کد خبر: ۴۸۴۶۳۱
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۸

باتوجه به انتشار شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر تکمیل ظرفیت کل ورودی دانشگاه‌های ایران در چند سال آینده توسط دانشجویان منتقل شده از خارج از کشور، وزارت بهداشت توضیحاتی در این باره منتشر کرد.

به گزارش شفاف، باتوجه به انتشار شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر تکمیل ظرفیت کل ورودی دانشگاه‌های ایران در چند سال آینده توسط دانشجویان منتقل شده از خارج از کشور، معاونت آموزشی وزارت بهداشت در اطلاعیه‌ای این مطالب را تکذیب کرد.

در متن این اطلاعیه آمده است: «موضوع انتقال دانشجویان ایرانی از خارج از کشور از سالیان بسیار متمادی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، براساس آیین نامه مصوب شورای عالی برنامه ریزی وزارتین برای افراد واجد شرایط انجام می گرفته و موضوع جدیدی نمی باشد.

در سال 1397 هم طبق روال هرسال این موضوع مورد اقدام واقع شده ولیکن با توجه به شرایط ارزی خاصی که در ابتدای سال پیش آمد، شورایعالی برنامه ریزی با حفظ سایر شرایط مصوب، تنها شرط تعداد واحدهای گذرانده را از 72 واحد به 36 واحد تغییر داد. قابل ذکر است با تدابیر اضافه دیگری، شرایط سخت‌گیرانه‌تری به لحاظ کیفیت تحصیلی برای متقاضیان انتقال با این شرایط در نظر گرفته شد.

این در حالی است که در سال 1396، که چنین شرایط نیز وجود نداشت، بیش از 700 مورد تقاضا در وزارت بهداشت مورد بررسی و اقدام قرار گرفته بود و با توجه به کاهش تعداد واحدهای مورد نیاز برای انتقال در سال 1397 و هم چنین مشکلات ارزی و اقدام افرادی که بعضا حتی در سالهای پایانی تحصیل خود در خارج از کشور بوده و در سال‌های قبل هم واجد شرایط انتقال به داخل بوده لیکن در این خصوص اقدامی ننموده بودند، مجموعا تعداد متقاضیان به حدود 1500 نفر رسید.

با توجه به کاهش تعداد واحد مورد نیاز از 72 واحد به 36 واحد در واقع مدتی که دانشجو باید در خارج از کشور تحصیل مینمود تا واجد شرایط انتقال شود از 2 سال به یک سال تغییر نمود، بنابراین دو برابر شدن تعداد متقاضیان امری غیر قابل انتظار نبود و در واقع افرادی که بایستی طی دو سال منتقل می‌شدند در عرض یک سال واجد شرایط شده و درخواست انتقال نمودند. به این ترتیب پیش‌بینی می‌شود از آمار واجدین شرایط در سال بعد کاسته شود. قابل ذکر است انتقال دانشجو از خارج به داخل تاثیری در ظرفیت کنکور سراسری نداشته و این افراد درصورت وجود ظرفیت مازاد توسط دانشگاه‌ها پذیرفته می‌شوند.

با توجه به اینکه روند عزیمت نوجوانان به خارج از کشور برای تحصیل در رشته‌های گروه پزشکی روند افزایشی نشان می‌داد و بسیاری از موسسات اعزام دانشجو از این اشتیاق خانواده‌ها سوءاستفاده نموده و به خاطر منافع مادی به دنبال جذب مشتری بیشتر بودند و حتی با فریب دادن خانواده‌ها نسبت به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های غیر معتبر از نظر وزارت بهداشت اقدام می‌نمودند و به نوعی با دور زدن کنکور روند تعادلی تربیت نیروی انسانی در گروه پزشکی را نیز خدشه دار می‌نمودند، لذا نهایتا با مصوبه شورای عالی برنامه ریزی انتقال از خارج از کشور برای کسانی که از ابتدای سال 2019 (10 دی ماه 1397) در خارج از کشور شروع به تحصیل کنند ممنوع اعلام گردید.

ارتقای کیفیت آموزش علوم پزشکی و تامین نیازهای کشور از اهداف مهمی است که در تمامی تصمیمات و سیاستگذاری‌های حوزه آموزش علوم پزشکی مورد توجه قرار می‌گیرد. لیکن برخی افراد و موسسات مرتبا با انتشار مطالب نادرست در صدد ایجاد جو التهابی در فضای دانشجویی و بهره برداری نادرست از این جو می‌باشند.

حوزه معاونت آموزشی ضمن تکذیب مطالبی از قبیل اینکه در سال 1397 حدود ده هزار دانشجو برای تحصیل در رشته‌های پزشکی به خارج از کشور رفته‌اند و درصدد بازگشت به دانشگاه‌های داخل هستند، از داوطلبان تحصیل در دانشگاه‌های خارجی تقاضا دارد در هنگام عزیمت به دانشگاه‌های خارجی برای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی به این نکته که تا پایان دوره تحصیل نمی‌توانند به دانشگاه‌های داخل منتقل شوند توجه کرده و درخصوص دانشگاه محل تحصیل نیز دقت داشته باشند که دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مطابق فهرست اعلامی این وزارت را انتخاب نمایند».

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: