کد خبر: ۴۸۶۲۲۸
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۵

به گزارش شفاف، مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال درباره آخرین وضعیت مذاکرات بامارک ویلموتس بیان کرد: برای انتخاب سرمربی تیم ملی ابتدا دنبال این بودیم که از رنکینگ این تیم در آسیا دفاع کنیم و می‌دانید هفت تا هشت سال است در رنکینگ فیفا بهترین تیم آسیا هستیم. با توجه به منابع مالی محدودی که در اختیار داریم اتفاق‌های خوبی در فوتبال کشورمان رقم خورده است. به همین دلیل دنبال سرمربی بودیم که ضمن حفظ این رنکینگ، جوان گرایی خوبی در تیم ملی انجام بدهد.

ویلموتس تیم ملی بلژیک را پنجاه و یکم جهان تحویل گرفت و دوم تحویل داد

او در ادامه افزود: هدفمان این بود که سرمربی جوان و کارنامه داری را به خدمت بگیریم. با چند نفر صحبت کردیم و در نهایت با مارک ویلموتس که سرمربی بسیار خوبی در تیم ملی بلژیک بوده صحبت‌های نهایی را انجام دادیم. می‌دانید او بازیکن بسیار خوب و کاپیتان شالکه آلمان بوده است. ۷۰ بازی ملی انجام داده و ۲۷ گل به ثمر رسانده است. ویلموتس، فرد محبوبی در فوتبال آلمان و بلژیک است. او در زمان آغاز کارش به عنوان سرمربی تیم ملی بلژیک این تیم را در رده پنجاه و یکم جهان تحویل گرفت و در رده دوم جهان تحویل داد.

تاج: قراردادمان با ویلموتس دوشنبه نهایی می‌شود/ پیش از این تیم ملی، کی روش محور بود/ بیشتر اعضای کادرفنی ایرانی هستند

موارد اختلافی ما با ویلموتس تا دوشنبه حل می‌شود

تاج تصریح کرد: ویلموتس نسل طلایی و خوبی را در بلژیک به جا گذاشت. این بازیکنان فعلی تیم بلژیک که عملکرد درخشانی در سال‌های اخیر داشته اند در دست ویلموتس بوده اند. با او مذاکره کرده ایم و فکر می‌کنم حضورش در تیم ملی ایران قطعی باشد. اختلاف‌های خیلی کوچکی در مذاکراتمان وجود دارد که فکر می‌کنم تا دوشنبه هفته آتی حل می‌شود.

ویلموتس از امکانات فوتبال ایران به وجد آمد

رئیس فدراسیون فوتبال درباره نظر ویلموتس نسبت به شرایط فوتبال ایران با توجه به بازدیدش از امکانات و زیر ساخت‌های فدراسیون فوتبال گفت: ویلموتس چندین بار به من گفت تصورم از ایران این نبود و خیلی از امکانات و فضای کشورمان به وجد آمده بود. امکاناتی که او از بحث‌های غیرفوتبالی کشورمان دید برایش حائز اهمیت بود. زمانیکه ساختمان پک را دید به من گفت در بلژیک امکاناتی مانند ساختمان پک محدود است.

تاج: قراردادمان با ویلموتس دوشنبه نهایی می‌شود/ پیش از این تیم ملی، کی روش محور بود/ بیشتر اعضای کادرفنی ایرانی هستند

ویلموتس دید هیچ کمبودی نداریم

او افزود: چهار زمین چمن بسیار عالی در مرکز ملی فوتبال داریم. این مجموعه هتل و استخر دارد که در زمان اردو‌های تیم ملی می‌توانیم بازیکنان را در هتل خودمان جا بدهیم. در ساختمان پک و ایفمارک وسایل بدنسازی و پزشکی خوبی وجود دارد. به نظر من ویلموتس با تماشای مرکز ملی فوتبال متوجه شد هیچ کمبودی نیست. فکر می‌کنم همین مسائل سبب شد رغبت ویلموتس برای حضور در تیم ملی ایران بیشتر و بیشتر شود.

قرارداد ویلموتس تا پایان جام جهانی قطر است و ۲ دستیار با خودش می‌آورد

تاج درباره مدت زمان قرارداد ویلموتس و توجه او به تیم‌های پایه بیان کرد: تا پایان جام جهانی قطر در خدمت ویلموتس هستیم. در زمان کی روش بیشتر دستیارانش خارجی بودند، اما ویلموتس تنها ۲ دستیار با خود به ایران می‌آورد و سایر مربیان، بدنساز و فیزیوتراپ تیم ملی ایرانی است.

بیشتر اعضای کادر ویلموتس ایرانی هستند، اما تیم ملی پیش از این کی روش محور بود

او ادامه داد: بیشتر اعضای کادرفنی ویلموتس ایرانی هستند و با برخی از آن‌ها در حال مذاکره هستیم و با برخی به توافق رسیده ایم. ویلموتس، فدراسیون محور است. نمی‌توانیم بگوییم کی روش خود محور بود، اما تیم ملی در زمان او کی روش محور شده بود.

طبق قراردادمان با ویلموتس تمام کار‌ها را خودمان انجام می‌دهیم

تاج افزود: دلیل اینکه تیم ملی کی روش محور شد این بود که در روز‌های ابتدایی حضورش برخی‌ها وظایف خود را خوب انجام ندادند. به همین دلیل آهسته آهسته خود کی روش مسئول انجام دادن این وظایف شد. اکنون فدراسیون طبق قراردادی که با ویلموتس داریم تمام کار‌ها را خودمان انجام می‌دهیم.

صحبت‌های ویلموتس کنترل شده و قرارداد او ۲۸ بند دارد

رئیس فدراسیون فوتبال تصریح کرد: مسئولیت بخش رسانه و روابط عمومی تیم ملی در زمان ویلموتس با خود فدراسیون و مصاحبه‌های او کاملا کنترل شده است و صحبت‌های او با اختیار رئیس فدراسیون انجام می‌شود. ضمن اینکه حتی اگر بازی‌های تدارکاتی تیم ملی در زمان ویلموتس با پیشنهاد او باشد، فدراسیون مسئول تنظیم قرارداد بازی‌های دوستانه است. در مجموع ۲۷ یا ۲۸ مورد وظایف فدراسیون فوتبال نسبت به تیم ملی بزرگسالان است.

ویلموتس روی تیم‌های پایه نظارت می‌کند

تاج درباره نظارت ویلموتس روی تیم‌های پایه گفت: نظارت روی تمام تیم‌های پایه با ویلموتس است چراکه این تیم‌ها مانند حلقه به هم متصل هستند. یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب ویلموتس این است که او با تیم‌های پایه کار‌های بسیار وسیعی انجام داده است. بحث دیگر درباره انتخاب او علاقه مندی اش به فوتبال هجومی و جوان گرایی است. نظارت ویلموتس روی تیم‌های پایه را در قرارداد آورده ایم.

تاج: قراردادمان با ویلموتس دوشنبه نهایی می‌شود/ پیش از این تیم ملی، کی روش محور بود/ بیشتر اعضای کادرفنی ایرانی هستند

مربیان دیگری هم حاضر بودند به ایران بیایند

رئیس فدراسیون فوتبال درباره دلیل انتخاب سرمربی خارجی برای تیم ملی بزرگسالان اظهار داشت: سرمربی تیم امید زلاتکو کرانچار بود، اما به دلیل مسائل کیفی این تیم و لزوم درنظر گرفتن اقتصاد مقاومتی، جای او از سرمربی ایرانی در تیم امید استفاده می‌کنیم. با این وجود درباره تیم ملی بزرگسالان مجموعه کمیته فنی، هیئت رئیسه فدراسیون و وزارت ورزش تصمیم گرفت از سرمربی خارجی استفاده کنیم. اکنون هم ویلموتس آمده و مربیان دیگری هم بودند که حاضر بودند به تیم ملی ایران بیایند.

برای حفظ کرسی بین المللی مان ویلموتس را انتخاب کرده ایم

تاج افزود: برای حفظ کرسی هایمان و اینکه تیم ملی با وجود بودجه محدود و در حضور تیم‌هایی مانند ژاپن، کره جنوبی و عربستان اول آسیا است، تصمیم گرفتیم تیم ملی بزرگسالان را از قاعده استفاده از مربیان ایرانی خارج کرده تا موقعیت بین المللی مان را حفظ کنیم.

مذاکرات خوبی با گل محمدی برای تیم ملی امید انجام داده ایم

تاج درباره انتخاب سرمربی تیم ملی امید بیان کرد: به زوری سرمربی این تیم انتخاب خواهد شد و در مجموعه از او استفاده می‌شود. خودمان دنبال مذاکره با یحیی گل محمدی بودیم که این موضوع را به پایان لیگ موکول کردیم. امروز (جمعه) هم مذاکرات خوبی با گل محمدی انجام دادیم.

توافق‌های عمده با گل محمدی انجام شده و تنها مانع مذاکراتش با باشگاه پدیده است

او افزود: فکر می‌کنم توافق‌های عمده با گل محمدی انجام شده و تنها مانع او مذاکراتی است که با باشگاه پدیده انجام داده است. خودم با مدیران پدیده صحبت می‌کنم چراکه سال‌ها است تیم امید به المپیک نرفته و باید این موضوع رقم بخورد.

کار عقد قرارداد با گل محمدی را هم تا حد زیادی تمام کرده ایم

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: تیم‌های فوتسال و فوتبال ساحلی ما سوم دنیا هستند و باید در المپیک‌ هم بدرخشیم. باید این کار را انجام بدهیم و می‌توانم بگویم کار عقد قرارداد با گل محمدی را هم تا حد زیادی تمام کرده ایم.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره دلیل انتخاب سرمربی خارجی برای تیم ملی بزرگسالان اظهار داشت: سرمربی تیم امید زلاتکو کرانچار بود اما به دلیل مسائل کیفی این تیم و لزوم درنظر گرفتن اقتصاد مقاومتی، جای او از سرمربی ایرانی در تیم امید استفاده می کنیم. با این وجود درباره تیم ملی بزرگسالان مجموعه کمیته فنی، هیئت رئیسه فدراسیون و وزارت ورزش تصمیم گرفت از سرمربی خارجی استفاده کنیم. اکنون هم ویلموتس آمده و مربیان دیگری هم بودند که حاضر بودند به تیم ملی ایران بیایند.

تاج افزود: با توجه به صحبت‌های مقام معظم رهبری که کشور باید آرایش دفاعی داشته باشد، جلسه‌ای با حضور سلطانی‌فر وزیر ورزش و ۱۶ تیم لیگ برتری برگزار شد و به این نتیجه رسیدیم که در لیگ برتر سال آینده جذب بازیکن خارجی را در لیگ محدود کنیم تا مسائل مالی مانند بحث کی‌روش، شفر و. سایر موارد که در حال حاضر در AFC مطرح است به وجود نیاید. در این جلسه همچنین تاکید شد حتی‌المقدور باشگاه‌ها از امکانات داخلی استفاده کنند و حتی اردوهای خود را در کشور برگزار کنند.

تاج: قراردادمان با ویلموتس دوشنبه نهایی می‌شود/ پیش از این، تیم ملی کی روش محور بود/ بیشتر اعضای کادرفنی ایرانی هستند

برای حفظ کرسی بین المللی مان ویلموتس را انتخاب کرده ایم

تاج افزود: برای حفظ کرسی هایمان و اینکه تیم ملی با وجود بودجه محدود و در حضور تیم هایی مانند ژاپن، کره جنوبی و عربستان اول آسیا است، تصمیم گرفتیم تیم ملی بزرگسالان را از قاعده استفاده از مربیان ایرانی خارج کرده تا موقعیت بین المللی مان را حفظ کنیم.

او درباره هزینه‌ای که برای تیم‌های لیگ برتری انجام شده گفت: ۳۰۱ میلیارد تومان عدد خیلی زیادی برای ۱۶ تیم نیست و قابل قبول است چراکه لیگ مان پویا بود. سپیدرود (۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان) نفت مسجد سلیمان (۸ میلیارد و ۲۰۰ تومان) و استقلال خوزستان (حدود ۴ میلیارد تومان و به صورت دقیق‌تر ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان) هزینه کرده اند. بحث دیگر درباره بازیکنان خارجی است. می‌دانید هر باشگاه می‌تواند چهار بازیکن خارجی در اختیار داشته باشد، اما برخی تیم‌ها در طول فصل جای بازیکنان خارجی شان بازیکن دیگری جذب کرده اند.

او ادامه داد: ۳۱ بازیکن خارجی این فصل در لیگ ایران بازی کرده اند. استقلال با در اختیار داشتن ۶ بازیکن رکورددار بوده است و پس از آن تراکتورسازی، پرسپولیس، صنعت نفت با چهار بازیکن بوده اند. فولاد و نساجی هم سه بازیکن خارجی داشتند. برخی تیم‌ها مانند پارس جنوبی و استقلال خوزستان هم بازیکن خارجی نداشتند. پدیده هم این اواخر یک بازیکن خارجی گرفت که سطح خیلی بالایی نداشت.

جوان گرایی اتفاق خوبی بود که در لیگ برتر رخ داد

تاج درباره لزوم تداوم جوان گرایی در لیگ برتر گفت: جوان گرایی اتفاق خوبی بود که در لیگ برتر رخ داد و از سازمان لیگ می‌خواهیم این روند را بهتر ادامه بدهد. باشگاه‌ها می‌توانند ۱۸ بازیکن آزاد، سه بازیکن زیر ۲۵ و ۹ بازیکن زیر ۲۳ سال در فهرست شان داشته باشند. اتفاق خوب دیگر این است که ۱۵ بازیکن رده سنی امید و ۱۵ بازیکن رده سنی نوجوانان و جوانان می‌توانند بدون محدودیت در تیم‌ها باشند. با این قانون حلقه‌های اتصال باشگاه‌ها به هم پیوند می‌خورد و آن‌ها رغبت پیدا می‌کنند که از بازیکنان نونهالان، نوجوانان، جوانان و امید استفاده کنند. برخی باشگاه‌ها مانند نفت مسجد سلیمان و صنعت نفت از این قانون استفاده کردند.

تاج: قراردادمان با ویلموتس دوشنبه نهایی می‌شود/ پیش از این، تیم ملی کی روش محور بود/ بیشتر اعضای کادرفنی ایرانی هستند

اشتباهات داوری جهت دار نیست

رئیس فدراسیون فوتبال درباره اشتباهات داوری در طول فصل گفت: این موضوع جزء لاینفک داوری است و وضعیت داوری همیشه اینگونه بوده، هست و خواهد بود. مهم این است قبول کنیم اشتباهات داوری جهت دار نیست. همه قبول دارند چنین موضوعی وجود ندارد و با ادعا هم نمی‌توان میزان اشتباهات داوری را تشخیص داد. در یک بازی مشترک یک مربی می‌گوید سه پنالتی برای ما نگرفتند و دیگری می‌گوید ۲ پنالتی هم برای تیم من نگرفته اند یا یکی می‌گوید باید نتیجه چهار بر صفر به سود ما می‌شد و دیگری می‌گوید باید سه بر صفر می‌بردیم. قبول می‌کنم قضاوت برخی بازی‌ها ضعیف بوده است و باید آموزش‌ها بیشتر شود.

تاج درباره اینکه به نظر می‌رسد برخی تیم‌ها از اشتباهات داوری بیش از سایر تیم‌ها آسیب دیده اند گفت: اشتباهات داوری برای تیم‌های مدعی یکسان بوده است و تمام شان به نسبت مشخصی از این اشتباهات سود و ضرر کرده اند. باید این وضعیت را سر و سامان داده و فاصله کیفیت داوران را کاهش بدهیم.

۱۲ داور و ۲ کمک داور جوان به لیگ اضافه کرده ایم

او درباره برنامه‌های فدراسیون فوتبال برای افزایش کیفیت داوری اظهار داشت: ۱۲ داور و ۲ کمک داور جوان به لیگ اضافه کرده ایم و هر ماه برای داوران کلاس توجیهی تشکیل می‌دهیم. برای پیش فصل لیگ نوزدهم از پیرلوئیجی کولینا دعوت کرده ایم تا کلاس خوب و پیشرفته‌ای برگزار شود. امیدوارم این اشتباهات کمتر و کمتر شود چراکه بیشترین فشار روی تیم‌ها و فدراسیون از ناحیه داوری است.

تاج درباره ابلاغیه انحلال کانون هواداران باشگاه‌ها گفت: این دستور به معنی این نیست که باشگاه‌ها کانون هواداران نداشته باشند و بحث انحلال کانون‌های هواداری باشگاه‌ها هم در سه تا چهار هفته پایانی لیگ رخ داد. وجود کانون هواداران ضرورت دارد، اما شکل کار آن‌ها باید تغییر کند. باید سرمشوقان تیم‌ها فرمی را پر کنند تا بتوانیم آن‌ها را بشناسیم.

او ادامه داد: باشگاه‌ها باید مسئولیت کانون هواداران خود را برعهده بگیرند و باشگاه و کانون هواداری به صورت متقابل به هم کمک کنند. برخی از کانون‌های هواداری خوب کار کردند، اما برخی ضعیف بوده و مشکل داشتند. باید این موضوع در ۲ ماهی که به آغاز لیگ جدید مانده به شکل برجسته و خوبی ساماندهی شود.

تاج: قراردادمان با ویلموتس دوشنبه نهایی می‌شود/ پیش از این، تیم ملی کی روش محور بود/ بیشتر اعضای کادرفنی ایرانی هستند

مسئولیت کانون هواداری در کل دنیا با باشگاه‌ها است

تاج درباره لزوم فرهنگ سازی برای کانون هواداری و جلوگیری از برخی اتفاق‌های تلخ گفت: مسئولیت کانون هواداری در کل دنیا با باشگاه‌ها است، اما وقتی باشگاه می‌گوید من اطلاعی از فعالیت کانون در فضای مجازی که سلبب ایجاد تشنج می‌شود ندارم خود فدراسیون وارد عمل شد و با کمک دادسرای فرهنگ و رسانه و کمیته اخلاق، تخلفات موجود در فضای مجازی را بررسی کرد. برای سال آینده باید این مسائل منظم پیش برود. قطعا شاهد لیگ بهتری از لحاظ مسائل انضباطی در فصل آینده هستیم.

وی افزود: امسال قصد داشتیم کمیته انضباطی قاطعیت بیشتری به کار بگیرد و جریمه‌های سنگین تری اعمال کند، اما برای اینگونه برخورد‌ها باید ابتدا به باشگاه‌ها بگوییم این خیابان یک طرفه است و در صورت ورود به آن جریمه سنگینی می‌شوید به همین دلیل قوانین انضباطی سخت گیرانه تری اعمال می‌کنیم.

تاج در ادامه بیان کرد: کمیته انضباطی و کمیته اخلاق در جلسات خود تصمیم‌هایی گرفتند که در این لیگ‌اجرایی نشد، اما از سال آینده اجرا خواهد شد. برای انتشار پست‌های غیرمرتبط با فوتبال از سوی مربیان و بازیکنان، صدور بیانیه از سوی باشگاه‌ها پیش از یک بازی و موارد اینچنینی محرومیت‌هایی مانند جرائم مالی سنگین، محرومیت از بازی و حتی جرائم سنگین‌تر در نظر گرفته ایم. در صورت ابلاغ این موارد به باشگاه ها، عدالت محوری و یکسان دیدن تمام تیم‌ها از ابتدای فصل آینده لیگ آرامی خواهیم داشت.

برای اجرای قوانین کنار گذاشتن تیم های فاقد شرایط حرفه ای از لیگ برتر محدودیت هایی داریم

تاج درباره لزوم جدی گرفته شدن بحث کنار گذاشتن تیم‌های فاقد شرایط حرفه‌ای از لیگ برتر تصریح کرد: برای اجرای اینگونه قوانین محدودیت‌هایی داریم. به صورت مثال نمی‌توانیم پرسپولیس را از بازی در ورزشگاه آزادی محروم کرده و همان بازی اش را در ورزشگاه اسلامشهر برگزار کنیم. اکنون استقلال و پرسپولیس به صورت همزمان از ورزشگاه آزادی استفاده می‌کنند و ورزشگاه اختصاصی که داشتن آن جزء ضوابط فوتبال حرفه‌ای است در اختیار ندارند. از طرفی ما نمی‌توانیم این ۲ تیم‌را از لیگ کنار بگذاریم چراکه با این کار لیگ از رونق می‌افتد و وقتی لیگ نداشته باشیم، تیم ملی هم نداریم. به همین دلیل باید با باشگاه‌ها مانند بحث تسویه حساب با طلبکارانشان مدارا کنیم. البته باید قوانین سخت گیرانه را هم اعمال کنیم.

تاج تصریح کرد: در حال حاضر سه ورزشگاه عالی یعنی امام رضا (ع) مشهد، شهدای فولاد اهواز و نقش جهان اصفهان به مجموعه ورزشگاه هایمان اضافه شده است که برای پیشرفت فوتبال جای امیدواری دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: