کد خبر: ۴۸۵۷۷۶
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۴

دبیرکل متروپلیس گفت: طبق آمارها در شهر بارسلون، ۳ هزار نفر شهروند به خاطر آلودگی هوا در سال کشته می‌شوند که برای حل این مشکل آموزش‌های شهروندی مهمترین رکن را باید اجرا کند.

به گزارش شفاف، اکتاوی دلاوارگا دبیرکل انجمن کلانشهرهای جهان به همراه اگنس بیکارت مدیر روابط بین الملل اتحادیه کلانشهرهای جهان از منطقه 22 تهران بازدید و با علی نوذرپور شهردار منطقه دیدار و گفتگو کردند.

اکتاوی دلاوارگا؛ دبیرکل انجمن کلانشهرهای جهان ضمن قدردانی از شهردار منطقه 22 برای اقدامات شاخص فرهنگی، اجتماعی، محیط زیست و ... در این منطقه اظهار کرد: این دومین سفر من به تهران است، در این سفر متوجه شدم که آلودگی هوای شهر تهران کمتر شده است و فضاهای پیاده‌روی در شهر تهران چشمگیر شده و استفاده از دوچرخه دیده می‌شود.

وی در ادامه با توجه به بازدیدش از منطقه 22 گفت: اهداف مدیریت جدید شهری منطقه 22 صد‌در‌صد با روح اهداف مترو پلیس برابری دارد و این جای بسیار خوشحالی و خرسندی دارد.

دبیرکل متروپلیس با بیان اینکه منطقه 22 به تنهایی خود یک شهر است، افزود: زمینه آلودگی هوای ناشی از وسایل نقلیه موتوری به ویژه در کلانشهرهای کشورهای در حال توسعه به دلیل افزایش تعداد وسایل نقلیه است؛ طبق آمارها در شهر بارسلون سه هزار نفر شهروند به خاطر آلودگی هوا در سال کشته می‌شوند که برای حل این مشکل آموزش‌های شهروندی مهمترین رکن را باید اجرا کند.

دلاوارگا با بیان اینکه عرض خیابان‌ها باید کم شود و به پیاده راه‌ها اضافه شود، افزود: دریافت مالیات از خودروها و افزایش نرخ هزینه پارکینگ در شهرها از دیگر راهکارها برای استفاده نکردن شهروندان از وسایل نقلیه شخصی است.

وی ادامه داد: ما در متروپلیس بر روی بحث حکمروایی شهری تمرکز داریم و از طرف دیگر بحث‌های عملی را نیز پیش می‌بریم و در جلسات متروپلیس به افزایش مشارکت‌های شهروندی فکر می‌کنیم و این موضوع یکی از دغدغه‌های ما است.

دبیرکل متروپلیس اظهار کرد: تلاش بر این داریم که چطور می‌توان آلایندگی را در شهرها کاهش داد و یکی از مأموریت‌هایمان این است که به پاسخ این پرسش برسیم که چگونه می‌توان فضاهای عمومی بهتری در شهرهای مختلف داشت.

اکتاوی دلاوارگا دبیرکل متروپلیس نیز ضمن تأیید این واقعیت که تمام شهرهای بزرگ با چالش‌های یکسان و شبیه به یکدیگر روبه‌رو هستند، گفت: متروپلیس ادعا نمی‌کند که همیشه راه‌حل‌های نهایی را دارد اما فضایی را فراهم می‌کند که در آن راه‌حل‌ها پیدا خواهند شد.

دلاوارگا با بیان اینکه وجود باغ راز هستی در منطقه 22 یک ایده عالی برای تعاملات اجتماعی شهروندان به شمار می رود، خاطرنشان کرد: تولید و جمع‌آوری گیاهان داروی و عرضه آنها به شهروندان بسیار جالب و پسندیده بود چون تشویق شهروندان به استفاده از محصولات ارگانیک و سنتی نیز است.

گفتنی است متروپلیس سازمانی است که ١٣٨ شهر از کلان‌شهرهای جهان عضو آن هستند و سابقه زیادی دارد؛ متروپلیس در دوره نخست یک سازمان فنی بود، در مرحله دوم حیات خودش تبدیل به یک نهاد سیاسی شد و الان یک وضعیت بینابین این دو حالت دارد.

نوذرپور شهردار منطقه 22 نیز در این دیدار صمیمانه و چند ساعته با اشاره به اقدامات انجام شده در منطقه 22 گفت: ما علاقمندیم در بسیاری از محورها انتقال تجربیات داشته باشیم؛ خصوصا تجربیاتی که ما را به شرایط پایدار و محیط‌زیست پاک‌تر نزدیکتر و همچنین فضای زندگی در شهر را زیست‌پذیرتر کند.

نوذرپور با انتقاد از اینکه در بسیاری از مدیریت‌ها تمرکز زدایی دیده نمی‌شود، افزود: در دولت اصلاحات، 23 وظیفه محلی در دولت شناسایی شد که باید به شهرداری‌ها محول شود، ماننده آب و فاضلاب ، برق، گاز و ... اما تا کنون محقق نشده است.

شهردار منطقه 22 همچنین به شکل‌گیری شوراها و شورایاری‌ها در زمان دولت اصلاحات اشاره کرد و ادامه داد: متاسفانه برای توسعه و قانونی شدن شوراها در دولت‌های بعدی اتفاقی نیافتاده، که این جای تامل دارد.

وی با بیان اینکه قانون اساسی و اهداف انقلاب اسلامی به دنبال از بین بردن تمرکز‌زدایی در مدیریتهای شهری و دولتی بوده است، خاطرنشان کرد: مدیریت جدید شهری تمایل دارد تمرکز‌زدایی در شهرداری را از بین ببرد.

نوذرپور با بیان اینکه حتی طرح جامع تهران و طرح های تفضیلی مناطق توسط دولت تهیه و تصویب می‌شود، خاطر‌نشان کرد: شهروندان مشکلات و دغدغه‌های خود را در شهر به مدیریت شهری انتقال می‌دهند نه دولت و ما هستیم که رودر‌روی مردم برای مدیریت شهر برنامه‌ریزی می‌کنیم پس چرا باید طرح جامع در دولت تهیه و تصویب شود.

وی افزود: ساخت و سازها در گذشته در منطقه 22 شکل گرفته بود و متأسفانه سرانه‌های مختلف براساس این ساخت و سازها توسعه پیدا نکرده بود لذا کمبودهایی در سرانه‌هایی همچون سرانه‌های آموزشی در منطقه وجود دارد اما باید به این نکته نیز توجه کرد شهرداری تهران همه امور شهر را در اختیار ندارد و تنها به عنوان تسهیل‌کننده خدمات سازمانهای دولتی مساعده و کمک می‌کند، در حقیقت وظیفه تأمین سرانه‌های آموزشی و امنیتی بر عهده دولت است.

شهردار منطقه 22 بیا بیان اینکه در ملاقات‌های مردمی، مردم بسیاری از مشکلاتشان را که مربوط به سازمان‌های دولتی خدمت‌رسان است به مدیریت شهری انتقال می دهند، گفت: مدیریت شهری در قبال حل این مشکلات وظیفه قانونی ندارند و حتی همان سازمان‌های دولتی خدمت‌رسان برای حل مشکلات شهروندان از شهرداری کمک درخواست می‌کند.

وی با بیان اینکه ایجاد نشاط اجتماعی یکی از سیاستهای مدیریت شهری جدید است، ادامه داد: یکی از برنامه‌های محوری مدیریت شهری منطقه 22، احیای محله‌گرایی و تقویت روابط بین انسانی‌، برگزاری جشنواره‌هایی با عنوان "خیابان، محلی برای زندگی" در محلات مختلف منطقه 22 است.

شهردار منطقه 22 تاکید کرد: مدیریت جدید شهری بر این باور است که شهرداری و شورای‌شهر تنها دربرگیرنده‌ زیرساخت‌ها و روساخت‌های عمرانی نیست؛ سلامت، تندرستی و شادابی اجتماعی شهروندان نیز جزو برنامه‌های اصلی مدیریت شهری است.

وی ادامه داد: برگزاری هر هفته این جمع‌های محلی، بازگشت مردم به شهر را موجب می‌شود؛ در مدیریت منطقه 22 این اهتمام وجود دارد که در همه محله‌ها با همیاری و مشارکت مردم و شورایاری‌ها محله‌های شاد و صمیمی و پر بازی را ایجاد کند.

نوذرپور گفت: برگزاری این جشن‎ها و جشنواره‌ها که از سوی شهروندان و شورایاری‌های محلات مدیریت می‎شود، و شهروندان با فراغ بال و برخاسته از خواسته درونی در این مراسم شرکت می‎کنند و اوقات فراغت خوبی برای تمامی اعضای خانواده فراهم شده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی منطقه 22 نیز اشاره کرد و افزود: متاسفانه برنامه ریزی‌ها مدیریت شهری گذشته برای حمل و نقل عمومی در شهر تهران ناکارآمد بود و بسیاری از مشکلات در حال حاضر به بحران رسیده است و باید اقدام موثر انجام دهیم.

شهردار منطقه 22 تصریح کرد: دکتر حناچی شهردار تهران در دوره مدیریت شهری خود سیاست‌های جدیدی را آغاز کرده است و استفاده از وسایل نقلیه پاک و دوچرخه یکی از آنها است و خود ایشان هر سه‌شنبه ها به شکل نمادین با دوچرخه سر کار می‌آیند. در طول یک دهه گذشته سهم کمک و اقدامات دولت و شهرداری در توسعه حمل و نقل عمومی کاهش یافته است اما با این وجود در مدیریت شهری جدید منطقه22 توجه جدی به فضای عمومی شهری و حمل و نقل پاک شده است.

نوذرپور به مسیر پیاده روی شمال دریاچه شهدای خلیج فارس اشاره کرد و گفت: این مسیر پیاده رو در 2باند رفت و برگشت است.

وی با اشاره به طرح اتصال پهنه جنوبی دریاچه شهدای خلیج فارس به بوستان جنگلی چیتگر افزود: یکی دیگر از اصلی‌ترین برنامه‌های مدیریت شهری منطقه22 ظرفیت‌هایی است که در کنار تامین منافع سرمایه‌گذاران، منافع شهروندان و شهر را نیز تامین کند. پروژه پهنه جنوبی دریاچه شهدای خلیج فارس نیز با همین نگاه و با محوریت توسعه فضای پیاده و آرام طراحی و برنامه ریزی شده است.

نوذرپور با بیان این که شهروندان تهران دچار فقر محیطی هستند، اضافه کرد: شهروندان فضاهایی نیاز دارند که از تنهایی و آسیب‌های ناشی از تنهایی رها شوند، با افتتاح باغ راز هستی این امکان را برای شهروندان به وجود آوردیم تا ساعاتی را دور از هیاهوی شهر بگذرانند.

شهردار منطقه 22 خاطر نشان کرد: با ساخت باغ راز هستی به دنبال پاسخگویی به تنهایی‌های مردم هستیم و تلاش داریم فضاهای شهری عمومی فارغ از طبقات اجتماعی و بدون هزینه برای ایجاد تعاملات اجتماعی در منطقه ایجاد کنیم.

نوذرپور ادامه داد: آب آبیاری فضای سبز منطقه از آب بازیافتی برج‌های مسکونی منطقه تامین می‌شود و دیگر از آب منطقه‌ای استفاده نمی‌کنیم و هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود.

وی با اشاره به دیگر برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی برای بالا بردن مشارکت و تعاملات شهروندان در منطقه22، گفت: روستاهای منطقه 22 فضا و ظرفیت مناسبی را برای گردشگری دارند ضمن اینکه می‌توانیم از ظرفیت این روستاها برای ایجاد اشتغال و درآمد روستائیان استفاده کنیم که با این رویکرد چندین جشنواره محلی از جمله جشنواره شاه توت، جشنواره خرمالو ، جشنواره گیلاس و ... در حریم منطقه برگزار کردیم.

نوذرپور تصریح کرد: از سوی دیگر اینگونه روستاها محیط خوبی برای نشاط و شادابی برای شهروندان دارند و اهالی منطقه 22 و همچنین سایر مناطق می‌توانند با حضور در چنین روستاهایی روز خوبی را سپری کنند.

شهردار منطقه 22 در پایان خاطرنشان کرد: یکی از ماموریت‌های شهرداری تهران در بحث حریم مناطق است که در این زمینه نیز شهرداری منطقه 22 تاکید ویژه‌ای بر حفظ و حراست حریم منطقه 22 دارد و در این زمینه ما تاکید بر حفظ بافت روستاها و عدم تخریب باغات داریم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: