کد خبر: ۴۸۴۴۸۰
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶

علی رغم کاهش قیمت نفت به دنبال امید به جبران کمبود نفت ایران توسط اوپک، این کالای اساسی در بازارهای جهانی همچنان بالای 74 دلار در هر بشکه به فروش می رسد.

به گزارش شفاف به نقل از رویترز، به دنبال انتظار برای افزایش تولید اوپک در آینده نزدیک برای جبران کاهش صادرات نفت ایران به علت تحریم‌های آمریکا، قیمت نفت در معاملات امروز کاهش یافت.

اما هنوز به علت کمی عرضه در بازار در بحبوحه اختلالات در عرضه و افزایش نگرانی‌های ژئوپلتیکی به ویژه تنش‌ها میان آمریکا و ایران، قیمت ها در مسیر ثبت طولانی ترین رشته افزایش هفتگی به صورت متوالی طی چند سال گذشته قرار دارند.

هر بشکه نفت برنت با 16 سنت کاهش 74.19 دلار فروخته شد. نفت خام آمریکا نیز با 32 سنت کاهش 64.89 دلار به ازای هر بشکه معامله شد.

پس از اینکه در روز پنج شنبه آلمان، لهستان و اسلواکی واردات نفت از یک خط لوله مهم از روسیه را با ادعای کیفیت پایین نفت آن به حالت تعلیق درآوردند، قیمت نفت برنت در بازارهای جهانی برای نخستین بار در سال جاری میلادی به بالای 75 دلار در هر بشکه رسید. این اقدام بخش‌هایی از اروپا را از یک مسیر مهم عرضه نفت محروم کرد.

نفت خام آمریکا در مسیر ثبت هشتمین هفته متوالی افزایشی قرار دارد که طولانی‌ترین رشته افزایشی هفتگی از نیمه نخست سال 2015 است. نفت برنت نیز در مسیر ثبت پنجمین هفته افزایشی قیمت قرار دارد که طولانیترین رشته از آوریل 2018 به شمار می‌رود.

قیمت نفت با توافق کاهش تولید اوپک و تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا و ایران افزایش یافته است، به طوری که قیمت نفت خام حدود 40 درصد تا این زمان در سال جاری میلادی بالا رفته است.

موسسه فیچ سولوشن در یادداشتی نوست: «با توجه به نگرانی ها در مورد کم شدن عرضه نفت لیبی، ونزوئلا و ایران، چشم انداز کوتاه مدت در مورد برنت افزایشی است.»

واشنگتن روز دوشنبه اعلام کرد که به تمام معافیت های نفتی ایران از تحریم ها پایان خواهد داد و از کشورها خواست تا از ماه می هیچ نفتی از ایران نخرند.

بانک جفریز آمریکا اعلام کرد «به نظر می رسد اکنون یک کاهش 500 هزار تا 600 هزار بشکه در روز برای صادرات نفت ایران واقعی باشد... حداقل چین و احتمالا هند و ترکیه به واردات نفت از ایران ادامه خواهند داد.»

این بانک امریکایی ادامه داد: «اوپک این کمبود را جبران خواهد کرد.»

علی رغم تلاش های آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند صادرات مقداری از نفت ایران ادامه یابد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار