کد خبر: ۴۸۴۷۸۲
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲

وزیر راه و شهرسازی از اهتمام ویژه روحانی برای تجهیز، تقویت و نوسازی سازمان هواشناسی خبر داد و گفت: برنامه تقویت و ارتقای کیفیت و عملکرد سازمان هواشناسی به‌منظور تجهیز و نوسازی امکانات به دولت ارسال شد.

به گزارش شفاف، محمد اسلامی با مثبت ارزیابی کردن عملکرد سازمان هواشناسی در سیل اخیر،‌ اظهار کرد:‌ در هیچ جای دنیا کسی نمی‌تواند سیل را از سه ماه پیش از وقوع پیش‌بینی کند. بازه زمانی پیش‌بینی هم‌اکنون از 10روز، یک هفته و 3روز پیش‌آگهی می شود و در کشورهای پیشرفته نیز از یک هفته قبل آگهی پیش‌بینی سیلاب را اعلام می‌کنند و ظرف سه روز نیز اخطار می‌دهند.

وی ادامه داد: یعنی از پیش‌آگهی تا هشدار و اخطار یک بازه زمانی حداکثر 10روزه را شامل می‌شود. با این حال گفته می شود دامنه این بازه در برخی کشورها تا دو هفته را شامل می‌شود ولی به شخصه هیچ مصداقی را مشاهده نکرده‌ام.

وی با اشاره به اینکه نکته مهم در علم هواشناسی، قدرت آنالیز است و محاسبات ریاضی و قدرت تشخیص‌کار کارشناسی فقط تجهیزات، ماهواره یا رادار نیست، افزود: پدیده‌های هواشناسی پدیده‌های ناشناخته‌ای نیستند بلکه قدرت تشخیص مهم است که به نیروی انسانی مربوط است و من از کارکنان، فرهیختگان، پیش‌بین‌ها و تحلیل گران هواشناسی در سراسر کشور و سازمان مرکزی هواشناسی تشکر می‌کنم. این افراد نقش فوق‌العاده ارزنده‌ای در سیل اخیر ایفا کردند. البته طبیعی است که قدرت پردازش، آنالیز و تحلیل اطلاعاتمان و سامانه‌های دریافت اطلاعاتمان را باید همواره به‌روزرسانی و تجهیز کنیم.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد:‌ رئیس‌جمهوری اهتمام ویژه‌ای نسبت به تجهیز، نوسازی و تقویت سازمان هواشناسی دارد و این اقدامات جز موارد مهم و مورد تأکید ماست. امروز سازمان هواشناسی نشان داد که سازمانی حاشیه‌ای نیست بلکه سازمانی است که در متن قرار دارد و هراندازه قوی‌تر و موردتوجه بیشتر قرار گیرد قدرت تأثیرگذاری بیشتری هم خواهد داشت و یکی از دستاوردهای مهم سیل ارتقاء جایگاه، شأن و منزلت سازمان هواشناسی بود که توانایی‌های خود را به‌خوبی نشان داد و امروز اعتماد عمومی را نیز به همراه آورده است و امروز اخبار هواشناسی به لطف خدا و همت همکاران سازمان یک جایگاه خوب مردمی در اجتماع پیداکرده است.

اسلامی همچنین یادآور شد: سامانه پیامک سازمان هواشناسی تمام اطلاعات و هشدارها را برای همه مسئولان عضو ستاد بحران کشور به‌صورت استانی و ملی ارسال می‌کند، ضمن این‌که اپلیکیشن هواشناسی ایران نیز به‌زودی رونمایی و اطلاعات هواشناسی با استفاده از آن بر روی موبایل‌های مردم اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی از ارسال برنامه تقویت و ارتقای کیفیت و عملکرد سازمان هواشناسی به‌منظور تجهیز و نوسازی امکانات این سازمان به دولت خبر داد و گفت: با حمایتی که جذب خواهیم کرد این سازمان را بیش از گذشته تقویت خواهیم کرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار