کد خبر: ۴۸۳۸۳۵
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۴

نشست مشترک هیئت دانمارک و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز یکشنبه به منظور تبادل تجربیات در حوزه حقوق مالکیت فکری برگزار شد.

تبادل تجربیات هیئت دانمارک و وزارت ارشاد در زمینه حقوق مالکیت فکریبه گزارش شفاف، نشست مشترک هیئت دانمارک و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز یکشنبه با حضور یورگن بلومکوئیست مشاور ارشد حوزه کپی رایت، ترکل بورگ مشاور پروژه سفارت دانمارک در ایران، محمدرضا بهمنی رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال و برخی مدیران کل و کارکنان این وزارتخانه به منظور تبادل تجربیات در حوزه حقوق مالکیت فکری برگزار شد.

در این نشست حامد سهرابی مدیرکل دفتر حقوقی و مالکیت فکری ضمن معرفی حاضران در نشست و تشکر از میهمانان خارجی برای حضور در جلسه، در خصوص فعالیت‌ها و اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه حقوق مالکیت فکری گزارشی ارائه کرد.

وی گفت: بر پایه ماده ٢١ آیین نامه حقوق مولفان از سال ١٣٨٧ تاکنون قریب به پنج هزار درخواست ثبت اثر انجام شده که ١٤٢٠ اثر ثبت نهایی شده و گواهینامه برای صاحبان اثر صادر شده است و از سال ١٣٩٥ فرآیند ثبت اثر به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه انجام شده است.

سهرابی، برگزاری هشت دوره همایش مالکیت فکری، تدوین لایحه مالکیت فکری و تقدیم آن به مجلس، طرح پژوهشی الحاق جمهوری اسلامی ایران به معاهده برن، پاسخ به استعلامات وزارتخانه در حوزه ثبت آثار مالکیت فکری و تکمیل بانک اطلاعات و اسناد در بحث فرهنگ سازی این حقوق و تعامل با شورای مالکیت فکری در وزارت دادگستری را از جمله فعالیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برشمرد.

یورگن بلومکوئیست مشاور ارشد حوزه کپی رایت، نیز ضمن قدردانی از دعوت ایران و ابراز خوشحالی از تعاملات مثبت دو کشور در حوزه مالکیت فکری گفت: ساختار سیستم حوزه مالکیت فکری در دانمارک شبیه ایران است و بخش کپی رایت مربوط به وزارت فرهنگ می‌شود، اما ثبت آثار در این وزارتخانه اتفاق نمی‌افتد.

وی افزود: بحث مدیریت جمعی بررسی می‌کند که چطور آثار بررسی می‌شود و حقش را مورد حمایت قرار می‌دهد، اما قبل از آن مولف باید از حقوق خود آگاهی داشته باشد و ما بخش‌هایی داریم که آگاهی آنان را بالا می‌برد.

بلومکوئیست ادامه داد: در کشور ما نهاد‌های خصوصی با پیروی از آیین نامه اروپا و قوانین جزئی مدیریت قوانین را شفاف نشان می‌دهد و فعالیت هایشان مورد بازرسی قرار می‌گیرد و حتی می‌توانند از این سازمان‌ها شکایت کنند.

وی بخش IT را جزو عرصه‌هایی دانست که کپی رایت می‌تواند نقش بسزایی بازی کند و بازار انفرادی دیجیتال در این عرصه بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

ترکل بورگ مشاور پروژه در سفارت دانمارک در ایران نیز با اشاره به گذشت ٩٠ سال از حضور سفارت دانمارک در ایران و روابط حسنه دو کشور، تبادل تجربیات سازمان‌ها و کارشناسان حوزه مالکیت فکری در کشور‌های در حال توسعه و تقویت روابط دوجانبه کشور‌ها را از مهمترین اهداف اینگونه نشست‌ها عنوان کرد.

در ادامه این نشست حاضران در خصوص موضوعات مربوط به حوزه مالکیت فکری با میهمانان خارجی به تبادل نظر و تجربیات پرداختند.

این نشست تا پایان هفته جاری در خصوص بررسی موضوعات مختلف در حوزه مالکیت فکری هر روز ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار