کد خبر: ۴۸۷۸۴۲
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰

رئیس جمهوری روسیه در نشست سران سازمان همکاری‌های شانگهای، با انتقاد از اقدام آمریکا در خروج از برجام، تأکید کرد تنها راه منطقی و درست برای حفظ برجام، اجرای تمامی تعهدات برعهده گرفته از سوی همه طرف‌های شرکت کننده در این توافقنامه بین‌المللی است.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری «تاس»، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه در سخنرانی خود در نشست سران سازمان همکاری‌های شانگهای که در بیشکک (پایتخت قرقیزستان) در حال برگزاری است، اعلام کرد که خارج شدن یکجانبه آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نه تنها باعث بی ثبات شدن اوضاع در منطقه شده، بلکه رژیم عدم گسترش هسته‌ای در جهان را نیز در معرض آسیب قرار داده و روسیه بعنوان ریاست سازمان همکاری‌های شانگهای خواستار آن است که تمامی طرف‌های شرکت کننده در برجام، تمامی تعهدات برعهده گرفته خویش در چارچوب این توافقنامه را اجرا کنند. به گفته وی، در روسیه معتقدند که این تنها راه منطقی و درست است.

پوتین تاکید کرد: «وضعیت کنونی پیرامون برنامه هسته‌ای ایران موجب نگرانی است. خارج شدن یک‌ جانبه ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران، که باید همینجا یادآور شوم که در سال 2015 به اتفاق آراء از سوی شورای امنیت سازمان ملل مورد تایید قرار گرفت، نه تنها باعث بی ثباتی اوضاع در خاورمیانه شده، بلکه به آسیب رسیدن به رژیم عدم گسترش هسته‌ای نیز کمک خواهد کرد و ما بعنوان رئیس سازمان همکاری‌های شانگهای، از همه طرف‌های شرکت کننده دربرجام می‌خواهیم تا به تعهدات خویش در چارچوب این توافقنامه پایبند باشند و معتقدیم که این تنها راه منطقی و درست است.»

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین از همه کشورهای عضو سازمان شانگهای خواست تا همه تلاش خود را بکار بندند تا مانع از آن شوند که سلاح‌های شیمیایی، میکروبی و دیگر انواع تسلیحات کشتار جمعی جدید، به دست گروه‌های تروریستی بیفتد.

به گفته وی، مبارزه با تروریسم و افراط گرایی همچنان یکی از اولویت‌های اصلی فعالیت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای است و مسکو خواستار کار مشترک و نزدیک برای تقویت این همکاری‌هاست، از جمله لازم است تا راه‌های حمایت مالی از تروریست‌ها از طریق قاچاق مواد مخدر مسدود شود.

پوتین یادآور شد، رهبران کشورهای عضو در پایان نشست سران بیشکک، نظریه مربوط به همکاری‌ها در زمینه دیجیتالی شدن و فناوری‌های اطلاعاتی-ارتباطی را مورد تایید قرار خواهند داد.  

رئیس جمهوری روسیه همچنین تاکید کرد که دولت افغانستان نیازمند کمک برای دستیابی به وفاق ملی و توسعه اقتصادی در این کشور است و روسیه از طرح‌های سازمان همکاری‌های شانگهای در زمینه کمک به تامین امنیت و همکاری‌های انسانی در افغانستان حمایت می‌کند. ‎

پوتین در نشست سران بیشکک، بر ضرورت ایجاد فضای مشارکت متقابل اورآسیایی بدون "خودخواهی‌های سیاسی و اقتصادی" تاکید کرده و گفت: «دورنمای همکاری‌ها بین سازمان همکاری‌های اقتصادی اورآسیا و طرح چینی "یک کمربند-یک جاده" بسیار روشن است و در مجموع در شکل گیری یک مشارکت گسترده در منطقه اورآسیا باید اصول حقوق بین الملل، همکاری‌های برابر و متقابلاً سودمند، بدون خودخواهی‌های سیاسی و اقتصادی و با در نظر داشتن منافع قانونی یکدیگر، مورد توجه کامل قرار بگیرد.»

وی یادآور شد که روسیه در آینده نیز به همکاری‌های خود با سایر کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی شانگهای ادامه داده و این مسئله در طرح‌های توسعه راهکارهای ملی و منطقه‌ای خود در نظر گرفته شده است.

رئیس جمهوری روسیه، ضمن موفق دانستن دوره ریاست قرقیزستان در سازمان شانگهای، وعده داد که در دوره ریاست روسیه در این سازمان ، مسکو به تقویت روابط فرهنگی-انسانی، از جمله در زمینه همکاری‌های رسانه‌ای، ورزشی و توریسم، توجه بیشتری خواهد کرد.

پوتین همچنین همتایان خود را دعوت کرد تا در ماه جولای سال 2020 در نشست سران سازمان همکاری‌های شانگهای در روسیه شرکت کنند.

پوتین و روحانی روز جمعه دیدار می‌کنند

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: