کد خبر: ۴۸۶۸۲۷
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۴

یکی از متهمان پرونده بانک سرمایه گفت: از سال ۸۷ در بانک سرمایه استخدام مشغول شدم. سال ۹۰ که پای بخشایش و غندالی به بانک سرمایه باز شد، مصیبت‌ها نیز آغاز شدند.

به گزارش شفاف، در چهارمین جلسه محاکمه هادی رضوی و احسان دلاویز دو تن از بدهکاران کلان بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی شهاب الدین حسامی مدیر دفتر علی بخشایش مدیرعامل وقت بانک سرمایه یکی از متهمان این پرونده به عنوان مطلع در جایگاه حاضر شد و به سوالات نماینده دادستان پاسخ داد.

قهرمانی از علمایی به عنوان یکی از مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان یاد کرد که در یک شرکت نفتی با احسان دلاویز شراکت داشته و افزود: دلاویز در سال 89 با بخشایش آشنا شد و با احمد هاشمی، محسن عباسی و محمد امامی ارتباط برقرار کرد.

نماینده دادستان گفت: امامی در سال 86 وضعیت مالی سبکی داشته و جهش ثروت او از زمانی است که با بخشایش آشنا می‌شود و دلاویز او را به بخشایش معرفی می‌کند. امامی در ابتدا دلالی می کرده و برای دیگران وام می گرفته و شخصی به نام امیر فرزان را به گروه خود اضافه کردند.

وی افزود: احسان دلاویز به عنوان مشاور برای یک شرکت فیلمسازی کار می کرده اما امامی بعد از آشنایی با دلاویز و امیر فرزان ابتدا به دلالی شدید و تقریباً انحصاری در بانک سرمایه روی می‌آورد تا از بانک سرمایه برای دیگران تسهیلات و ضمانت نامه بگیرد.

علمایی به عنوان متهم در جایگاه قرار گرفت و گفت: دلاویز به عنوان مشاور بانک سرمایه فعالیت می کرد. آنها شورای بازاریابی و تامین سرمایه برای بانک تشکیل دادند و امامی که مشغول کارهای فرهنگی و فیلمسازی بود، به واسطه احسان دلاویز با بانک سرمایه آشنا شد.

نماینده دادستان تهران گفت: خانم پیراسته همسر جدا شده محمد امامی که از درون جلسات مطلع بوده، اعلام کرده که بارها تهدید شده و در همین جا اعلام می‌کنم که اگر این فرد به عنوان مطلع تهدید شود، تهدیدکنندگان با برخورد سخت دادسرا روبرو خواهند بود.

وی افزود: طبق اظهارات خانم پیراسته دلاویز بارها به صراحت اعلام کرد که به گونه ای در این بانک فعالیت می کند که هیچ ردپایی از خود به جای نمی گذارد.

قهرمانی درباره علیرضا حیدرآبادی مدیرعامل و عضو هیئت مدیره وقت بانک سرمایه توضیحاتی داد و گفت: سربسته می گویم که حیدرآبادی قبلا مدیرعامل آتیه صبا بود و بخشایش عضو هیئت مدیره آن بوده و این شرکت کارهای نفتی می کرده و حیدرآبادی حلقه فاسد نفتی بود که به بانک سرمایه راه یافت.

وی افزود: نقش دلاویز از سال 92 به عنوان روابط عمومی بانک سرمایه بوده و نقش واسطه در بسیاری از وام ها داشته و حق حساب هم می گرفته است. او به واسطه اینکه حمایت کننده بانک سرمایه بود، تلاش می کرد تا حمایت دولت و مجلس را از طریق بخشایش کسب کند.

نماینده دادستان گفت: محسن دلاویز برادر احسان دلاویز مدیر عامل شرکت نفت پاسارگاد بوده و بسیاری از محصولات مانند قیر را دریافت می کرده و احسان دلاویز در این میان نقش واسطه داشته است.

یاسر ضیایی قائم مقام وقت بانک سرمایه و متهم دیگر این پرونده به درخواست نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و گفت که اقدامات متهم ردیف اول و دوم در سال های 91 و 92 رخ داده که در آن زمان وی مدیریتی نداشته است.
وی افزود: برادر دلاویز مسئولیت شرکت نفت پاسارگاد را داشت و احسان دلاویز تمامی ضمانت نامه ها را به قیر صادراتی تبدیل می‌ کرد. یعنی احسان دلاویز کلیه ضمانت‌نامه‌های دریافتی از صندوق ذخیره فرهنگیان را تبدیل به قیر صادراتی می‌کرد.

نماینده دادستان با استناد به اظهارات شهاب الدین غندالی مدیرعامل وقت صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: شرکت هرمز پاسارگاد به عنوان شرکت زیر مجموعه نفت پاسارگاد تشکیل می‌شود و در بانک رفاه فسادی بزرگ توسط شبکه امیر فرزان رخ می‌دهد و برخی ضمانتنامه ها از بانک رفاه اخذ شده و تبدیل به قیر صادراتی می شود.

وی افزود: غندالی گفته که چگونه حیدرآبادی به بانک سرمایه تحمیل شد و خودش نیز در سینما آزادی ضمانتنامه می‌گرفته است و احسان دلاویز یکی از کسانی بود که برای دریافت تسهیلات معرفی شده بود.

قهرمانی گفت: محمد سلمانی علایی متهم دیگر پرونده بانک سرمایه درباره شرکت رهجویان کوثر اعلام کرده که امامی و دلاویز، رضوی را به بخشایش معرفی می‌کند و می‌گوید که رضوی داماد فلانی است.

علایی به عنوان مطلع گفت: من از سال 87 در بانک سرمایه استخدام شدم و در شعبه مشغول بودم و سال 90 که پای بخشایش و غندالی به بانک سرمایه باز شد، مصیبت ها نیز آغاز شد.

وی افزود: زمانی که پرونده رضوی از شعبه آمد، من نوشتم که با رعایت کلیه ضوابط اعتباری اقدام شود و تا آن زمان نشنیده بودم که دلاویز و محمد امامی دنبال کار رضوی هستند. البته امامی بارها به من امر و نهی می‌کرد که چرا پرونده از شعبه نیامده و بعد متوجه شدم که این افراد مشاور بخشایش بودند که رضوی را معرفی کرده بودند.

این متهم با بیان این که همواره مشتریان کلان از بالا به شعبه بانک سرمایه معرفی می شد، افزود: هیچ وقت فکر نمی کردیم افرادی مانند بخشایش، کاظمی یا توسلی با آن سوابق خوبی که داشتند، بخواهند کارهایی انجام دهند که حالا زن و فرزند ما برای کارهای آنان آه بکشند.

علایی افزود: رضوی و دوستانش به شعبه می‌رفتند و کارها را پیگیری می‌کردند. دلاویز و امامی نیز به بانک تردد داشتند و گاهی تاکید می‌کردند و در واقع تمام این فعالیت ها همانند یک جدول، برنامه ریزی شده بود.

هنگامی که علایی درباره روند پرداخت تسهیلات به متهمان سخن می گفت، رضوی از او خواست تا بگوید که آیا در بانک سرمایه تحت فشار بوده یا نه و قاضی به رضوی تذکر داد و گفت: درباره فشار گفتند که در بانک سرمایه به چه شکلی فشار صورت می گرفته است.

نماینده دادستان از سالار بایرامی خلج به عنوان متهم دیگر این پرونده یاد کرد و از او خواست تا در جایگاه مطلع قرار گیرد و توضیحاتی ارائه کند.

خلج به سمت نماینده دادستان رفت و از او درخواست کرد که تصویرش ضبط نشود که قاضی مسعودی مقام گفت: شما متهم هستید. اگر در این جلسه تصویر شما پخش نشود، در جلسات بعدی پخش خواهد شد.

نماینده دادستان گفت: همه کارها توسط امامی و دلاویز پیگیری می شد تا به نتیجه برسد و مصوبه را بگیرند و وام را پرداخت کنند. این دو نفر به صورت مکرر به دفتر بخشایش و حسامی حوزه ریاست بانک سرمایه رفت و آمد داشتند و ارکان اعتباری بانک را برای معرفی دیگران همچون شاملویی، حسین هدایتی و رضوی تحت فشار قرار می‌دادند.

وی افزود: غلامرضا شیانی هم تحت فشار امامی و دلاویز بود و با توجه به کهولت سنی بخشایش، این افراد سوء استفاده می‌کردند و به اعمال نفوذ در بانک سرمایه برای دریافت تسهیلات می‌پرداختند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: