کد خبر: ۴۸۳۷۳۳
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵

متاسفانه در بسیاری از شهرها به دلیل افزایش فعالیت های صنعتی و شرایط محیطی گرمای هوا افزایش یافته است ، به همین دلیل کولر های آبی مانند گذشته جواب گوی مصرف کنندگان نمی باشد .

عموم مردم به منظور خنک کردن محل زندگی خود در فصل گرما نسبت به موقعیت جغرافیایی خود از یک نوع کولر استفاده می کنند . در این مقاله قصد داریم شما را در انتخاب نوع کولر از نظر اقتصادی و مصرفی راهنمایی کنیم .

تفاوت کولر گازی با کولرآبی در چیست ؟

وسایل خنک کنندگی در مدل ها و برند های مختلفی در سطح کشور عرضه شده و خودنمایی می کنند ، اما تنها دو نوع کولرآبی و کولر گازی به این منظور معروف می باشند . در کولر آبی همانطور که از نامش پیداست با استفاده از آب عمل خنک کنندگی انجام می شود و در کولر گازی با استفاده از نوعی گاز به نام مایع مبرد این عمل انجام می شود .

کولرهای آبی

با فرا رسیدن فصل تابستان ما برای تحمل آسان تر گرما به سراغ کولرهای آبی می رویم ، اما با توجه به کم آبی و معضلات استفاده از کولرهای آبی ، از جمله مصرف برق بالا ، دیگر استفاده از این نوع کولرها منطقی و به صرفه نمی باشد.

متاسفانه در بسیاری از شهرها به دلیل افزایش فعالیت های صنعتی و شرایط محیطی گرمای هوا افزایش یافته است  ، به همین دلیل کولر های آبی مانند گذشته جواب گوی مصرف کنندگان نمی باشد .

کولرهای آبی از طریق افزایش رطوبت محیط را خنک می کنند ، به همین دلیل تنها در مناطق خشک قابل استفاده می باشند . یکی از محدودیت های کولر آبی همین امر می باشد و اگر در هوای خشک گرما رو به افزایش باشد ، کولر آبی قادر به خنک کردن محیط نخواهد بود .

طبق تحقیقات انجام شده کشور ایران طی 15 سال آینده  با بحران کم آبی مواجه خواهد شد و هزینه انتقال و تصفیه آب بسیار زیاد خواهد شد . ظرفیت کولر آبی برای مصرف آب 30 تا 45 لیتر و مصرف برق آن حدود 500 تا 900 وات می باشد ،  در نتیجه استفاده از کولر آبی در یک واحد مسکونی یا اداری قابل کنترل نمی باشد .

امروزه روی بسیاری از پشت بام های خانه های قدیمی کولرهای آبی قابل مشاهده می باشند . کولر آبی ، با استفاده از تبخیر قطرات آب ، سرما را تولید کرده و به محیط انتقال می دهد . استفاده از کولرآبی در مناطقی که رطوبت بالایی دارند مانند شمال کشور به هیچ عنوان توصیه نمی شود . کولرآبی علاوه بر مزایایی مانند مصرف کم برق و قیمت اولیه ارزان دارای معایبی هم می باشد که با توجه به آن ها کولرگازی جایگزین مناسبی خواهد بود .

کولر آبی در روزهایی که آلودگی هوا بیشتر است در معرض گرد و خاک قرار دارد و از همین طریق به راحتی عوامل بیماری زا و آلودگی وارد محیط خواهد شد. از این رو اکثر افرادی که از کولر آبی در منزل یا محیط کار خود استفاده می کنند در فصل تابستان دچار سردرد ، گلو درد ، گرفتگی بینی و... می شوند ، بدون اینکه اطلاع داشته باشند دلیل این بیماری ها استفاده از کولرآبی و ورود عوامل بیماری زا و آلودگی به داخل خانه می باشد .

معمولا پوشال های کولرآبی به دلیل اینکه در معرض آلودگی قرار دارند مملو از گرد و خاک می باشند و به دلیل وجود رطوبت ، آفتاب به داخل آن می تابد و این آلودگی از طریق جریان هوا به داخل خانه منتقل می شود . در شهرهای آلوده مانند تهران این موضوع شدیدتر است .

کولرهای گازی

سیستم کولرگازی از طریق تبدیل گاز به مایع و افزایش فشار و ارسال آن به داخل محیط عمل خنک سازی را انجام می دهد . کولرگازی دارای قابلیت تهویه مطبوع هوای محیط و تصفیه کامل هوا از آلاینده ها و بوی نامطبوع می باشد . کولرگازی بدون لرزش و تولید صدا کار می کند و در زمان کمی عمل خنک سازی را انجام می دهد .

کولرگازی رطوبت محیط را افزایش نمی دهد به همین دلیل برای استفاده در مناطق مرطوب بسیار مناسب می باشد . ورود آلاینده های بیماری زا به داخل محیط توسط کولرگازی بسیار کم است . کولرگازی به دو دسته پنجره ای و اسپلیت یا دو تکه تقسیم می شود . کولر گازی ها توسط برند های مختلف از جمله کولر گازی شارپ ، ایران رادیاتور ، ال جی و سامسونگ در مدل های معمولی و اینورتر تولید می شوند .

کولر گازی های معمولی دارای تکنولوژِی قدیمی تری هستند و مصرف برق نسبتا بالایی دارند و به دلیل همین مصرف برق بالا در بسیاری از مناطق با استقبال خوبی مواجه نشده بودند اما امروزه با ورود کولرگازی های اینورتر و کنترل بهتر مصرف برق در آن ها گرایش به خرید کولر های گازی بسیار بیشتر شده مخصوصا مدل هایی که سرد و گرم هستند و هم در تولید سرما و هم گرما کارایی دارند.

اگر قصد کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع کولر گازی ها با گارانتی اصلی ، قیمت رقابتی و همچنین خرید از نماینده معتبر در ایران را دارید ما به شما فروشگاه دماپویا را معرفی میکنیم.

شما میتوانید ضمن مشاوره و کارشناسی رایگان نسبت به تهیه کولر گازی مورد نیاز خود ، بهترین قیمت و خدمات را از دماپویا دریافت کنید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: