کد خبر: ۴۸۴۷۲۲
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۷

یک متخصص گوش و حلق بینی گفت: لوزه برخی از افراد به‌صورت مادرزاد حفره‌ای بوده و غذا خوردن آن‌ها با مشکل مواجه است.

سید علیرضا مصباحی متخصص گوش، حلق و بینی در گفتگویی اظهار کرد: سنگ لوزه توده‌ای در بین حفره‌های حلق است که در دو طرف مجاری انتهایی حلق وجود دارد؛ حفره‌هایی که ترشحات دهان، از طریق آنها به بیرون هدایت می‌شود، اگر این ترشحات به صورت طبیعی خارج نشود به عفونت و چسبندگی دهان و لوزه منجر شده و به تدریج رسوبات کریستال کلسیم شکل می‌گیرد.

وی در ادامه گفت: برخی از افراد به‌صورت مادرزاد لوزه‌ حفره حفره‌ای دارند که در این حالت غذا خوردن آنها با جمع شدن مواد غذایی در این حفره‌ها و بسته شدن دهانه مجاری همراه خواهد بود، با این اتفاق ترشحات جمع شده در این ناحیه حالت سکون پیدا کرده و‌ به بوی بد و عفونت دهان منجر خواهد شد، همچنین بیمار ممکن است لکه‌های سفید رنگی را در این ناحیه دیده و احساس پری و سنگینی داشته باشد.

سنگ لوزه گریبانگیر چه کسانی می‌شود؟ +مهم‌ترین نشانه‌های ابتلا

مصباحی با اشاره به بروز این بیماری در تعداد کمی از افراد گفت: یکی از نشانه‌های شایع این اختلال بوی بد دهان است که الزاما به دلیل ابتلا به سنگ لوزه ایجاد نمی‌شود.

وی همچنین درباره علائم سنگ لوزه گفت: لوزه‌ها از برآمدگی و شکاف‌هایی تشکیل شده اند که باکتری ها، مخاط و سلول‌های مرده در آن گیر می‌کنند؛ با افزایش تدریجی این ذرات و تغلیظ آن‌ها توده سفید رنگی در انتهای لوزه‌ها به وجود می‌آید و این رسوب به التهاب لوزه منجر می‌شود و این موضوع اصلی‌ترین عامل سنگ لوزه است.

سنگ لوزه گریبانگیر چه کسانی می‌شود؟ +مهم‌ترین نشانه‌های ابتلا

متخصص گوش، حلق و بینی افزود: برخی عوامل دیگر مانند مصرف دارو‌های فشار خون که با ایجاد حس خشکی در دهان بروز می‌دهد، مشکلات سینوسی، آلرژی، استعمال دخانیات، مصرف مواد چرب و رنگی مانند آجیل‌ها و غذا‌های سرخ کردنی در هنگام سرماخوردگی ظاهر می‌شود،‌از دیگر علائم این اختلال هستند.

مصباحی درباره درمان سنگ لوزه گفت: جلوگیری از تشکیل سنگ لوزه به آسانی امکان پذیر است و صرفا نیاز به رعایت بهداشت دهان و دندان دارد و مسواک زدن دندان‌ها و زبان بعد از غذا در زمان خواب و اول صبح باعث جلوگیری از آن می‌شود. کشیدن نخ دندان روزانه به تمیز کردن باکتری‌ها کمک می‌کند. همچنین پیشنهاد می‌شود که روزانه عمل قرقره با آب و محلول تجاری، دهان شو خانگی متشکل از پراکسید هیدروژن و آب استفاده شود.

وی ادامه داد: برای درمان و بهبودی کامل این نوع بیماری باید لوزه فرد کاملا تخلیه شود نه صرفا فقط سنگ لوزه برداشته شود.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: