کد خبر: ۴۸۷۳۳۶
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۸
شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد

شاخص کیفی هوای پایتخت امروز به عدد ۱۱۱ رسید تا دومین روز ناسالم برای گروه‌های حساس در سال جاری را رقم بزند.

به گزارش شفاف، احمد طاهری مدیر شبکه سنجش کیفیت هوای شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به دومین روز آلودگی هوا در پایتخت اظهار کرد: شاخص کیفی هوا در ۲۴ ساعت گذشته همراه با آلاینده ازن بوده است که به عنوان آلاینده فصول گرم شناخته می‌شود. شاخص ۲۴ ساعته کیفیت هوا برای این آلاینده در بسیاری از ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در سطح شهر تهران، وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

مدیر شبکه سنجش کیفیت هوای شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ادامه داد: آلاینده ازن یک آلاینده ثانویه است که منبعی برای انتشار مستقیم آن وجود ندارد و کاملاً در جو تشکیل می‌شود. ساختار این آلاینده به گونه‌ای است که در اثر واکنش‌های فتوشیمیایی با حضور اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار که وسایل نقلیه بیشترین سهم در تولید آن‌ها را دارند و در حضور تابش نور خورشید تشکیل می‌شود. شدت تابش نور خورشید می‌تواند بر تولید این آلاینده تأثیرگذار باشد، بنابراین انتظار می‌رود در ساعات ظهر و عصر با بالاترین شدت تابش، شاهد بیشترین غلظت این آلاینده باشیم. این آلاینده می‌تواند برای گروه‌های حساس به ویژه افراد دارای بیماری‌های تنفسی مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

احمدی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود در ساعات عصر روز جاری نیز با افزایش شدت تابش نور خورشید، شاهد افزایش غلظت این آلاینده در سطح شهر تهران باشیم به گونه‌ای که وضعیت کیفیت هوا در بیشتر مناطق شهر تهران در حالت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گیرد. هرچند انتظار می‌رود ناپایداری‌های جوی به همراه وزش باد با بزرگی ۳ تا ۵ متر بر ثانیه به پخش آلاینده‌ها و کاهش غلظت آن‌ها کمک کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: