کد خبر: ۴۸۴۴۹۴
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶

کلانتری بر لزوم تقویت فرهنگ استفاده کمتر از پلاستیک و تفکیک زباله از مبدأ تأکید کرد.

به گزارش شفاف، صبح امروز همزمان با گرامیداشت روز جهانی زمین و هفته زمین پاک، با شعار "حفاظت از گونه‌های زیستی، نه به زباله و پلاستیک "بخش‌هایی از ارتفاعات تهران با حضور علاقمندان به طبیعت و محیط زیست، گروه‌های خودجوش و با همراهی مردم، از وجود زباله پاکسازی شد.

کیومرث کلانتری مدیرکل محیط زیست استان تهران در حاشیه این مراسم با اشاره به اینکه زباله‌های رهاسازی شده در طبیعت هم به لحاظ بصری و هم به لحاظ آلودگی‌های محیط زیست، مضرات فراوانی برای منظر و سلامت مردم دارد، اظهار کرد: بسیاری از این زباله‌ها سال‌ها در طبیعت باقی مانده و به هیچ وجه تجزیه نمی‌شود و در واقع آفت و آسیب بسیار جدی در حوزه آب و خاک محسوب می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه داشتن محیط زیست پاک و سالم و زیبا حق همه شهروندان است، افزود: رهاسازی و ریختن زباله‌ها در طبیعت علاوه بر اینکه با فرهنگ و ارزش‌های دینی و اخلاقی ما ایرانیان منافات دارد، بلکه زمینه کار مضاعف عده‌ای را برای برداشتن و پاکیزه کردن محیط اطراف فراهم می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: ما باید با الگوسازی فرهنگی و نیز اجرای برنامه‌های نمادین پاکسازی محیط‌های طبیعی بتوانیم این تفکر را که ریختن زباله‌ها در طبیعت و جاده‌ها، خیابان‌ها و دیگر اماکن حق خود بوده و جمع کردن آن‌ها وظیفه دیگران و رفتگران زحمتکش است را تغییر دهیم.

کلانتری با توضیح اینکه آلوده کردن طبیعت در کیفیت چرخه طبیعی حیات موجودات زنده اثر نامطلوبی دارد و پیامد‌های زیانباری برای زندگی انسان، حیوانات و گیاهان خواهد داشت، گفت: یکی از مصادیق این موضوع نامگذاری شعار جهانی روز زمین با عنوان حفاظت از گونه‌های زیستی است که این عنوان در کشور ما با نریختن زباله و پلاستیک در طبیعت پیوند خورده و مبین این است که الودگی محیط زیست، زیست گونه‌های مختلف را تهدید می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم تغییر الگوی مصرف برای کاهش زباله و استفاده از پلاستیک تأکید کرد و بیان داشت: ما باید بتوانیم الگوی مصرف خود را تغییر دهیم و تا جای ممکن از پلاستیک و ظروف پلاستیکی زیست تخریب ناپذیر استفاده نکنیم و از طرفی بتوانیم فرهنگ تفکیک زباله از مبدا را در زندگی روزمره خود تقویت کنیم.

وی تصریح کرد: به هر حال بخشی از زباله‌های رهاسازی شده در طبیعت قابلیت بازیافت و بازگشت به چرخه تولید داشته و می‌تواند صرفه اقتصادی به همراه داشته باشد و این موضوع در قدم اول با تفکیک زباله از مبدا و نریختن زباله در طبیعت امکان پذیر است.

کلانتری همچنین از برگزاری برنامه‌های پاکسازی در سطح شهرستان‌های استان تهران در هفته گذشته و همزمان با گرامیداشت زمین پاک خبر داد و گفت: البته این اقدامات بصورت نمادین و برای توجه به فرهنگ حفاظت محیط زیست صورت می‌گیرد ولی متاسفانه در همین برنامه‌های نمادین نیز مقادیر قابل توجهی زباله جمع آوری شده و از طبیعت خارج می‌شود.

وی در پایان از همه مردم و شهروندان خواست تا به موضوع حفظ محیط زیست و طبیعت به عنوان یکی از چالش‌های مهم حاضر توجه کنند و در هنگام سفر به طبیعت هیچ چیز به طبیعت اضافه نکنند و هیچ چیز دیگری غیر از زباله از آن خارج نکنند.

گفتنی است؛ در این مراسم که به همت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و با همکاری مترو و شهرداری تهران و انجمن امداد کوهستان برگزار شد، بخش‌هایی از طبیعت ارتفاعات دربند تهران پاکسازی شد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار