کد خبر: ۴۸۵۷۸۰
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۴

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفـت: تعداد افراد بیکار استان حدود ۵۶۴ هزار نفر و تعداد شاغلین بیش از ۴ میلیون نفر است.

به گزارش شفاف،  افزایش تعداد دستفروشان در بازار معضلی از مشاغل کاذب است که طی چند سال اخیر رو به رشد است. کارشناسان بازار کار می گویند افزایش تعداد دستفروشان در بازار کار و اقتصاد ایران قطعاً نشانه خوبی نیست و نشان دهنده کمبود فرصت های شغلی مورد نیاز جوانان است. اینکه هزاران جوان تصمیم بگیرند به دلیل ناتوانی در یافتن شغل و همچنین کمبود مالی، اقدام به دستفروشی در اماکن عمومی کنند را نمی توان به فال نیک گرفت و بیان کرد که جوانان مشغول کارند.

یک طرح ملی جدید برای اشتغالزایی رونمایی شد

دستفروشان جوان هیچگونه انگیزه ای غیر از کسب روزی و درآمد ندارند و ناچارند تا زمان یافتن یک شغل قابل اعتماد در بازار دستفروشی کنند.  هرچند  شاید تعداد جوانان دستفروش در بازار افزایش یابد  و در ایامی خاص درآمد خوبی داشته باشند ،اما قطعاً همان جوان دستفروش ، این شغل را  شغل دائمی نمی داند و از اشتغال از روی ناچاری خود راضی نیست. هرچند که مردم نگاه منفی و دید بدی نسبت به اینگونه فعالیت در بازار کار ایران ندارند و بسیاری نیز از دستفروشان خرید می کنند، اما دستفروشان از این شغل رضایت ندارند. آنها همیشه به دنبال راهی برای متوقف کردن این روند و اشتغال در یک حوزه رسمی هستند.

به هر حال، تعداد دستفروشان ناشی از بیکاری در ایام سال دیده می شود اما این حجم در ایام خاص بیشتر می شود.همزمان با نوسان اقتصادی طی یک سال اخیر تعداد این دستفروشان افزایش یافته است که ناشی از تعدیل نیرو طی سال های اخیر دربنگاه های تولیدی و ورشکستگی بسیاری از بنگاه ها است. همین امر باعث افزایش بیکاری در شهرهای بزرگ از جمله تهران شده است.

مسعود افشین، معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: تعداد افراد بیکار در استان تهران در سال گذشته 564 هزار و 695 نفر و افراد شاغل 4 میلیون و 48 هزار و 324 نفر بوده است.

وی ادامه داد: در سال 1397 جمعیت استان تهران 13 میلیون و 636 هزار نفر بوده که از این تعداد سن کار 11 میلیون و 591 هزار و 977 نفر (جمعیت بالای 10 سال) اعلام شده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران افزود: بر اساس آمارها 4 میلیون و 613 هزار و 19 نفر جمعیت فعال (39.8 درصد) و 6 میلیون و 978 هزار و 958 نفر جمعیت غیرفعال (60.2 درصد) بوده اند که جمعیت غیرفعال را افراد محصل و خانم‌های خانه دار و افرادی که درآمد بدون کار دارند تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: همچنین تعداد افراد بیکار در استان تهران در سال گذشته 564 هزار و 695 نفر (12.2 درصد) و افراد شاغل 4 میلیون و 48 هزار و 324 نفر (87.8 درصد) بوده است که نرخ بیکاری استان تهران در سال قبل در شهری 12.6 و در روستایی 7.2 اعلام شده است.

 به گزارش شفاف،نرخ بیکاری تهران در سال 96 حدود 11.1 درصد بود که این نرخ در 97به 12.2 درصد رسید. به اعتقاد کارشناسان بازار کار این میزان افزایش ناشی از تغییرات مسائل اقتصادی در کشور است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: