کد خبر: ۴۸۶۹۷۷
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰

مستند «رزمی چنین» در شبکه مستند رونمایی شد و پس از آن نشست کارشناسی برنامه با موضوع مستندسازی بحران برگزار شد.

به گزارش شفاف، مستند «رزمی چنین» در برنامه به اضافه مستند رونمایی شد و پس از آن نشست کارشناسی برنامه با موضوع مستندسازی بحران در جنگ سوریه و عراق با حضور مرتضی شعبانی و مرتضی غرقی برگزار شد. 

در ابتدای این بخش از برنامه، مرتضی غرقی صحبت کرد و در مورد مستند «رزمی چنین» گفت: این مستند به دلیل این که تصاویری واقعی از یک موضوع را به ما نشان می‌داد، جذاب بود. عمدتا گفته می‌شود که یک مستند به دلیل این که دارای تصاویر دقیق و عینی از ماجرا است، تاثیرگذاری بسیار بهتری از یک خبر دارد.

مرتضی شعبانی در مورد این مستند گفت: در این فیلم با دردسرها و زحماتی که یک مستندساز برای ساختن فیلم خود می‌کشد، روبه‌رو هستیم. البته فکر می‌کنم که این مستند در زمینه انتقال مفاهیم کمی ضعف داشت. دقت داشته باشید که گفته می‌شود، مستندسازی دومین شغل سخت در جهان است. علاوه بر این، ساختن فیلم بحران و در دل جنگ رفتن، کار بسیار سختی است. از همین منظر، دوست داشتم که بیان چنین چیزی را در این فیلم ببینم که متاسفانه ناقص بود.

غرقی در مورد اهمیت مستندسازی حوزه بحران گفت: مستند، یک روایت صادقانه از جنگ است. اگر به دیگر توصیفات رسانه‌ها از یک بحران دقت کنید، ممکن است که با بخش‌های منقطع شده از آن مواجه شوید در حالی که یک مستند کاملا صادقانه است. البته مستند بحران ساختن، کار بسیار سختتری نیز هست چرا که مستندساز باید به ابعاد مختلف ماجرا بپردازد.

مرتضی شعبانی در مورد ظرفیت‌های مستند برای پرداختن به موضوعات جنگی گفت: دقت داشته باشید که در مستند، زمان بسیار خوبی داریم که می‌توان ابعاد مختلف ماجرا را نشان داد. البته نباید فراموش کرد که ساخت مستندهای بحران کار بسیار سختی است. به نظرم، شاهکار مستندسازی بحران در سال‌های اخیر، ساخت فیلم در عراق بوده است. این موضوع فرصت بسیار خوبی برای مستندسازان بود که خود را به دل حادثه رسانده و تصاویری واقعی را نشان بدهند. موضوع داعش و تروریسم یکی از دغدغه‌های ما در طول سالیان انقلاب اسلامی بوده است که اکنون پایش به کشور همسایه ما باز شده بود و لازم بود که به آن بپردازیم. عراق، بستر بسیار خوبی برای نمایش توانایی‌ها و ظرفیت‌های مستندسازان ایرانی بود و کارهای بسیار خوبی نیز تولید شد.

غرقی بیان داشت: در بحرانی که در سوریه رخ داد، دوستان ما در سپاه دغدغه بسیار خوبی برای نمایش دلاوری‌ها و رشادت‌ها داشتند. علاوه بر این، تجربیاتی که ما از مستندسازی هشت سال دفاع مقدس داشتیم، به کمکمان آمد تا کارهای بسیار خوبی تولید کنیم. اکنون مستندسازان ما در سطح بسیار خوبی در مقایسه با رسانه‌های برتر دنیا قرار دارند. حالا که به این سطح رسیده‌ایم باید کارگردانان خود را آموزش بدهیم تا به سطح بسیار بالاتری نیز برسند.

مرتضی شعبانی، مدیر مرکز مستند حقیقت بیان داشت: به نظرم، مستندسازی بحران در سوریه و عراق، چند پله تجربه مستندسازی کارگردانان ما را بالا برد. بسیاری از این مستندها، مهم ترین جشنواره‌های دنیا را تحت تاثیر قرار داد و مخاطبان میلیونی پیدا کرد. این موضوع قابل مقایسه با گذشته نیست.

این تهیه‌کننده و مستندساز ضمن اشاره به ماجرای شهادت هادی باغبانی گفت: وقتی یک مستندساز در منطقه نظامی، فیلم می‌سازد، باید به نکات امنیتی بسیار زیادی دقت داشته باشد. خاطرم هست که بی‌بی‌سی در تصاویری، عکس هادی باغبانی را منتشر کرده بود و گفته بودند که این فرد، لباس نظامی بر تن دارد و احتمالا نظامی است. البته به شهید باغبانی نمره بیست می‌دهم چرا که او قبل از شهادتش، رم دوربین را خالی کرده بود و تصاویر خیلی زیادی به دست دشمن نیفتاد.

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: