کد خبر: ۴۸۷۹۸۳
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۵

محققان چینی نوع جدیدی از ابزار مهندسی ژنتیک ابداع کردند که دقیق تر است و به «آر ان ای» بیمار صدمه نمی رساند. این ابزار برای درمان بیماری های نادر و سخت کارآمد است.

به گزارش شفاف به نقل از شینهوا، گروهی از محققان چینی یک ابزار مهندسی ژنتیک دقیق تر و ایمن تر ابداع کرده اند که مدت زمان مورد نیاز در فرایندهای آزمایش کلینیکی را می کاهد.

به گفته محققان انستیتو علوم بیولوژیکی شانگهای، در حال حاضر از «قیچی های ژنتیکی» برای مهندسی ژنوم انسان ها استفاده می شود. اما استفاده از ابزارهای فعلی خطر خسارت به RNA را دربر دارد. در صورت خسارت به RNA نیز احتمال ابتلا به سرطان افزایش می یابد.

به هرحال محققان چینی یک «قیچی ژنتیک» به نامABE (F۱۴۸A) ابداع کرده اند که می‌تواند ژن‌ها را با دقت بیشتری ببرد و از آسیب به RNAجلوگیری کند. این ابزار را می‌توان برای درمان بیماری‌های نادر استفاده کرد.

«یانگ هویی» رئیس این گروه از محققان می گوید: در فرضیه ابزارهای مهندسی ژنتیک به بیماران کمک می کنند سلامت خود را بازیابند این درحالی است که نمی توان ایمنی ابزارها را تضمین کرد. در حال حاضر فقط چند قیچی ژنتیکی در حال آزمایش است.

به گفته کارشناسان می‌توان از ابزار مهندسی ژنتیک جدید برای استفاده در درمان بیماری‌های سخت مانند تلاسمی، ماکولا دژنراسیون و ناشنوایی مادر زاد استفاده کرد.

یافته های این محققان در ژورنالNature به طور آنلاین منتشر شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار