کد خبر: ۴۸۴۸۳۹
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰

وزیر بهداشت با بیان اینکه وزارت بهداشت در کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر تاثیر اندکی دارد، گفت: برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر، باید تمام بخش‌ها، نهادها و دستگاه ها به کمک وزارت بهداشت بشتابند.

به گزارش شفاف، سعید نمکی، با حضور در مراسم دومین ماراتن برنامه نویسی سلامت ایران (هکا هلث) که در پردیس بین الملل دانشگاه صنعتی شریف در جزیره کیش برگزار شد، بیان کرد: دو تعریف از توسعه مدنظر است؛ یکی اینکه توسعه به معنی تبدیل نیروی انسانی به سرمایه انسانی است و دیگر اینکه کشوری توسعه یافته است که بتواند همراه با مقتضیات زمان خودش زندگی کند.

وزیر بهداشت افزود: می توان کشور را با شعار و سنت تغییر داد، اما استمرار و حیات آن، با عقل و علم میسر بوده و آنچه باعث ماندگاری کشور می‌شود، تکیه بر عقل و علم است و با شعار، احساسات و تکیه بر سنت‌ها، این امر امکان پذیر نیست.

نمکی با اشاره به ماراتن نفس گیر 72 ساعته دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در برنامه نویسی سلامت، خاطرنشان کرد: به تلاش‌های دانشجویان برای شرکت در این ماراتن، ادای احترام می‌کنم.

وزیر بهداشت ادامه داد: 30 سال پیش که معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم و در آن دوران، برای ثبت داده‌ها و اطلاعات توسط بهورزان در خانه‌های بهداشت، زیج حیاتی را ایجاد کردیم که به مرور زمان داده‌‌ها را به روز ثبت می‌‌کرد.

وزیر بهداشت افزود: روزی با دکتر زالی، رییس وقت مرکز آمار ایران بر سر آمار مرگ کودکان به اختلاف خوردیم و برای حکمیت به سراغ مرحوم دکتر حبیبی رفتیم، چراکه آمارهای وزارت بهداشت بالاتر از آمارهای ارائه شده توسط مرکز آمار بود و این موضوع برای وزارت بهداشت مطلوب نبود، اما واقعیت داشت. چراکه مبنای آمارگیری مرکز آمار، اطلاعات سازمان ثبت احوال بود و همان موقع، تاکید کردم که مشکل همین است، زیرا برخی افراد شناسنامه افراد فوت شده را باطل نمی‌کردند، اما بهورزان ما در شبکه بهداشت و درمان، در زیج حیاتی، آمار را به روز ثبت می‌کردند.

نمکی با بیان اینکه زیج حیاتی، زمانی بهترین نظام دسترسی به اطلاعات سلامت بود، عنوان کرد: آیا امروز می‌توانیم کشور را فقط بر پایه زیج حیاتی اداره کنیم؟ یا بدون استفاده از رویکردهای جدید می‌توانیم در کنترل بیماری‌ها موفق باشیم؟ پاسخ این است که امروزه، بدون استفاده از رویکردهای جدید نمی ‌توان مشکلات مربوط به ثبت بیماری‌‌ها را حل کرد.

وزیر بهداشت، تاثیر وزارت بهداشت در کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر را اندک خواند و افزود: برای کنترل این بیماری‌ها، باید تمام بخش‌ها، نهادها و دستگاه‌ها به کمک وزارت بهداشت بشتابند. اما اگر تمام بخش‌ها، سرمایه‌های خود را به میدان آورند، مشکل به طورکامل برطرف نمی‌شود و در این راستا، راهی جز تغییر رویکرد و بهره مندی از ظرفیت و توان استارت آپ‌ها، جوانان و شرکت‌های دانش بنیان باقی نمی‌ماند. به قول سهراب سپهری، " چشم‌ها را باید شست و جور دیگر باید دید"

وزیر بهداشت تاکید کرد: امروز کشور محتاج اندیشه‌های جوان کشور است، چراکه بزرگترین سرمایه کشور جوانان هستند. بسیاری از جوانان و دانشجویان، پا به رکاب رفتن به خارج از کشور هستند و حس وطن ‌دوستی در فرزندان ما کم ‌رنگ شده است. این غصه بزرگی است که دامن مادر خود را رها کرده و دچار بی خویشتنی شوند.

نمکی با بیان اینکه ساختار مشخصی برای فعالیت دانشجویان در حوزه فرهنگی تعریف نکرده ایم، یادآور شد: متاسفانه قدر جوانان فرهیخته کشور را به خوبی نمی‌دانیم، اما درب وزارت بهداشت به روی نخبگان باز است، چراکه زیرساخت آینده نظام ارائه خدمات، شما جوانان نخبه در حوزه‌های مختلف سلامت هستید. در دورانی از تاریخ کشور، نظام سلامت به صورت پزشک محور اداره می‌شد، اما امروز، با نگاه خدمت محور به حوزه سلامت، پزشک نیز جزیی از نظام سلامت محسوب می‌شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ضرورت دارد، متخصصین رشته‌های مختلف از جمله مهندسی پزشکی و فناوری اطلاعات، برای ارائه خدمات بهتر به مردم، به یکدیگر کمک کنند، گفت: امروز، نیازمند آموزش و پزشکی از راه دور هستیم. چراکه فناوری‌های نوین می‌توانند کمک زیادی به نظام سلامت کنند. تمام مردم در اقصی نقاط کشور با فناوری‌های نوین ارتباطی آشنا هستند و نمی‌توان مردم را برای دریافت هر خدمت کوچک و بزرگی، به کلینیک یا مرکز بهداشتی و درمانی سوق داد و باید به سمت ارائه مشاوره به بیماران از راه دور و از طریق تله مدیسن برویم.

نمکی در پایان سخنان خود در این مراسم، تاکید کرد: ما ایرانیان هر کجای دنیا که باشیم، باید به سرزمین سرافراز خود افتخار کنیم و بدون احساس ضعف یا حقارت، همگی برای ساختن ایرانی آباد و آزاد کمک کنیم و ایمان دارم این دوران سخت هم می‌گذرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار