کد خبر: ۴۸۵۸۴۴
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰
رشد متوسط قیمت بسیار از مصالح ساختمانی:

آخرین گزارش بانک مرکزی پیرامون تحولات بازار معاملات مسکن در شهر تهران که مربوط به فروردین ماه سال جاری بود نشان داد متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی در مقایسه با سال گذشته ۱۰۳.۹ درصد رشد داشته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که یکی از فاکتور‌های افزایش قیمت مسکن افزایش قیمت مصالح ساختمانی می‌باشد. گزارش مرکز آمار پیرامون قیمت مصالح ساختمانی نشان می‌دهد، که متوسط قیمت مصالح ساختمانی رشد داشته است.

به گزارش شفاف، در یک سال اخیر قیمت مسکن نیز به مانند سایر کالاها رشد چشمگیری را داشته است. طبق آخرین گزارش بانک مرکزی پیرامون تحولات بازار معاملات مسکن در شهر تهران که مربوط به فروردین ماه سال جاری می باشد، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در فروردین ماه 1398 به 112.7 میلیون ریال رسیده است که این قیمت در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 2.1 درصد و 103.9 درصد افزایش داشته است. همین افزایش قیمت باعث شده است تا تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی در شهر تهران کاهش یابد و به 3.4 هزار واحد مسکونی برسد که این میزان در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 73.3 درصد و 32.3 درصد کاهش را نشان می دهد.

با این اوضاع قیمت مسکن، حالا این پرسش مطرح است که آیا باز هم قیمت مسکن افزایش خواهد یافت؟

برخی کارشناسان افزایش قیمت مسکن را مرتبط با افزایش قیمت مصالح ساختمانی می دانند. به عنوان نمونه، صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس طی مصاحبه ای با انتقاد از عدم نظارت بر بازار مصالح ساختمانی، گفت: متأسفانه در شرایط کنونی هیچ نظارت و کنترلی بر بازار مصالح ساختمانی و فعالیت افراد در این حوزه وجود ندارد و در یک سال اخیر شاهد افزایش چندین برابری قیمت مصالح هستیم. وی گفت: افزایش قیمت مصالح ساختمانی یکی از دلایل بالا رفتن قیمت مسکن است، حال این مسئله موجب شده تا در سال گذشته قیمت مسکن به ویژه در کلانشهرها ۹۰ درصد افزایش داشته باشد. یا حسن خسته بند عضو کمیسیون عمران مجلس طی مصاحبه ای در مورخه 16 بهمن 1397 ا انتقاد از افزایش چشمگیر و غیرمنطقی مصالح ساختمانی، گفت: متأسفانه به دلیل نبود نظارت کافی در عرصه تولید و توزیع مصالح ساختمانی، قیمت این محصولات بسیار بالا رفته و این مسئله در افزایش قیمت مسکن تأثیر داشته است.

با توجه به این مصاحبه ها بنابراین افزایش قیمت مصالح ساختمانی یکی از فاکتورهای افزایش قیمت مسکن می باشد و بررسی وضعیت قیمت مصالح ساختمانی تا حدودی می تواند در پیش بینی وضعیت افزایش یا کاهش قیمت مسکن در ماه های آینده موثر باشد.

جدیدترین گزارش مرکز آمار پیرامون قیمت مصالح ساختمانی که در مورخه 21 فروردین 1398 منتشر شده است نشان می دهد که متوسط قیمت مصالح ساختمانی در نیمه دوم سال 1397 در مقایسه با نیمه دوم سال 1396 رشد چشمگیری داشته اند. این گزارش که اطلاعات مربوط به قیمت 127 قلم مصالح ساختمانی را نشان می دهد بیانگر آن است که در نیمه دوم سال 1397 در مقایسه با نیمه دوم سال 1396، بیشترین افزایش قیمت مربوط به "ورق استیل" با 335.4 درصد و کمترین افزایش قیمت مربوط به "مخلوط شن و ماسه رودخانه ای- تونان" با 2.3 درصد بوده است. 

جدول زیر متوسط قیمت مصالح ساختمانی منتخب در نیمه دوم سال 1397 و درصد تغییرات آن ها را نسبت به دوره قبل و دوره مشابه در سال قبل نشان می دهد.

آیا

با افزایش قیمت بسیاری از مصالح ساختمانی پیش بینی آن است که باز هم باید شاهد افزایش قیمت مسکن هر چند با شیب کمتری نسبت به گذشته باشیم.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: