کرده‌ایم و در نظر داریم حداقل یک و نیم میلیون دیده‌بان پیشگیری را جذب کنیم و بعد از آموزش از آنها به کارگیری خواهیم کرد.

رفاهی همچنین در خصوص ساختار نیروی انسانی سجام گفت: برای هر یک از آن 11 موضوع یک کارمند مخصوص به عنوان هدایتگر ملی تعیین شده است در هر شهرستان نیز یک هسته 10 نفره تخصصی پیشگیری باید تشکیل شود که یک ماه است این کار آغاز شده است.

وی از پیوستن دادستانها به این سامانه خبر داد و گفت: پیوستن دادستانهای کل کشور برای پیگیری گزارش‌های سجام در دستور کار است که بزودی به صورت پایلوت در دو استان خراسان رضوی و فارس آغاز خواهد شد بدین ترتیب که گزارشات از طریق سامانه به دست دادستانها می‌رسد و او با به هم زدن امنیت مجرمان از وقوع جرم جلوگیری می‌کند.

رفاهی در خصوص آموزش افراد نیز با اشاره به اینکه از هر استان افرادی برای آموزش در 11 موضوع مورد نظر به تهران می‌آیند و سپس در استانهای نیز این آموزشها برگزار خواهد شد افزود: در بحث تایید گزارشات هم هر گزارش ابتدا توسط مسئول هسته و پس از آن توسط مسئول سامانه در شهرستان، استان و معاونت پیشگیری تایید می‌شود و کسانی که گزارشات به آنها ارجاع می‌شود مکلف به پیگیری و پاسخ دهی و به گزارش دستگاه قضایی در آن مورد هستند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: