کد خبر: ۴۸۴۶۹۱
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۹
نگاهی به یک خبر عجیب؛

در ساعات گذشته خبر اختلاس ۵ میلیارد تومانی در حوزه سوادآموزی یکی از شهرستان های استان سیستان و بلوچستان در حالی اطلاع رسانی می شود که آموزش و پرورش در این سال ها از کمبود اعتبار در رنج است.

به گزارش شفاف، بحث اختلاس که می‌شود باید منتظر عجیب‌ترین فضاها و دور از انتظار تر ین خبرها بود. مانند همین خبر اختلاس ۵ میلیاردی که در حوزه سوادآموزی در شهرستان راسک از توابع سرباز استان سیستان و بلوچستان رخ داده است. هنوز با وجود توضیحات برخی از مسئولان آموزش و پرورش این سوال در ذهن‌ها می‌چرخد که چه گردش مالی در بخش سوادآموزی یک شهرتان در جریان است که افرادی توانسته‌اند ۵ میلیارد تومان در این حوزه اختلاس کنند.

بنا بر اخبار منتشر شده، تخلف مالی در حوزه اعتبارات سوادآموزی در این شهرستان باعث دستگیری چند نفر شده است. پرداختی‌های نهضت سوادآموزی به سوادآموزان بنا بر تعداد جذب سوادآموز و تشکیل کلاس‌ها و تعداد افرادی که آزمون می‌دهند و قبول می‌شوند صورت می‌گیرد که در همه این مراحل سوادآموزان باید مدارک مستدلی ارائه دهند. روال کار پرداختی‌ها همواره مورد سوال خبرنگاران در نشست‌های خبری رئیس سازمان نهضت سوادآموزی بوده است و از سوی دیگر یکی از اعتراضات همیشگی در حوزه فرهنگیان به اعتراض حق‌الزحمه سوادآموزان و تأخیر در پرداختی آنها صورت می‌گیرد.

با این‌همه هنوز مشخص نیست در چنین فضایی چگونه رئیس شهرستان راسک که گویا پیش از بازداشت استعفا داده بود، با همکاری عده‌ای توانسته در این حوزه اختلاسی ۵ میلیارد تومانی را انجام دهد و به موقع مراجع نظارتی آموزش و پرورش متوجه آن نشوند به طوری که امیر نعمت الهی قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در این باره گفته است: اگر ما متوجه شده بودیم حتماً برخورد می‌کردیم.

این دستگیری و افشای اختلاس نیز توسط اداره کل اطلاعات استان سیستان و بلوچستان صورت گرفته است.

در روزهایی که همه مسئولان آموزش و پرورش از جمله وزیر آموزش و پرورش خبر از اعتبارات ناکافی وزارت آموزش و پرورش می‌زنند، رخ دادن چنین اتفاقاتی در شهرستانی که به نظر می‌رسد بودجه و اعتبار زیادی به آنجا نمی‌رسد می‌تواند تأثیرات نامطلوبی در اعتماد به این وزارتخانه بگذارد و شایسته است سیستم‌های نظارتی آموزش و پرورش پیش از کشف چنین مواردی توسط دستگاه‌های نظارتی خارج از وزارتخانه خود آن را کشف و در لحظه وقوع مانع از آن شوند.

منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار