کد خبر: ۴۸۶۶۷۶
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۶

یک سازمان حقوق بشری اعلام کرد که از زمان کودتای «عبدالفتاح السیسی» در مصر، 762 نفر در زندان‌های این کشور جان خود را از دست داده‌اند که این آمار بدتر از دوران «حسنی مبارک» توصیف شده است.

به گزارش شفاف، سازمان عربی حقوق بشری مستقر در انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد که زندان‌های مصر به «شمشیری برای اعدام» زندانیان از طریق عدم ارائه خدمات پزشکی به آن‌ها تبدیل شده است.

به نوشته پایگاه خبری عربی۲۱، طبق این بیانیه از ژوئیه ۲۰۱۳ و کودتای عبدالفتاح السیسی، ۷۶۲ نفر در زندان‌های مصر جان خود را از دست داده‌اند که از این تعداد علت مرگ ۵۵۱ نفر محرومیت زندانیان از خدمات پزشکی و شیوع بیماری‌ها از جمله وبا و آلودگی شدید محیط زندان‌ها و عدم جداسازی بیماران از دیگر زندانیان بوده است.

این سازمان حقوق بشری در ادامه افزود که طی سال میلادی جاری ۲۰ زندانی در مصر فوت کرده‌اند که از این تعداد ۱۵ تن از آن‌ها زندانی سیاسی بودند. علاوه بر این بسیاری از زندانیان سیاسی در معرض فشارهای روحی قرار دارند و مسیرهای قانونی برای احقاق حقوق آن‌ها بسته است و در صورت پیگیری از سوی زندانیان، تبعات سنگینی برای آن‌ها در پی دارد.

در این بیانیه همچنین آمده است که نوع رفتار و مدیریت در زندان‌ها به نحوی است که در ۲۲ آوریل گذشته یکی از زندانیان به نام «اسامه مراد» تلاش کرده بود تا خودکشی کند اما دوستانش مانع او شده بودند و اینکه امتناع مدیریت زندان‌ها از ارائه خدمات پزشکی «قتل عمد» محسوب می‌شود و در این روند، دستگاه قضایی مصر نیز با عدم صدور قرار آزادی موقت زندانیان بیمار، نقش دارد.

روز سی ام دسامبر سال گذشته میلادی نیز «جمعه مخلوف محمد» بعد از اینکه به مدت چهار روز بدون لباس در هوای سرد رها شده بود جان خود را از دست داد.

 سازمان عربی حقوق بشری از نهادها و کشورهای جهان خواسته تا با فشار علیه مسئولان مصری به تراژدی زندانیان بیمار خاتمه دهند.

از زمان برکناری «محمد مرسی» رئیس‌جمهور سابق مصر توسط ارتش در سال ۲۰۱۳ میلادی، نیروهای امنیتی و ارتش این کشور صدها معترض طرفدار مرسی را به قتل رسانده و هزاران نفر را نیز به مجازات‌های سنگین از جمله حبس ابد محکوم کردند.

همچنین از آن زمان تا کنون، صدها نفر از طرفداران محمد مرسی در پرونده‌های گروهی به اعدام محکوم شده‌اند؛ احکامی که سازمان ملل متحد آن را در تاریخ معاصر بی‌سابقه خوانده است. سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر هم حکومت «عبدالفتاح السیسی» را سرکوبگرتر از «حسنی مبارک» توصیف کرده‌اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: