کد خبر: ۴۸۷۱۷۷
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۱

بیمارستان امام خمینی(ره) یکی از بزرگترین بیمارستان‌های خاورمیانه که بیش از ۱۱۰۰ تختخواب دارد و اگر چه سعی در بهبود حال بیماران دارد اما گلایه‌های پرتعداد بیماران و مشکلات عدیده بیماران در این بیمارستان حکایت از حال ناخوش این بیمارستان دارد ...

به گزارش شفاف، اگر تا بحال گذرتان به خیابان دکتر قریب افتاده باشد حتما باید بیمارستان امام خمینی (ره) را دیده‌ باشید؛ پس از گذشتن از کنار نرده‌های سبز رنگ و آیه‌های امید بخش قرآن روی آنها، به درب اصلی بیمارستان خواهید رسید‌.

بیمارستان امام خمینی(ره) یکی از بزرگترین بیمارستان‌های خاورمیانه که بیش از یک هزار و 100 تخت‌ خواب دارد و اگر چه سعی در بهبود حال بیماران دارد اما گلایه‌های پرتعداد بیماران و مشکلات عدیده بیماران در این بیمارستان حکایت از حال ناخوش این بیمارستان دارد؛ بر همین اساس تصمیم گرفتم تا برای بررسی وضعیت بیماران از بخش‌های مختلف بیمارستان بازدید کنم.

حجم انبوه بیماران بستری شده در بیمارستان

نخستین نکته‌ای که در بدو ورود به بیمارستان کاملا مشهود است، تعداد زیاد بیماران بستری شده در بخش‌هاست که همین عامل می‌تواند کیفیت خدمات‌دهی بیمارستان را تحت تاثیر قرار دهد؛ در گفت‌وگویی که با بیماران بستری شده در بخش طبی 1‌و2 انجام دادیم، پایین بودن کیفیت غذای بیمارستان همچنین کم‌توجهی برخی از پرستاران به بیمارها از جمله گلایه‌های مطرح شده بود.

پیرمرد 70 ساله‌ای که به علت عفونت زانویش در مرکز طبی 1و2 بستری است از کیفیت پایین غذاها گلایه دارد و می‌گوید: در این چند روزی که بستری شده اشتهایش کم شده است سپس به سرم بالای سرش که تمام شده اشاره می‌کند و عنوان می‌کند که چندین بار است این اتفاق رخ داده و پرستارها یادشان می‌رود که بیایند و سرم را از دستم جدا کنند!

می‌خواهم از کنار اتاق دیگری که درش نیمه‌باز است عبور کنیم که دیدن چهره‌ی نگران مردی توجهمان را جلب می‌کند؛ وارد اتاق می‌شویم و علت نگرانی‌اش را جویا می‌شویم؛ به سختی حرف می‌زند و می‌گوید: الان 4 روز است که در این بخش بستری شده‌ام و حالا می‌گویند باید به بخش دیگری ارجاع شوی، به ازای هر شب بستری، از پسرم 600 هزار تومان پول دریافت کرده‌اند؛ بعد با صدایی بغض‌آلود ادامه می‌دهد: شرمنده‌ی پسرم و همسرش شده‌ام.

فکر کردن به خودکشی برای فرار از سیستم فشل سلامت

قدم‌هایمان را تند می‌کنیم تا از ساختمان خارج شویم‌ اما لباس‌های کردی ملاقات‌کنندگان یکی از بیماران سبب شد تا کمی بیشتر در بیمارستان بمانیم؛ لباس محلی رنگارنگی که یکی از زن‌ها پوشیده باعث می‌شود چند ثانیه‌ای به حال ناخوش هیچ بیماری فکر نکنیم اما چشممان به وایت‌برد نصب شده بالای سر بیمار می‌افتد که رویش با خط کج و معوجی نوشته شده: هماتولوژی.

متوجه می‌شویم که بیمار از مشکل خونی رنج می‌برد؛ در گفت‌‌وگو با همراهان بیمار متوجه می‌شویم از پاوه به اینجا آمده‌اند ...

وقتی ماجرای حضور این بیمار در بیمارستان را متوجه می‌شویم، فشل بودن سیستم سلامت، کاممان را تلخ می‌کند؛ مریضی که روی تخت خوابیده مرد جوانی است، ماسکی که روی صورتش دارد را به آرامی و با احتیاط برمی‌دارد و می‌گوید: از ابتدای نوروز 98 در بیمارستان‌ کرمانشاه بستری بوده‌ و منتظر بودم تعطیلات تمام شود تا یک پزشک متخصص بیاید و بیماری‌ام را تشخیص دهد، پس از18 روز وقتی فهمیدند بیماری لنفوم دارم به این بیمارستان منتقلم کردند؛ در این مدت به دلیل دردهای شدیدی که داشته‌ام بارها به فکر خودکشی افتاده‌ام!

تشریح علل نارضایتی‌ها از زبان معاونت بیمارستان

با ناراحتی بخش طبی را ترک می‌کنیم و در دل از خداوند شفای تمام بیماران را می‌خواهیم؛ حیاط بیمارستان را تا جلوی ساختمان شماره 1 قدم میزنم، از پله‌ها بالا میرویم و وارد بخش "ارتوپدی زنان" می‌شویم.

همراه خانم 76 ساله‌ای که عمل جراحی لگن کرده است از موفقیت‌آمیز بودن جراحی‌اش اظهار خوشحالی می‌کند؛ در بخش داخلی، دختر 18 ساله‌‌‌ای بستری است که به بیماری لوپوس مبتلاست، این بیماری بسیاری از ارگان‌های بدن را درگیر می‌کند و شیوع کمی در جهان دارد؛ مادرش از روند درمان دختر 18 ساله‌اش رضایت دارد و می‌گوید: در این 50 روزی که دخترش را بستری کرده‌اند مشکل خاصی به وجود نیامده‌ است.

به سمت ساختمان شماره 8 بیمارستان امام خمینی راه می‌افتیم تا علت مشکلات عدیده بیماران را از معاونت درمان جویا شویم؛ دکتر سید فرشاد علامه، معاونت درمان بیمارستان امام خمینی (ره) ماجرای گلایه‌ی بیماران از کیفیت خدمات پرسنل را تایید می‌کند و می‌گوید: در حال حاضر بیمارستان امام بیش از هزار تخت‌ دارد اما تعداد کل کادر پرستاری و بهیاری روی هم رفته یک هزار و 40 نفر است که این تعداد برای بیمارستان کم است؛ کمبود نیروی انسانی در کاهش میزان خدمات‌رسانی و افزایش نارضایتی تاثیرگذار است زیرا از طرفی باعث می‌شود پرستاران بر اساس اولویت‌ها به پیگیری روند درمان بیماران بپردازند و از طرف دیگر همین امر باعث خستگی و کاهش توان نیروی انسانی برای خدمت‌رسانی خواهد شد.

وی یادآور می‌شود: گاهی ممکن است به دلیل حجم بالای بیماران در بخش‌ها، سرم بیماران با تاخیر جدا شود‌ و اگرچه دیرتر جدا شدن سرم از دست بیمار مشکل جدی ایجاد نمی‌کند اما این اتفاق‌ها روی روحیه‌ بیمار موثر است و در آنها ایجاد نارضایتی می‌کند‌.

معاونت درمان بیمارستان امام خمینی (ره) می‌گوید: جهت جذب نیروی بیشتر به صورت مکرر درخواست داده‌ایم و همچنان منتظریم مساعدت‌های لازم صورت پذیرد.

دکتر علامه درباره وضعیت بهداشت روان بیماران خاص و سرطانی نیز متکر می‌شود: در بیمارستان دپارتمانی به نام طب تسکینی وجود دارد که با همکاری خیریه‌ها در جهت کاهش آلام این بیماران تلاش می‌کند؛ این دپارتمان در انستیتو کانسر با اجرای برنامه‌های شاد و هنری سعی دارد وضعیت روانی بیماران را در وضعیت مطلوبی قرار دهد‌ البته تمام بیماران سرطانی در انستیتو کانسر بستری نیستند اما در صورت تشخیص پزشک تحت مشاوره‌های روان قرار می‌گیرند‌.

به این فکر میکنیم که پزشک معالج آن بیمار کرمانشاهی که قصد خودکشی داشته است آیا تابه‌حال وضعیت بد روحی او را تشخیص نداده است؟

دکتر علامه که در بیان نقاط ضعف بیمارستان صراحت دارد به کمبود تخت‌های بیمارستانی اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: خیلی اوقات مجبوریم به علت کمبود جا بیماران را جابه‌جا کنیم و بیماری که باید در بخش دیگری بستری شود را به ساختمان یا بخش دیگری انتقال دهیم‌، این اتفاق باعث بر هم خوردن نظم بیمارستان و سخت‌تر شدن کار پرسنل می‌شود‌.

با اشاره‌ی دکتر علامه به کمبود جا، به یاد بیماری افتادم که چندین روز پیش در مرکز طبی 4 یا همان بخش نفرولوژی دیده بودیم؛ اگر چه وضعیت بهداشتی سالن‌ها و سرویس‌های بهداشتی این بخش نسبت به سایر بخش‌ها بهتر است اما بیماری‌ که پیوند کلیه شده بود از مساله‌ دیگری گلایه داشت‌، او از اینکه در کنار بیمار مبتلا به عفونت ریه بستری شده بود اظهار نگرانی کرده و می‌گفت: به دلیل استفاده از داروهای سرکوب‌گر سیستم ایمنی احتمال ابتلایش به سایر بیماری‌ها بیشتر است‌‌.

دکتر علامه درباره این مشکل با بیان اینکه بخش کنترل عفونت بیمارستان سعی در بهبود هرچه بیشتر این وضعیت دارد، می‌گوید: البته ما مدعی نیستیم که احتمال انتقال عفونت‌ در بیمارستان امام صفر است اما تلاش‌ خود را برای بهبود این وضعیت انجام خواهیم داد؛ ما چندین اتاق ایزوله (قرنطینه) در بیمارستان داریم اما به دلیل حجم بالای بیماران گاهی مجبور می‌شویم سایر اتاق‌های چند تخته را نیز خالی کرده و فقط یک بیمار در آن‌ بستری کنیم.

معاونت درمان بیمارستان امام خمینی (ره) در توجیه دلیل حجم بالای بیماران بستری شده در بیمارستان متذکر  می‌شود: به دلیل نقصی که در سیستم ارجاع نظام سلامت کشور وجود دارد، مردم به درستی راهنمایی نمی‌شوند و به همین علت در بسیاری از موارد خودشان به طور سلیقه‌ای به بیمارستان ما مراجعه می‌کنند و همین امر باعث می‌شود تعداد مراجعات بیش از ظرفیت باشد و بخشی از گلایه‌های مردم در خصوص روند درمانشان نیز به همین امر مربوط می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار