کد خبر: ۴۸۴۶۲۸
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۱

بودجه پیشنهادی ستاد صندوق توسعه ملی برای سال ۱۳۹۸ در جلسه هیئت امنای این صندوق با حضور رئیس‌جمهور بررسی و تصویب شد.

به گزارش شفاف، جلسه هیئت امنای صندوق توسعه ملی با حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور تشکیل شد و در آن ضمن بررسی عملکرد بودجه صندوق در سال 1397، بودجه پیشنهادی ستاد صندوق توسعه ملی برای سال 1398 مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

در این جلسه، اعضای هیئت امنا در فرآیند تصویب بودجه پیشنهادی صندوق توسعه ملی برای سال 1398 مقرر نمودند تا متناسب با شرایط کشور حداکثر انضباط مالی را مد نظر قرار گیرد و هیئت امنای صندوق توسعه ملی با بررسی پیشنهادهای واصله ، ضمن اصلاح چند مورد از مصوبات قبلی، مواردی را به شرح زیر به تصویب رساند:

1- نرخ سود تسهیلات ریالی از محل منابع صندوق توسعه ملی برای صادرکنندگان کالاهای صنعتی و کشاورزی 11 درصد تعیین شد.

2- سرمایه‌گذاری در بازارهای پولی و مالی بین‌المللی به صورت مستقیم (توسط صندوق) و یا غیرمستقیم (برون‌سپاری) از طریق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکت‌ سرمایه‌گذاری‌های خارجی ایران و یا شرکت‌های مدیریت دارایی صورت می‌پذیرد. همچنین سقف سرمایه‌گذاری‌های مزبور به میزان 50 درصد افزایش یافت.

3- تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی علاوه بر طرح‌های توسعه‌ای مربوط به واحدهای دامپروری و زنجیره‌های گوشت قرمز، گوشت سفید و شیر، به طرح‌های جدید الاحداث این واحدها و زنجیره‌ها با اولویت طرح‌های توسعه‌ای نیز اختصاص می‌یابد.

4- با توجه به ضرورت کنترل رشد سطح عمومی قیمت‌ها، به هیئت عامل اجازه داده شد تا صرفاً در مورد طرح‌هایی که از محل سپرده‌های ریالی صندوق توسعه ملی تا پایان خرداد 1397 تأمین مالی شده‌اند، متناسب با میزان پیشرفت پروژه با درخواست اعطای تسهیلات تکمیلی به طرح‌های دارای توجیه مالی و اقتصادی با تأیید بانک عامل حداکثر تا 40 درصد تسهیلات اولیه و تنها از طریق بانک اعطا کننده تسهیلات اولیه، به شرط اطمینان از به بهره‌برداری رسیدن طرح ظرف مدت حداکثر یک سال موافقت نماید.

5- از آنجایی که توسعه و تکمیل زیرساخت‌های حمل و نقلی همواره از فعالیت‌های واجد اولویت دریافت تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه بوده است در این راستا، زمان تسهیلات موضوع بند «و» تبصره (4) قانون بودجه سال 1397 کل کشور شامل جدول دریافت و بازپرداخت، مطابق شرایط اصل قرارداد فاینانس تعیین گردید.

در این جلسه همچنین علاوه بر مصوبات فوق، هیئت امنای صندوق توسعه ملی به هیئت عامل اجازه داد پس از تأیید نهایی رئیس‌جمهور، صندوق در راستای انجام رسالت اجتماعی خود و برنامه حذف فقر مطلق مبلغ 500 میلیارد ریال از محل سود سالیانه صندوق را برای مشارکت در تأمین مالی دو هزار واحد مسکونی برای ایتام تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی با اولویت مناطق سیل‌زده شامل خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی اختصاص دهد.

در ایتدای این جلسه، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی گزارشی از عملکرد صندوق در سال 1397 ارائه کرد.

همچنین گزارش هیئت نظارت در مورد صورت‌های مالی 1395 و 1396 صندوق مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم مصوب گردید.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار