کد خبر: ۴۸۴۱۲۳
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴

کمتر از یک روز مانده به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اوکراین دو نامزد راه یافته به مرحله نهایی با یکدیگر مناظره آتشینی در ورزشگاه المپیک کی یف داشتند که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه محور آن بود.

به گزارش شفاف، مناظره پترو پروشنکو رئیس جمهوری فعلی اوکراین و ولادیمیر زلنسکی کمدین مشهور و بیشترین شانس کسب عنوان رئیس جمهوری جدید اوکراین در حالی دیشب در مقابل بیش از 60 هزار هوادار دو طرف برگزار شد که در طول یک ساعت مناظره در مجموع 10 بار از پوتین نام برده شد.
برنامه این مناظره به گونه ای تنظیم شده بود که هر نامزد پس از پنج دقیقه سخن گفتن، نوبت را به طرف مقابل می داد تا او نیز پس از پاسخ دادن به سوالات مطرح شده خود سوال هایی را از رقیب خود بپرسد.
ابتدا زلنسکی مناظره را با پرتاب سکه که به نفع وی تمام شد آغاز کرد و با بیان اینکه من در سال 2014 به پروشنکو رای دادم گفت: بعدا متوجه شدم چه اشتباه بزرگی کرده ام.
وی پروشنکو را متهم به دورویی کرد و گفت که دو پروشنکو وجود دارد، یکی وعده می دهد و نطق های آتشین می کند اما در عمل برعکس رفتار می کند.
زلنسکی گفت: به عنوان مثال پروشنکو می گوید که با پوتین خصومت دارد اما در خفا مدودچوک را به عنوان نماینده خود به مسکو می فرستد.
وی همچنین پروشنکو را مسئول فقر و مشکلات اقتصادی در اوکراین خواند و خاطرنشان کرد: در حالی که اوکراین فقیرترین کشور اروپا است رئیس جمهور آن ثروتمندترین فرد اروپاست.
پروشنکو هم در مقابل زلنسکی را مترسک ایگور کولومویسکی سرمایه دار معروف یهودی خواند که سفارش های او را انجام می دهد.
وی همچنین زلنسکی را فرد ناشناخته شده ای خواند که شبیه به گربه ای می ماند که درون کیسه افتاده و هیچ برنامه ای ندارد.
زلنسکی هم در پاسخ به این اتهام، گفت که گربه در کیسه بودن بهتر از روباه گونی به دست است که اشاره به اتهامات وارده از سوی برخی ها به پروشنکو مبنی بر شرکت در فساد مالی سیستماتیک در دولت دارد.
این نامزد ریاست جمهوری اوکراین همچنین گفت که رئیس جمهور این کشور هیچگاه نباید یک الیگارش باشد زیرا چنین فردی از مردم فاصله می گیرد.
پروشنکو نیز رقیب خود را فردی فاقد صلاحیت خواند که تجربه سیاسی ندارد و نمی تواند امور کشور را به شایستگی بگرداند.
وی گفت که زلنسکی به اوکراین توهین کرده و در سال 2013 از کشور فرار و در عملیات نظامی در مناطق جنوب و شرق این کشور شرکت نکرد و حتی سربازی هم نرفته است.
وی از طرفداران خود در ورزشگاه خواست پیش از ترک ورزشگاه سه نفر از طرفداران زلنسکی را متقاعد کنند که به نفع وی (پروشنکو) رای دهند و به همراه این افراد در پای صندوق های رای گیری حاضر شوند.
از حاشیه های دیگر این مناظره می توان به تماس تلفنی فردی ناشناس مبنی بر بمب گذاری در ورزشگاه خبر داد که مورد توجه پلیس قرار نگرفت و پلیس کی یف این مناظره را با تدابیر شدید امنیتی برگزار کرد.
در آخرین نظرسنجی ها زلنسکی 70 درصد آرا را در اختیار دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار