کد خبر: ۴۸۶۶۰۱
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶
خبرگزاری رویترز گزارش داد؛

سناتور «کریس مورفی» اعلام کرد دولت دونالد ترامپ در تلاش است به بهانه افزایش تنش‌ها با ایران، بدون اجازه کنگره به عربستان سعودی سلاح بفروشد.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری رویترز، «کریس مورفی» سناتور دموکرات ایالت کنتیکت شب گذشته [چهارشنبه] اعلام کرد دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا قصد دارد به بهانه افزایش تنش‌ها با ایران، راه‌گریزی برای فروش سلاح به عربستان سعودی بدون اجازه کنگره به دست آورد.

کنگره آمریکا به دلیل نگرانی درباره استفاده رژیم سعودی از تسلیحات آمریکایی برای کشتار غیرنظامیان یمنی، فروش سلاح به عربستان را ممنوع کرده است.

مورفی با انتشار پیامی در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: «خبر‌هایی به گوش می‌رسد که ترامپ ممکن است با استفاده از یک راه گریز مبهم، قانون کنترل سلاح را نقض کند و دور جدید فروش عمده سلاح به عربستان سعودی [که در یمن مورد استفاده قرار می‌دهد] را به صورتی که مانع اعتراض کنگره شود، آغاز کند. این اتفاق ممکن است این هفته رخ دهد».

تنش با ایران، راه گریز ترامپ برای فروش سلاح به عربستان

برخی اعضای کنگره گفته‌اند مقرراتی در قانون کنترل سلاح وجود دارد که معاملات بین‌المللی سلاح را تنظیم می‌کند و یک رئیس جمهور اجازه دارد فروش سلاح را در موارد ضروری بدون بازنگری و تصویب کنگره اجرایی کند.

آن‌ها معتقدند رئیس‌جمهور جمهوری خواه آمریکا با افزایش تنش‌ها با ایران به دنبال دلیلی برای استفاده از این شرایط و فروش سلاح و تجهیزات نظامی به عربستان سعودی است چراکه ریاض یک شریک مهم منطقه‌ای برای آمریکاست.

ترامپ فروش سلاح به عربستان سعودی‌ را به عنوان راهی برای ایجاد اشتغال در آمریکا قلمداد می‌کند.

تنش با ایران، راه گریز ترامپ برای فروش سلاح به عربستان

از سویی، ترامپ در جریان اختلافاتش با نمایندگان کنگره در خصوص تامین بودجه ساخت دیوار مرزی، از نخستین وتوی خود استفاده کرده است.

در حال حاضر، مشخص نیست که چه نوع تجهیزات نظامی قرار است به عربستان سعودی فروخته شود، ولی آنچه بدیهی است مخالفت و مقاومت کنگره آمریکا در برابر اقدام ترامپ برای فروش سلاح به عربستان است.

وزارت خارجه آمریکا نیز تاکنون واکنشی به این اخبار نشان نداده است.

جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های عالی‌رتبه کمیته روابط خارجی سنا و مجلس نمایندگان آمریکا که وظیفه بازنگری فروش عمده تسلیحات در سطح بین‌المللی را دارند، فروش برخی سلاح‌ها و تجهیزات دفاعی به عربستان را تایید کرده‌اند. اما گفته می‌شود فروش سلاح‌های تهاجمی مانند بمب، موشک‌های ضد تانک، موشک‌های کوچک و خمپاره‌های سنگین به عربستان همچنان ممنوع است و دولت ترامپ برای فروش اینگونه سلاح‌ها به عربستان به دنبال راه گریز است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: