کد خبر: ۴۸۷۴۴۰
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی با اشاره به آغاز سنجش سلامت کلاس‌اولی‌ها از امروز "شنبه ۱۸ خرداد" گفت: برای حضور در پایگاه‌های سنجش کودک حتماً خواب کافی داشته و صبحانه خورده باشد همچنین شرایط روحی و روانی او کاملاً طبیعی باشد.

به گزارش شفاف، مجید قدمی رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی با اشاره به آغاز طرح سنجش سلامت دانش‌آموزان از امروز "شنبه 18 خرداد" اظهار‌ کرد: یک میلیون و 400 هزار نوآموز بدو ورود به دبستان در دو هزار و 200 پایگاه مورد سنجش قرار  می‌گیرند و براین اساس وقتی خانواده برای ثبت‌نام به مدرسه می‌رود برای آنها به‌منظور حضور در پایگاه سنجش سلامت تعیین وقت می‌شود.

وی افزود: در سنجش سلامت دانش‌آموزان بدو ورود به دبستان به دنبال ارائه خدمات بهداشتی و توانبخشی هستیم مثلاً ممکن است گوش دانش‌آموز سنگین باشد اما خانواده متوجه نمی‌شود و این دانش‌آموز وقتی به کلاس اول می‌رود به دلیل اینکه به خوبی نمی‌شنود دچار مشکل شده و افت تحصیلی پیدا می‌کند در حالیکه با تجویز سمعک مشکل او حل می‌شود.

دانش‌‌آموزانی  که پیش‌دبستانی می‌روند، موفق‌ترند

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی گفت:‌یک میلیون و 400 هزار نوآموز بدو ورود به دبستان سال گذشته ارزیابی شدند که حدود 70 درصد آنها سابقه پیش از دبستان داشتند، آموزش قبل از دبستان در رشد فرایندهای شناختی و هوشی دانش‌آموز بسیار موثر است و اگر میانگین نمره آمادگی تحصیلی کشور را در نظر بگیریم، دانش‌آموزانی که آموزش قبل از دبستان را طی کرده‌اند دو نمره بالاتر از سایرین هستند همچنین براساس نتایج سنجش سال گذشته 76 هزار کودک  چاقی مفرط و 23 هزار نفر لاغری شدید داشتند که بیشتر در مناطق محروم هستند.

دانش‌آموزان دیرآموز چه مشخصاتی دارند؟

وی با اشاره به شناسایی 83 هزار دانش‌آموز دیرآموز عنوان کرد:این دانش‌آموزان مشخصات ظاهری ندارند اما بهره هوشی آنها 15 نمره پایین‌تر از سایر افراد است. در حقیقت یادگیری این دانش‌آموزان کُندتر از سایرین است یعنی در کلاس 30 نفره اگر معلم به او توجه نکند از بقیه عقب می‌افتد به همین دلیل فیلم‌ها و محتواهای آموزشی برای معلمان پایه اول دبستان تولید کردیم که اگر دانش‌آموز دیرآموز در کلاس آنها بود چگونه اقدام کنند.

قدمی ادامه داد: اگر از دانش‌آموزان دیرآموز حمایت شود و در محیط غنی یعنی معلم خوب و والدین همراه حضور داشته باشد مشکل دانش‌آموز با رفتن به کلاس‌های بالاتر کمتر می‌شود.

سنجش سلامت شرط ثبت‌نام در کلاس اول

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی در پاسخ به این پرسش "اگر دانش‌آموزی نتواند در طرح سنجش سلامت شرکت کند، تکلیف او چه می‌شود، آیا می‌تواند در مدرسه ثبت‌نام کند؟" افزود: با مدارس هماهنگ شده است که ثبت‌نام این دانش‌آموزان قطعی نشود بنابراین نمی‌توانند سال تحصیلی را شروع کنند البته برای افرادی که جامانده‌اند، برخی پایگاه‌های سنجش سلامت هفته نخست مهر هم فعال هستند و فقط در دو درصد مناطق صعب العبور امکان اجرای طرح سنجش وجود ندارد.

وی بیان کرد: نتایج سنجش سلامت پس از ارزیابی همان جا به خانواده اعلام و اگر کودک مشکلی نداشته باشد برگه ثبت‌نام قطعی به خانواده ارائه می‌شود تا برای ثبت نام به مدرسه برود به خانواده‌ها توصیه می‌کنیم که کودک حتماً خواب کافی داشته و صبحانه خورده باشد همچنین شرایط روحی و روانی او کاملاً طبیعی باشد.

هزینه سنجش و خدمات توانبخشی در مناطق سیل‌زده رایگان است

قدمی گفت: در مناطق آسیب دیده  از سیل پایگاه ثابت و سیار برای سنجش سلامت مستقر هستند و هزینه که برای سایر مناطق 30 هزار تومان است در مناطق سیل‌زده رایگان است همچنین تمام خدمات توانبخشی دانش‌آموزان مانند سمعک و عینک به صورت رایگان است.

خدمات دارویی، توانبخشی و جراحی در مدارس استثنایی رایگان است

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی در ادامه درباره خدمات ارائه شده در این مدارس عنوان کرد: دانش‌آموزانی که در مدارس ما ثبت‌نام می شوند نیازهای دارویی، توانبخشی و جراحی آنها به صورت رایگان است حتی با هر رقم و قیمتی. سال گذشته دانش‌آموزانی را داشتیم که حدود 40 میلیون جراحی کلیه داشتند و حدود 300 دانش آموز را تحت پوشش کاشت حلزون قرار دادیم که با این کار می‌توانند در مدارس عادی تحصیل کنند.

قدمی افزود: 17 هزار نفر از خدمات حمایتی استفاده می‌کنند که 11 میلیارد تومان برای آن هزینه کرده‌ایم البته اولویت اصلی ما مناطق محروم است همچنین در بحث سرویس ایاب و ذهاب 60 تا 70 درصد اعتبار را تامین می‌کنیم و در مناطق محروم تا 80 درصد هزینه تامین می‌شود، امسال اعتبار مورد نیاز برای سرویس مدارس بیش از 70 میلیارد تومان است.

وی گفت: هزینه‌ای که آموزش‌وپرورش برای دانش‌آموزان استثنایی انجام می‌دهد سه تا چهار برابر دانش‌آموزان عادی است، 152 هزار دانش‌آموز تحت پوشش آموزش‌وپرورش استثنایی هستند که 78هزار نفر در مدارس خاص و 74 هزار نفر در قالب طرح تلفیقی در مدارس عادی حضور دارندهمچنین 24 هزار نفر به عنوان معلم در مدارس ما حضور دارند.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی درباره کمبود نیروی انسانی افزود: کمبود ما در بخش کلاس درس و معلمان است، تا سه سال آینده به ازای هر سال 800 تا 900 نفر بازنشسته می‌شوند اما ورودی نیرو 250 تا 300 نفر است و این تفاوت را باید از طریق جذب نیروی آزاد جبران کنیم اما چون کار در این حوزه تخصصی است کار ما دشوارتر  است و جذب نیروی انسانی در مدارس استثنایی به آسانی انجام نمی‌شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار