کد خبر: ۴۸۳۵۳۷
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۹

مرحله نخست انتخابات پارلمانی هند روز پنجشنبه در ایالت های این کشور از جمله آسام، بیهار، چتیزگر، جامو و کشمیر، ماهاراشترا، مانیپور، اودیسا، تریپورا، اوتار پرادش و بنگال غربی آغاز شد.

به گزارش شفاف، به نقل از شبکه خبری 'ان دی تی وی' این یکی از بزرگ ترین انتخابات در جهان محسوب می شود. 'نارندرا مودی' نخست وزیر هند به دنبال پیروزی دوباره در انتخابات سراسری است.

در صف اول احزاب مخالف حزب 'بهارتیا جانتا پارتی'(بی جی پی) به رهبری نارندرا مودی، حزب کنگره به رهبری 'راهول گاندی' وجود دارد. وی دولت هند را به فساد، و سیاست های تبعیض آمیز متهم کرده است.

امروز 18 ایالت برای به دست آوردن 90 کرسی پارلمان به پای صندوق های رای می روند. آخرین روز رای گیری در انتخابات شش هفته ای هند 19 ماه مه (29 اردیبهشت) است.

حزب بی جی پی درشعارهای انتخاباتی خود اعلام کرده است که بودجه توسعه زیرساخت ها برای کشاورزان را افزایش خواهد داد. این حزب همچنین اعلام کرده است که مالیات را برای طبقه متوسط کاهش می دهد.

از سوی دیگر حزب کنگره متعهد شده است که حداقل دستمزد برای فقیرترین قشر جامعه هند را به 72 هزار روپیه(یک هزار و 50 دلار) در سال افزایش دهد.

در پنج سال گذشته، حزب بی جی پی توانسته است کنترل 12 ایالت از جمله ایالت های شمال شرق این کشور را به دست آورد.

بر اساس گزارش کمیته انتخابات هند، 900 میلیون نفر از شهروندان هندی واجد شرایط برای شرکت در انتخابات سراسری سال 2019 میلادی هستند. همچنین 15میلیون نفر در سنین 18 و 19 سال برای اولین بار در انتخابات هند شرکت می کنند

رای دهندگان برای انتخاب 543 نماینده پارلمان به پای صندوق های رای خواهند رفت.

طبق آخرین آمار کمیته انتخابات هند در خصوص احزاب سیاسی، این کشور دارای دو هزار و 292 حزب سیاسی می باشد. این احزاب شامل 7 حزب ملی و 59 حزب ایالتی ثبت شده و شناخته شده در هند می باشند.

تخمین زده شده است که انتخابات هند حدود 7 میلیارد دلار هزینه داشته باشد. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 حدود 6.5 میلیارد دلار هزینه داشته است.

بر اساس گزارش 'جنیفر راسل' یک استاد در دانشگاه کالیفرنیا، بیش از 90 درصد از کاندیداهای انتخاباتی در هند به دنبال پرداخت پول و سایر کالاهای مصرفی به طرفداران هستند. در هند انجام این کار به معنی دسترسی کاندیدا به منابع و نفوذ او در هرم قدرت است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: