کد خبر: ۴۸۴۱۲۴
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴

یکصد و دهمین سالروز تولد سامول کوچاریانتس طراح و سازنده اصلی بمب اتم و ترمودینامیک شوروی توسط ارامنه در مسکو گرامی داشته شد.

به گزارش شفاف، این مراسم را بنیاد سوریک که یک بنیاد ارمنی است و سرپرستی آن را سوریک نجاریان برعهده دارد، در هتل «ونوکووا ویلج پارک» در حومه مسکو برگزار شد.
در این مراسم شماری از مقام ها و کارشناسان مرکز اتمی فدرال روسیه (مستقر در شهر ساروف)، وارطان توگانیان سفیر ارمنستان در روسیه و شماری از شخصیت های اجتماعی و فرهنگی روسیه شرکت داشتند.
شرکت کنندگان در این مراسم همچنین هفتاد سال آزمایش نخستین بمب اتمی شوروی سابق که در سال 1949 میلادی در دوره حکومت ژوزف استالین رهبر وقت شوروی صورت گرفت را گرامی داشتند.
«واران توگانیان» سفیر ارمنستان در روسیه در سخنانی گفت که ارامنه در طول 300 سال حضور در روسیه خدمات شایانی به روسیه تزاری، شوروی و حکومت کنونی آن کرده اند.
وی با بیان اینکه ارامنه ملتی سازنده هستند، به خدمات سامول کوچاریانتس به عنوان طراح اصلی و سازنده بمب اتم و بخش هایی از موشک های بالستیک و قاره پیمای روسیه اشاره کرد که با این اقدام سهم بزرگی در ایجاد سپر اتمی شوروی داشت.
سوریک نجاریان سرپرست بنیاد سوریک نیز در این مراسم گفت که من افتخار می کنم که کوچاریانتس سازنده اصلی بمب اتمی همشهری من و از شهر گاوار ارمنستان بوده است.
مقام ها و کارشناسان مرکز فدرال اتمی روسیه نیز در سخنانی به تشریح ابعاد زندگی و کار سامول کوچاریانتس و خدمات وی برای ساخت بمب اتمی و آموزش کارشناسان هسته ای نسل های بعدی روسیه پرداختند.
یکی از مهمان حاضر در این مراسم بدون ذکر نام به ایرنا گفت که بزودی تندیس کوچاریانتس در مرکز فدرال اتمی روسیه در شهر ساروف نصب می شود.
یک کارشناس هسته ای روس که خود را آناتولی واسیلویچ معرفی کرد و بیش از 20 نشان لنین و استالین بر کت خود آویزان کرده بود به خبرنگار ایرنا گفت: من از سازندگان بمب هیدروژنی شوروی هستم.
کارشناس سالخورده روس که تمایلی برای گفت وگو و مصاحبه با خبرنگاران نداشت در برابر اصرار خبرنگار ایرنا گفت: من در آزمایش بمب هیدروژنی شوروی در سال 1953 شرکت داشتم و بمب را در منطقه نووایا زملیا (در مجاورت قطب شمال) پرتاب کردیم.
واسیلویچ سپس کتاب خود را با عنوان «سپر اتمی» به خبرنگار ایرنا نشان داد اما از گفت وگوی بیشتر خودداری کرد.
دیگر کارشناسان هسته ای حاضر در مراسم گرامیداشت سازنده بمب اتمی شوروی چندان اهل گفت وگو نبودند و از مصاحبه خودداری می کردند.
در مراسم گرامیداشت طراح اصلی بمب اتمی شوروی، برخی اعضای خانواده سامول کوچاریانتس ازجمله پسرش گریگور، نوه اش لیوبوف و نبیره اش شرکت داشتند و بخش هایی از زندگی وی را برای حاضران بازگو کردند.
خانم لیوبوف کوچاریانتس نوه دانشمند هسته ای شوروی به خبرنگار ایرنا گفت: ما هیچگاه از فعالیت ها و تحقیقات علمی وی خبر نداشتیم و پدربزرگم در ارتباط با مردم و حتی نزدیک ترین افراد و بستگان بسیار محتاط بود.
وی افزود: برای همه سامول کوچاریانتس یک دانشمند هسته ای بود که توانست بمب اتمی را بسازد اما برای من همیشه پدربزرگی بود که دوستش داشتم و او نیز به من علاقه داشت.
سامول کوچاریانتس روز هفتم ژانویه سال 1909 در شهر نووی بایزیت (گاوار کنونی) ارمنستان به دنیا آمد.
سامول که دو بار قهرمان کار سوسیالیستی (عالی ترین عنوان در شوروی) شده بود و ستاره های طلایی آن را بر سینه داشت و شش نشان لنین و استالین نیز داشت، از خاندان ملوکان قره باغ به حساب می آمد.
وی تحصیلات عالی را در دانشگاه ایروان آغاز کرد اما مسئولین دانشگاه پس از اطلاع از بیوگرافی وی، سامول را اخراج کردند. 
سامول کوچاریانتس مجبور به مهاجرت ناخواسته به مسکو در سال 1930 میلادی شد حال آنکه پیشرفت های او نیز با این سفر آغاز شد.
او در سال 1933 از انستیتو انرژی مسکو فارغ التحصیل شد و سپس در همین انستیتو به تدریس پرداخت.
در سال 1945 پس از پیروزی متفقین بر آلمان نازی در یک ماموریت فوق سری به برلین رفت تا بر روی موشک های باقی مانده و طرح هسته ای آلمان کار کند.
وی از سپتامبر سال 1947 در شهر اتمی شوروی به نام «ک.ب.11» یا آرزاماس16که به دلیل سری بودن هیچگاه در نقشه های شوروی نامی از آن برده نمی شد مشغول فعالیت شد. 
سامول که در ساخت نخستین بمب اتمی شوروی شرکت کرده بود در سال 1949پس از آزمایش موفق این بمب نشان لنین و جایزه ویژه استالین دریافت کرد.
کوچاریانتس روز چهارم اوت 1993 در شهر ساروف روسیه در سن 84 سالگی درگذشت.
شرکت کنندگان در مراسم بزرگداشت کوچاریانتس گفتند که این دانشمند هسته ای نقش مهمی در ایجاد سپر اتمی شوروی و روسیه داشت و خدمات وی به همراه دیگر دانشمندان هسته ای روسیه باعث شد که امروز روسیه کشوری مستقل باقی بماند و در برابر فشارهای سیاسی خارجی زانو نزند.
در پایان این مراسم به حاضران کتابی به نام «سری ترین کا» اهدا شد که در آن زندگی و اقدامات کوچاریانتس تشریح شده و کتاب با این جمله دانشمند هسته ای که «من افتخار می کنم که سلاح ویژه ای برای دفاع از کشور خود ساختم» آغاز می شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: